From: adamtpaw Platforma Moodle jest produktem poddawanym ci±g³ej pracy rozwojowej. Prace nad Moodle zosta³y rozpoczête przez Martin'a Dougiamas'a, który nadal przewodzi ca³emu projektowi :
+
+ Pracujê nad Moodle, na ró¿ne sposoby, od kilku lat. Zaczê³o siê to w latach 90-tych gdy pe³ni³em funkcjê webmastera w Curtin University of Technology oraz administratora ich systemu WebCT. Natrafi³em na wiele frustruj±cych problemów zwi±zanych z tym systemem i nie mog³em usiedzieæ spokojnie - musia³o istnieæ lepsze rozwi±zanie (i nie mam wcale na my¶li systemu Blackboard :-) Znam równie¿ wiele osób pracuj±cych w szko³ach i niewielkich instytucjach (oraz w paru wielkich!), które chc± efektywniej wykorzystywaæ internet, ale nie wiedz± jak do tego podej¶æ w labiryncie dostêpnych technologii i metod pedagogicznych. Zawsze mia³em nadziejê, ¿e pojawi siê darmowa alternatywa, która umo¿liwi tym osobom przenie¶æ swoje umiejêtno¶ci pedagogicznych na ¶rodowisko on-line. Moja silna wiara w niezrealizowane mo¿liwo¶ci, które niesie nauczanie poprzez internet sk³oni³a mnie do ukoñczenia studiów magisterskich oraz obronienia doktoratu w dziedzinie edukacji. Po³±czy³em w ten sposób moj± wcze¶niejsz± karierê informatyka z nowo pozyskan± wiedz± o procesach uczenia siê i wspó³pracy. Bardzo istotne jest dla mnie, by oprogramowanie by³o ³atwe w obs³udze. W zasadzie to powinno byæ tak intuicyjne jak to tylko mo¿liwe. Jestem przywi±zany do mojej pracy nad Moodle, oraz to tego, ¿e Moodle jest otwarte i darmowe. Silnie wierzê w wagê nieograniczonej edukacji i wspomaganego nauczania, a Moodle jest g³ównym sposobem, w jaki mogê siê przyczyniæ do realizacji tych idea³ów. Od tamtego czasu powsta³o kilka bardzo ró¿nych prototypów platformy Moodle a¿ wreszcie dnia 20 sierpnia 2002 roku przedstawiona zosta³a niespodziewaj±cemu siê niczego ¶wiatu wersja 1.0. Ta wersja by³a przeznaczona dla mniejszych, bardziej kameralnych zajêæ na poziomie uniwersyteckim i by³a przedmiotem badañ które analizowa³y naturê wspó³pracy i refleksji które pojawia³y siê w tych niewielkich grupkach doros³ych u¿ytkowników. Od tamtego czasu kolejno ukazywa³y siê nowe, udoskonalone wydania, lepiej zintegrowane, oraz zawieraj±ce nowe mo¿liwo¶ci Jako ¿e platforma Moodle siê rozprzestrzeni³a a liczba jej u¿ytkowników wzros³a, istnieje coraz wiêkszy wk³ad ze strony rozmaitych ludzi w ró¿nych sytuacjach edukacyjnych. Przyk³adowo platforma Moodle jest u¿ywana ju¿ nie tylko na uniwersytetach, ale tak¿e w szko³ach ¶rednich, podstawowych, w organizacjach nie nastawionych na zysk, w prywatnych firmach, przez niezale¿nych nauczycieli, a nawet przez rodziców samodzielnie kszta³c±cych swoje dzieci. Wiele ludzi z ca³ego ¶wiata ma swój wk³ad w rozwój platformy Moodle. Wiêcej dowiesz siê w sekcji podziêkowania.
+
+ Wa¿n± sk³adow± projektu Moodle jest strona internetowa moodle.org, która jest centrum informacji, dyskusji, oraz wspó³pracy u¿ytkowników Moodle, do których zaliczaj± siê administratorzy, nauczyciele, badacze, oraz oczywi¶cie developerzy. Tak samo jak samo Moodle ta strona ci±gle siê rozwija, by nad±¿yæ za potrzebami u¿ytkowników i ,tak samo jak Moodle, zawsze bêdzie dostêpna bezp³atnie. Pod koniec 2003 sw± dzia³alno¶æ rozpocznie, moodle.com firma, która bêdzie udziela³a dodatkowej pomocy tym, którzy bêd± jej potrzebowaæ, oraz wiele ciekawych us³ug. Wiêcej na temat przysz³ych planów Moodle dowiesz siê na stronie po¶wiêconej Przysz³o¶ci Moodle Version: $Id$ Nazwa Moodle jest chroniona prawami autorskimi © 2001-2003,
+ Martin Dougiamas. Dystrybuowana jest w oparciu o
+ Licencjê GNU . Dziêkujê wszystkim tym ludziom - ka¿de t³umaczenie wymaga wielu godzin ciê¿kiej pracy, jako ¿e przet³umaczyæ trzeba ponad 1000 zwrotów (a do tego jeszcze wszystkie pliki pomocy!)
+T³umacze umieszczeni s± w kolejno¶ci w jakiej jêzyki by³y dodawane do projektu :
+
+ Tematy nadaj± serwisom Moodle wiêcej koloru i ¿ycia. Poni¿ej wymieniono tematy, które s± rozpowszechniane razem z t± dystrybucj± Moodle, oraz ich autorzy :
+ Dziêkujê równie¿ wszystkim, którzy
+Informacje dodatkowe
+
+
+
+
+Podziêkowania
+
+
+
Szczególne podziêkowania
+ Dr Peter C. Taylor,
+ z Curtin University of Technology w Perth, Australia, za pracê nad najwcze¶niejszymi prototypami i za wiele bezcennych sugestii.
+
+
+
+
+
+
T³umacze
+
+
+
+
+
+
Tematy
+
+
+
+
+
+
+
Inny rodzaj wk³adu
+
+
+
Specjalne podziêkowania dla osób, które po¶wiêci³y znacz±c± ilo¶æ czasu, by pomóc mi w doskonaleniu kodu Moodle : +
Podziêkowania równie¿ dla tych z was, którzy wziêli udzia³ w konstruktywnych dyskusjach, wspierali nas i dostarczali fragmenty kodu. Poni¿sza lista jest d³uga i ci±gle siê zmienia, ale wymieniê przynajmniej kilka nazwisk (w kolejno¶ci w jakiej je dodawa³em): + +
Przepraszam, je¶li zapomnia³em umie¶ciæ tu twojego nazwiska - bardzo trudno nad tym wszystkim zapanowaæ! Wy¶lij do mnie maila (Martin) i upomnij mnie, bym naprawi³ to niedoci±gniêcie. :-) +
+ + + + ++Niektóre biblioteki Moodle zosta³y napisane przez innych ludzi, i s± rozprowadzane zgodnie z LGPL. Wiele podziêkowañ nale¿y siê tak¿e autorom tych wspania³ych produktów. Bez nich Moodle straci³o by wiele ze swojej funkcjonalno¶ci. Prawa autorskie na temat ka¿dego z tych pakietów s± umieszczone poni¿ej :
+ +ADOdb - lib/adodb
+ +
+++ +Database abstraction library for MySQL, PostgreSQL, MSSQL, Oracle, +Interbase, Foxpro, Access, ADO, Sybase, DB2 and ODBC.
+ +Version: 2.50
+
+ Copyright © 2000, 2001 John Lim (jlim@natsoft.com.my)
+ License: Dual LGPL and BSD-style
+ URL: http://php.weblogs.com/adodb
+Graph Class - lib/graphlib.php
+ +++ + +Class to draw line, point, bar, and area graphs, including numeric + x-axis and double y-axis.
+ +Version: 1.6.3 (with modifications)
+
+ Copyright © 2000 Herman Veluwenkamp, hermanV@mindless.com
+ License: LGPL
+IP-Atlas - lib/ipatlas
+ +PHP scripts to show the location of an IP address on a map.+ + + +
+
+ Version: 1.0 (with modifications)
+ Copyright © 2002 Ivan Kozik
+ License: GNU GPL
+ URL: http://www.xpenguin.com/ip-atlas.php
+PclZip - lib/pclzip
+ +Class to create, manage and unpack zip files.+ + + +
+
+ Version: 1.3
+ Copyright © 2003 Vincent Blavet <vincent@phpconcept.net>
+ License: GNU GPL
+ URL: http://www.phpconcept.net
+PHP mailer - lib/class.phpmailer.php
+ +
+Class for sending email using either sendmail, PHP mail(), +or SMTP. Methods are based upon the standard AspEmail(tm) classes.+ + + +
+
+ Version 1.60, Created 03/30/2002
+ Copyright © 2001 Brent R. Matzelle <bmatzelle@yahoo.com>
+ License: LGPL
+ URL: http://phpmailer.sourceforge.net
+
+PHP Simple Excel File Generator - lib/psxlsgen.php
+ +Class to generate very simple MS Excel files (xls) +via PHP.+ + + + + +
+
+ Version: 0.3b
+ Copyright © 2001 Erol Ozcan <eozcan@superonline.com>
+ License: GNU LGPL
+ URL: http://psxlsgen.sourceforge.net
+Richtext Editor - lib/rte
+ +HTML text editor for embedding in web pages.+ + +
+
+ Version: 0.30 beta 1 (plus modifications)
+ Copyright © 2001 Ramesys (Contracting Services) Limited <Austin.France@Ramesys.com> + License: GNU LGPL
+ URL: http://richtext.sourceforge.net
+SMTP class - lib/class.smtp.php
+ +
+Class that can be used to connect and communicate with + any SMTP server.+ + +
+ It implements all the SMTP functions defined in RFC821 except TURN.
+
+ Version: 03/26/2001
+ Copyright © 2001 Chris Ryan <chris@greatbridge.com>
+
++ + +
+Wersja: $Id$
+ + + + diff --git a/lang/pl/docs/cvs.html b/lang/pl/docs/cvs.html new file mode 100644 index 0000000000..468ad843c5 --- /dev/null +++ b/lang/pl/docs/cvs.html @@ -0,0 +1,133 @@ + + +Dokumentacja Moodle : Jak korzystaæ z CVS + + + + + +Wykorzystanie CVS w celu pozyskania i uaktualniania kodu ¼ród³owego Moodle
+++ +CVS jest skrótem od Current Versioning System (System uaktualniania). Jest to powszechnie stosowana metoda przechowywania kodu ¼ród³owego, jako ¿e zachowuje wszystkie wersje plików w taki sposób, ¿e nic nigdy nie znika, a aktywno¶æ ró¿nych ludzi jest monitorowana. Umo¿liwia równie¿ scalenie kodu, je¶li dwie lub wiêcej osób pracuje jednocze¶nie nad jednym plikiem. Ca³y kod ¼ród³owy, oraz wszystkie wersje s± przechowywane na centralnym serwerze (w tym wypadku na Sourceforge). +
+ +By móc wykorzystaæ archiwum CVS Moodle + (jako programista + z prawem do zapisu), w pierwszej kolejno¶ci musisz mieæ konto na serwerze Sourceforge. Na tej stronie zak³adamy przyk³adowo, i¿ posiadasz nazwê u¿ytkownika + myusername wraz z has³em + mypassword.Gdy ju¿ bêdziesz mia³ konto na serwerze Sourceforge'a skontaktuj siê za mn± (Martin Dougiamas), ¿ebym móg³ przekazaæ Ci prawa zapisu do poszczególnych katalogów.
+ +Aby nie byæ pytanym o mypassword + za ka¿dym razem gdy uruchamiasz polecenia CVS, przeczytaj Wskazówki Sourceforge + jak wykorzystywaæ klucze autoryzacji. Ten krok jest nieobowi±zkowym, ale mo¿e znacznie u³atwiæ Ci pracê z CVS.
+ +W tym momencie masz ju¿ wszystkie uprawnienia, które s± CI potrzebne, wiêc po prostu ¶ci±gnij aktualny kod ¼ród³owy i zaczynaj pracê. Poni¿ej zamieszczono instrukcje zarówno dla systemu Unix jak i Windows
+ + +1. Wykorzystanie CVS w ¶rodowisku Unix
+++CVS na Sourceforge wykorzystuje ze wzglêdów bezpieczeñstwa warstwê transportow± ssh, wiêc bêdziesz musia³ ustawiæ odpowiedni± zmienn± ¶rodowiskow± CVS_RSH w pow³oce twojego Uniksa:
+++setenv CVS_RSH ssh (dla csh, tcsh etc)+export CVS_RSH=ssh (dla sh, bash etc)+Najlepiej umie¶ciæ to w .bashrc lub .cshrc, by¶ nie musia³ ca³y czas tego wpisywaæ. Nastêpnie sprawd¼ Moodle wpisuj±c nastêpuj±ce polecenie (ca³o¶æ w jednej linii)
+++cvs -z3 -d:ext:myusername@cvs.moodle.sourceforge.net:/cvsroot/moodle co moodle+Nie próbuj wywo³aæ tej pierwszej komendy CVS w istniej±cym katalogu Moodel. Zamiast tego zacznij w nowym katalogu. Pamiêtaj, ¿e przy ka¿dym kroku bêdziesz pytany o has³o (mypassword), chyba, ¿e ustawisz klucze autoryzacji
+ +Teraz powiniene¶ nowy katalog : 'moodle'. Mo¿esz zmieniæ mu nazwê, lub przenie¶æ go w inne miejsce, je¶li masz ochotê. Wejd¼ do niego :
+++cd moodle+Powinny siê tu znajdowaæ wszystkie najnowsze pliki Moodle. Mo¿esz teraz zmieniaæ pliki w swojej kopii. Aby porównaæ swoje pliki z g³ówn± kopi± na serwerze CVS skorzystaj z komendy cvs diff, np.:
+++ +cvs diff -c config-dist.php +cvs diff -c lang+By ¶ci±gn±æ najnowsze uaktualnienia z serwera u¿yj:
+++cvs update -dP+By przes³aæ twoje nowe pliki z powrotem na serwer bêdziesz musia³ wpisaæ co¶ podobnego do : +
+++cd lang/ca +cvs commit+Zostaniesz poproszony o umieszczenie komentarza (w zale¿no¶ci od twojego domy¶lnego edytora tekstu) + ... dodaj znacz±cy komentarz i zamknij edytor ... pliki zostan± przes³ane do Sourceforge i zapisane. To wszystko.
+ +Aby zaoszczêdziæ czasu mo¿esz umie¶ciæ domy¶lne parametry w pliku .cvsrc, w twoim katalogu domowym. Mój przyk³adowo zawiera : + +
+++diff -c +update -dP+Wpisz 'cvs help' by dowiedzieæ siê wiêcej ...
++
2. Wykorzystanie CVS w ¶rodowisku Windows
+++Po pierwsze musisz ¶ci±gn±æ ¶wie¿± kopiê platformy Moodle, wykorzystuj±c swoje konto programisty
+++1. ¦ci±gnij TortoiseCVS z tortoisecvs.org. + Zainstaluj go, a nastêpnie uruchom ponownie twój komputer.
+
+
+ 2. Zlokalizuj lub utwórz nowy folder do którego bêdziesz chcia³ ¶ci±gn±æ Moodle.
+
+ 3. Kliknij prawym klawiszem myszy na tym folderze i wybierz "CVS Checkout" z menu. Powinno ukazaæ siê okno dialogowe.
+
+ 4. Skopiuj ten tekst do pola CVSROOT :++:ext:myusername@cvs.moodle.sourceforge.net:/cvsroot/moodle++
+ 5. Kliknij na: "Fetch list...".
+
+ 6. Po prawej stronie przycisku powiniene¶ zobaczyæ listê modu³ów: wybierz "moodle" z tej listy.
+
+ 7. Kliknij na "OK" .Powinien rozpocz±æ siê proces ¶ci±gania Moodle
+W oknie dialogowym powinny pokazaæ siê nazwy ¶ci±gniêtych plików, a po chwili powiniene¶ mieæ ju¿ kompletn± wersjê Moodle. Pó¼niej mo¿esz ¶ci±gaæ najnowsze pliki z serwera CVS :
+++1. Kliknij prawym klawiszem myszy na folderze Moodle (lub na wybranym pliku) i wybierz "CVS Update".
+
+Gdy zakoñczysz modyfikacjê plików (zauwa¿ysz, ¿e ich kolor zmienia siê z zielonego na czerwony!) +mo¿esz je dostarczyæ z powrotem na serwer w nastêpuj±cy sposób :
+++1. Kliknij prawym klawiszem myszy na folderze Moodle (lub na wybranym pliku) i wybierz + "CVS Commit...".
+
+
+ 2. W oknie dialogowym opisz wprowadzone przez Ciebie zmiany.
+
+ 3. Kliknij "OK". Twoje zmiany zostan± wprowadzone na serwer.
++
Powodzenia!
++
Version: $Id: features.html,v 1.2 2001/12/09 + 10:34:19 martin Exp $
+ + diff --git a/lang/pl/docs/developer.html b/lang/pl/docs/developer.html new file mode 100644 index 0000000000..21d993410b --- /dev/null +++ b/lang/pl/docs/developer.html @@ -0,0 +1,222 @@ + +Dokumentacja Moodle : Podrêcznik rogramisty + + + + + + +Podrêcznik programisty
+Ten dokument czê¶ciowo opisuje strukturê Moodle, oraz sposób w jaki mo¿esz siê w³±czyæ w jego rozwój.
+Na chwilê obecn± nie jest on zbyt imponuj±cy. Docelowo powinna siê pojawiæ lepsza dokumentacja!
+Spis tre¶ci:
+ ++
1. Architektura Moodle
+++Z punktu widzenia administratora, platforma Moodle zosta³a zaprojektowania zgodnie z nastêpuj±cymi kryteriami :
++
+- Moodle powinno daæ siê uruchomiæ na jak najwiêkszej ilo¶ci platform
+
+
+ Platforma aplikacji sieciowych najbardziej przeno¶na to PHP po³±czone z MySQL. W³a¶nie w tym ¶rodowisku Moodle zosta³o stworzone (pod Linuksem, Windowsem oraz Mac OS X). Do abstrakcji baz danych Moodle korzysta z biblioteki ADOdb. Oznacza to, ¿e Moodle mo¿e wykorzystywaæ ponad dziesiêæ ró¿nych rodzajów baz danych. (niestety Moodle nie potrafi jeszcze tworzyæ tabel we wszystkich z tych baz danych. Wiêcej szczegó³ów znajdziesz w dalszej czê¶ci tego podrêcznika)
+
+- Moodle powinno byæ ³atwe w instalacji, nauce obs³ugi i modyfikacji
+
+
+ Wczesne prototypy Moodle (1999) by³y tworzone z pomoc± Zope - wysokopoziomowego, zorientowanego obiektowo serwera aplikacji sieciowych. Niestety okaza³o siê, i¿ pomimo ¿e technologia sama w sobie by³a bardzo fajna, to ciê¿ko by³o j± opanowaæ i nie by³a elastyczna z punktu widzenia administracji. Z drugiej strony do jêzyka skryptowego PHP mo¿na bardzo ³atwo siê przyzwyczaiæ (szczególnie je¶li ju¿ programowa³e¶ z wykorzystaniem jêzyków skryptowych). Stosunkowo wcze¶nie zdecydowa³em siê na nie u¿ywanie projektowania zorientowanego na klasy - znów po to, by ca³o¶æ pozosta³a ³atwa i zrozumia³a dla pocz±tkuj±cych. Ponowne wykorzystywanie kodu (code reuse) jest osi±gane przez system bibliotek z jasno nazwanymi funkcjami i ¶ci¶le okre¶lonym po³o¿eniem plików z skryptami. Jêzyk PHP jest równie¿ ³atwy w instalacji i jest na tyle powszechnie dostêpne, ¿e wiêkszo¶æ serwerów dostarcza go jako standard. +
+
+- Przej¶cia miêdzy kolejnymi wersjami Moodle powinny byæ ³atwe
+
+
+ Platforma Moodle zawiera informacje o swoim wersji (jak i o wersjach wszystkich modu³ów zewnêtrznych). Zosta³ te¿ w ni± wbudowany mechanizm pozwalaj±cy Moodle na poprawn± aktualizacjê do nowszych wersji (przyk³adowo Moodle potrafi zmieniaæ nazwy tabel albo dodawaæ nowe pola do ju¿ istniej±cych). Je¶li na przyk³ad korzystasz z CVS w Uniksie, to wystarczy jedynie wydaæ polecenie "cvs update -d", a nastêpnie wej¶æ na stronê g³ówn± serwisu by zakoñczyæ proces uaktualniania.
+
+- Moodle powinno mieæ budowê modu³ow±, aby umo¿liwiæ rozbudowê systemu
+
+
+ Moodle ma szereg funkcji modularnych takich jak tematy, sk³adowe kursów, interfejs jêzyków, schematy baz danych i formaty kursów. Pozwala to na dodawanie nowych funkcji do g³ównego kodu, lub nawet na ich oddzieln± dystrybucjê. Wiêcej na ten temat przeczytasz w sekcji poni¿ej.
+
+- Powinna istnieæ mo¿liwo¶æ u¿ywania Moodle w po³±czeniu z innymi systemami
+
+
+ Moodle trzyma wszystkie pliki danego kursu w zwyk³ym katalogu na serwerze. Daje to administratorowi systemu mo¿liwo¶æ udostêpnienia ich na poziomie plikowym ka¿demu z nauczycieli, na przyk³ad przez Appletalk, SMB, NFS, FTP, WebDAV itd. Modu³y uwierzytelniania pozwalaj± Moodle korzystaæ z LDAP, IMAP, POP3, NNTP, oraz z innych baz danych jako ze ¼ród³a informacji o u¿ytkownikach. W przysz³o¶ci Moodle ma mieæ mo¿liwo¶æ importowania i eksportowania danych za pomoc± formatów opartych na XML (w tym IMS i SCORM), oraz zwiêkszon± mo¿liwo¶æ korzystania z wzorców formatowania interfejsu (dziêki temu ³atwiej bêdzie mo¿na zintegrowaæ Moodle z innymi stronami WWW) ++
2. Jak mo¿esz siê w³±czyæ w rozwój
+++Jak ju¿ wspomniano powy¿ej Moodle ma szereg funkcji, które maj± budowê modu³ow±. Nawet je¶li nie jeste¶ programist± istniej± dziedziny w których mo¿esz pomóc.
+ +++ +S± to tak na prawdê najistotniejsze modu³y. S± one ulokowane w katalogu 'mod'. Istnieje siedem podstawowych modu³ów tego typu : Zadanie, wybór, forum, dziennik, quiz, zasób, oraz ankieta. Ka¿dy z tych modu³ów zawiera oddzielny podkatalog który zawiera nastêpuj±ce niezbêdne elementy (plus dodatkowe skrypty, w³a¶ciwe tylko dla danego modu³u) : +
++
+- mod.html: s³u¿y do umieszczania lub uaktualniania instancji tego modu³u
+- version.php: definiuje informacje (meta-info) i umo¿liwia aktualizacjê
+- icon.gif: ikona o rozmiarze 16x16, symbolizuj±ca modu³
+- db/: db rables i dane dla SQL (dla ka¿dego typu bazy danych)
+- index.php: zawiera listê instancji w kursie
+- view.php: strona s³u¿±ca do ogl±dania wybranej instancji
+- lib.php: Je¶li modu³ definiuje jakie¶ funkcje, to powinny one siê tu znajdowaæ. + Je¶li modu³ nazywa siê np. widget, wtedy niezbêdne jest zamieszczenie nastêpuj±cych funkcji: +
++
+- widget_add_instance() - kod s³u¿±cy do dodawania nowych instancji
+- widget_update_instance() - Kod s³u¿±cy do uaktualniania ju¿ istniej±cych instancji
+- widget_delete_instance() - Kod s³u¿±cy do usuwania instancji
+- widget_user_outline() - maj±c dan± instancjê zwróæ podsumowanie wk³adu u¿ytkownika
+- widget_user_complete() - maj±c dan± instancjê wypisz szczegó³y wk³adu u¿ytkownika
+
+- aby unikn±æ ewentualnych konfliktów ka¿da z funkcji modu³u powinna zaczynaæ siê na widget_ . Ka¿da sta³a któr± zdefiniujesz powinna zaczynaæ siê na WIDGET_
+- Wreszcie ka¿dy modu³ bêdzie posiada³ plik zawieraj±cy ³añcuchy znaków dla danego jêzyka. Szczegó³y znajdziesz poni¿ej.
+Najprostsz± metod± zbudowania nowej sk³adowej kursu jest wykorzystanie wzorca, zapisanego w pliku mod/newmodule_template.zip. + Rozpakuj go, a nastêpnie przeczytaj plik README
+Dobrym pomys³em jest te¿ wziêcie udzia³u w Forum po¶wiêconym sk³adowym kursów. (Activities + modules forum on Using Moodle).
++
++Tematy (Themes / skins) okre¶laj± wygl±d ca³ego serwisu. Wraz z g³ówn± dystrybucj± dostarczanych jest kilka prostych tematów, ale mo¿esz stworzyæ w³asny, dobieraj±c kolory, style i grafiki, a tak¿e zamieszczaj±c swoje logo
+Ka¿dy temat umieszczany jest w podkatalogu katalogu "theme" i zawiera przynajmniej nastêpuj±ce pliki:
++
+- config.php: definiuje kolory tematu, u¿ywane w ca³ym serwisie
+- styles.php: zawiera informacje o stylach, w tym definicje CSS dla standardowych elementów HTML, a tak¿e dla wielu modu³ów Moodle
+- header.html: Jest umieszczany u góry ka¿dej strony. Mo¿esz go wykorzystaæ przyk³adowo do zamieszczenia logo na stronach.
+- footer.html: Umieszczany na spodzie ka¿dej strony
+Aby utworzyæ w³asny temat dla Moodle w obecnej wersji:
++
+- Skopiuj który¶ z ju¿ istniej±cych tematów do folderu o innej nazwie. Proponujê, by¶ zacz±³ od którego¶ ze standardowych tematów.
+- Zmodyfikuj config.php i umie¶æ w nim w³asne kolory.
+- Zmodyfikuj styles.php i zmieñ style CSS.
+- Zmodyfikuj header.html i footer.html aby dodaæ logo i wizualny uk³ad strony. +
+Pamiêtaj, ¿e ka¿dy z tych kroków jest opcjonalny. Mo¿esz diametralnie zmieniæ wygl±d serwisu zmieniaj±c jedynie kolory w config.php
+Kolejne wersje Moodle mog± nieco zmieniaæ tematy wiêc czytaj zawsze uwagi do nowego wydania je¶li u¿ywasz niestandardowego tematu.
+W szczególno¶ci Moodle 2.0 bêdzie posiada³ zupe³nie nowy system wy¶wietlania, najprawdopodobniej oparty na transformacjach XSL wej¶cia XML z Moodle. Prawdopodobnie tematy bêd± mia³u zupe³nie inny format, ale za to bêd± o wiele bardziej modyfikowalne. (przyk³adowo bêd± umo¿liwiaæ przemieszczanie elementów w obrêbie strony
+Wiêcej informacji na forum po¶wiêconym tematom (Themes forum on Using Moodle). Je¶li stworzysz ³adny temat którym chcia³by¶ siê podzieliæ prze¶lij spakowany plik na forum po¶wiêcone tematom
+
++ +
++ +Moodle zosta³o zaprojektowane jako platforma miêdzynarodowa. Ka¿dy ³añcuch znaków czy strona tekstu wy¶wietlana jako czê¶æ interfejsu jest popierana z zestawu plików jêzykowych. Ka¿dy jêzyk jest przechowywany w podkatalogu katalogu 'lang'. + + Struktura katalogu lang jest nastêpuj±ca:
+lang/pl - katalog zawieraj±cy wszystkie pliki dla danego jêzyka (w tym wypadku dla Polskiego)
++
+- moodle.php - ³añcuchy znaków (stringi) dla g³ównego interfejsu
+- assignment.php - ³añcuchy znaków dla modu³u zadañ
+- choice.php - ³añcuchy znaków dla modu³u wyboru
+- forum.php - ³añcuchy znaków dla modu³u forum
+- journal.php - ³añcuchy znaków dla modu³u dziennik
+- quiz.php - ³añcuchy znaków dla modu³u quiz
+- resource.php - ³añcuchy znaków dla modu³u zasobów
+- survey.php - ³añcuchy znaków dla modu³u ankiet
+- .... i do tego ³añcuchy znaków dla wszelakich dodatkowych modu³ów
+
+
+ £añcuch znaków jest pobierany z tych plików za pomoc± funkcji get_string() + lub print_string() . Ka¿dy ³añcuch znaków zastêpuje odpowiadaj±cy sobie ³añcuch w innym jêzyku.
+
+ przyk³adowo : $strdueby = get_string("assignmentdueby", "assignment", + userdate($date));
+
+ Je¶li dany ³añcuch znaków nie istnieje w którym¶ z jêzyków, to jest automatycznie zastêpowany swoim angielskim odpowiednikiem.lang/pl/help - zawiera wszystkie strony pomocy (dla pomocy w wyskakuj±cych okienkach)
+++G³ówne pliki pomocy znajduj± siê bezpo¶rednio w tym katalogu, natomiast pliki pomocy dla poszczególnych modu³ów s± umieszczone w podkatalogach z nazwami bêd±cymi nazwami modu³ów.
+Mo¿esz umie¶ciæ przycisk pomocy na stronie pos³uguj±c siê funkcj± helpbutton
+np. helpbutton("tekst", "Kliknij aby otrzymaæ pomoc na temat tekstu");
+a w przypadku modu³ów:
+helpbutton("typyforum", "Typy forum", "forum");
+UWAGA : mo¿esz edytowaæ jêzyki on-line, korzystaj±c z narzêdzia administracji "Sprawd¼ jêzyk". + Dziêki temu mo¿na nie tylko ³atwo dodawaæ nowe jêzyki, ale tak¿e modyfikowaæ te ju¿ zaimplementowane. Je¶li rozpoczynasz t³umaczenie na nowy jêzyk, skontaktuj siê proszê ze mn± : +Martin Dougiamas.
+Mo¿esz równie¿ skorzystaæ z Forum po¶wiêconego jêzykom (Languages forum on Using Moodle).
+Mogê te¿ udostêpniæ Ci prawa zapisu CVS + do kodu ¼ród³owego Moodle by¶ móg³ bezpo¶rednio zarz±dzaæ plikami.
+++Je¶li Moodle otrzyma dzia³aj±c± bazê danych wraz z zdefiniowanymi tabelami, to celowo proste zapytania SQL wykorzystane w Moodle powinny prawid³owo wspó³pracowaæ z wieloma rodzajami baz danych.
+Problem tkwi w automatycznym tworzeniu nowych tabeli w bazach danych. Moodle próbuje to zrobiæ podczas instalacji. Poniewa¿ bazy danych znacz±co siê ró¿ni±, nie istnieje jeszcze metoda robienia tego niezale¿nie od platformy. Aby wesprzeæ ten proces mo¿na tworzyæ sekwencje poleceñ SQL, s³u¿±ce do utworzenia tabel Moodle w konkretnej bazie danych. Pliki te znajduj± siê w katalogu lib/db + oraz w podkatalogu db ka¿dego modu³u.
+Obecnie jedynie MySQL i PostgreSQL s± w pe³ni obs³ugiwane przez ten mechanizm (nikt nie napisa³ schematów dla innych baz).
+Moodle 1.1 bêdzie u¿ywaæ nowej metody opartej na XML, która sprawi, ¿e wszystkie te komplikacje stan± siê niepotrzebne. +
++ +
++Moodle w chwili obecnej obs³uguje trzy ró¿ne formaty kursów : tygodniowy, tematyczny, oraz towarzyski.
+S± one nieco bardziej zagnie¿d¿one w kodzie (a przez to mniej "elastyczne")ni¿ inne modu³y, ale i tak mo¿na stosunkowo ³atwo dodaæ nowe formaty.
+Je¶li masz jakie¶ pomys³y na inne formaty, które potrzebujesz, lub chcia³by¶ zobaczyæ, skontaktuj siê ze mn±, a zrobiê wszystko co w mojej mocy, aby zawrzeæ je w przysz³ych dystrybucjach.
++ +
++Je¶li czujesz siê na si³ach, ¿eby napisaæ przewodnik, artyku³, pracê naukow± (lub dowoln± inn±) na temat Moodle, zrób to!
+Umie¶æ swoj± pracê na sieci i pamiêtaj, aby zamie¶ciæ te¿ link do http://moodle.org/
++ +
++Wreszcie chcia³bym Ciê zachêciæ, aby¶ zapisa³ siê do "wyszukiwania b³êdów" (bug tracker); + + na stronie http://moodle.org/bugs +¿eby¶ móg³ zg³aszaæ wszelki b³êdy jakie znajdziesz i byæ mo¿e uczestniczy³ w dyskusji nad ich usuniêciem.
+Termin "B³êdy" dotyczy tu nie tylko b³êdów w oprogramowaniu ale tak¿e nowych pomys³ów, wymagañ co do funkcji, czy nawet konstruktywnej krytyki istniej±cych funkcji. Piêkno oprogramowania open-source polega na tym, i¿ ka¿dy mo¿e braæ udzia³ i pomagaæ w tworzeniu lepszego produktu. W tym projekcie twój wk³ad powitamy z otwartymi ramionami!
++
++++++Dziêkujê za korzystanie z Moodle!
+Pozdrowienia,
+
+ Martin Dougiamas+
+
++ ++
Version: $Id: developer.html,v 1.2 2001/12/09 + 10:34:19 martin Exp $
+ + diff --git a/lang/pl/docs/faq.html b/lang/pl/docs/faq.html new file mode 100644 index 0000000000..d2ee512319 --- /dev/null +++ b/lang/pl/docs/faq.html @@ -0,0 +1,164 @@ + + +Dokumentacja Moodle : Najczê¶ciej zadawane pytania (FAQ) + + + + + + + +Najczê¶ciej zadawane pytania (FAQ)
+Ta strona zawiera odpowiedzi na pytania zadawane najczê¶ciej przez osoby instaluj±cych Moodle. Je¶li postêpowa³e¶ zgodnie z instrukcjami zawartymi w Instrukcji instalacji, ale nadal masz problemy, to ta strona mo¿e Ci pomóc.
+ ++Je¶li nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie tutaj, udaj siê na kurs Using Moodle (Korzystanie z Moodle) na stronie moodle.org. Zacznij od przeszukania forów, korzystaj±c z kilku s³ów kluczowych (pojedynczo), poniewa¿ istnieje szansa, ¿e twój problem by³ ju¿ przedyskutowany. Je¶li nic nie znajdziesz, to umie¶æ na odpowiednim forum posta ze swoim pytaniem. Na ogó³ kto¶ bêdzie umia³ Ci pomóc.
+ +Je¶li klikniesz na odpowiednie pytanie zostaniesz przeniesiony do odpowiedzi na nie.
+ + +PHP - czy jest ju¿ zainstalowane i któr± wersjê posiadam?
+Dlaczego wszystkie strony s± puste?
+ +Dlaczego otrzymujê komunikaty "headers already sent" (" nag³ówki ju¿ wys³ano")?
+ + + + +Ci±gle otrzymujê komunikaty o b³êdzie session_start (rozpoczêcia sesji)
++ +
+Za ka¿dym razem gdy próbuje obejrzeæ, lub w inny sposób uzyskaæ dostêp do przes³anego przeze mnie pliku otrzymuje komentarz "File not Found" (" Nie znaleziono pliku")
+ +Przyk³ad : Not Found : The requested URL /moodle/file.php/2/myfile.jpg + was not found on this server.
+ +
(Nie znaleziono : podany adres URL ... nie zosta³ znaleziony na serwerze)Twój serwer musi byæ skonfigurowany tak, aby umo¿liwia³ przekazywanie czê¶ci adresu URL, po nazwie skryptu, bezpo¶rednio do skryptu. Opcja jest domy¶lnie w³±czona w Apache 1, ale na ogó³ jest domy¶lnie wy³±czona w Apache 2. Aby j± w³±czyæ dodaj poni¿sz± linijkê do httpd.conf, albo do .htaccess w twoim lokalnym katalogu (szczegó³y : Dokumentacja instalacji ) :
+ +AcceptPathInfo on
+Uwaga : zadzia³a to tylko w Apache w wersji 2.x.
+Je¶li nie korzystasz z Apache 2, a nadal masz ten problem (rzadko spotykane) mo¿esz ustawiæ Moodle tak, aby korzysta³o z alternatywnej metody. Wadami bêd± : spadek wydajno¶ci, oraz brak mo¿liwo¶ci umieszczania relatywnych odno¶ników w zasobach typu HTML
+ +Aby u¿yæ tej alternatywnej metody : zaloguj siê jako administrator, przejd¼ do sekcji 'konfiguruj zmienne' i zmieñ ustawienie dla 'slasharguments'. Teraz powiniene¶ ju¿ bez problemów otrzymywaæ dostêp do przes³anych plików.
+ ++ +
PHP - czy jest ju¿ zainstalowane i któr wersjê posiadam?
+Utwórz nowy plik na twoim serwerze. Nazwij go info.php i zamie¶æ w nim podany poni¿ej tekst, a nastêpnie uruchom go w przegl±darce internetowej :
+ +<?PHP phpinfo() ?>
+ +Je¶li nic siê nie wydarzy, to znaczy, ¿e PHP nie jest zainstalowane. Obejrzyj dokumentacje instalacji, aby dowiedzieæ siê sk±d je ¶ci±gn±æ na twój komputer.
+ ++
Dlaczego wszystkie strony s± puste?
+W katalogu g³ównym sprawd¼ zmienne zapisane w config.php. Musisz u¿ywaæ pe³nych, bezwzglêdnych ¶cie¿ek dostêpu, np :
+ +$CFG->dirroot = "d:\inetpub\sites\www.yoursite.com\web\moodle";
++
Na stronach pojawiaj± siê krytyczne b³êdy takie jak "call to undefined function: get_string()" ("odwo³anie do niezdefiniowanej funkcji get_string()")
+Je¶li pokazuj± siê b³êdy takie jak:
+Parse error: parse error, unexpected T_VARIABLE in c:\program + files\easyphp\www\moodle\config.php on line 94
+
+ Fatal error: Call to undefined function: get_string() in c:\program files\easyphp\www\moodle\mod\resource\lib.php + on line 11wtedy prawdopodobne jest, i¿ przeoczy³e¶ ¶rednik, albo koniec cytatu z pewnej linii pliku config.php (znajduj±cej siê przed lini± 94)
+ +Inn± przyczyn± mo¿e byæ to, ¿e otworzy³e¶ config.php w programie takim jak WORD, a po edycji zapisa³e¶ go jako stronê HTML, zamiast zwyk³ego pliku tekstowego.
++
Dlaczego otrzymujê komunikaty "headers already sent" (" nag³ówki ju¿ wys³ano")?
+Je¶li otrzymujesz b³êdy takie jak:
+Warning: Cannot add header information - headers already + sent by (output started at /webs/moodle/config.php:87) in /webs/moodle/lib/moodlelib.php + on line 1322
+Warning: Cannot add header information - headers already + sent by (output started at /webs/moodle/config.php:87) in /webs/moodle/lib/moodlelib.php + on line 1323
+Warning: Cannot add header information - headers already + sent by (output started at /webs/moodle/config.php:87) in /webs/moodle/login/index.php + on line 54
+Masz puste linie lub znaki odstêpu po koñcowym znaku ?> w pliku config.php . Czasami edytory tekstu - przyk³adowo Notatnik Windows - dodaj± je. Mo¿liwe, ¿e bêdziesz musia³ u¿yæ innego edytora, aby usun±æ te puste linie lub znaki odstêpu.
+ ++
Ci±gle pojawia siê b³±d "Failed opening required '/web/moodle/lib/setup.php'" ("Nie uda³o siê otworzyæ wymaganego pliku ... ") + +
+W pliku config.php, ustawienie, które wykorzystujesz do ustawienia zmiennej dirroot (katalog g³ówny), musi byæ podane jako pe³na ¶cie¿ka dostêpu z katalogu g³ównego dysku twardego twojego serwera. +.
+ +Niektóre osoby umieszczaj± tylko ¶cie¿kê dostêpu z ich katalogu domowego, albo w odniesieniu do katalogu serwera.
++
Ka¿dy tekst zawieraj±cy apostrofy (') lub códzys³owy (") powoduje b³êdy lub jest zwracany z znakami '³amane na'
+Problemy z apostrofami pojawiaj± siê z powodu nieprawid³owego ustawienia "magic + quotes". Moodle wymaga nastêpuj±cych ustawieñ (na ogó³ s±to ustawienia domy¶lne):
+magic_quotes_gpc = On
+
+ magic_quotes_runtime = OffZobacz rozdzia³ po¶wiêcony konfiguracji serwera w dokumentacji instalacji, aby zapoznaæ siê ze szczegó³ami
+ +Ci±gle otrzymujê komunikaty o b³êdzie session_start (rozpoczêcia sesji)
+Je¶li otrzymujesz b³êdy takie jak :
+Warning: session_start() [function.session-start]: open(/tmp\sess_d40f380d37d431fc1516e9a895ad9ce0, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in G:\web\moodle\lib\setup.php on line 123
+Warning: session_start() [function.session-start]: open(/tmp\sess_d40f380d37d431fc1516e9a895ad9ce0, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in G:\web\moodle\lib\setup.php on line 123
+Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at G:\web\moodle\lib\setup.php:1) in G:\web\moodle\lib\setup.php on line 123
+ +... to wszystkie one s± spowodowane tym, ¿e PHP nie mo¿e zapisaæ plików sesji na twoim dysku twardym (w katalogu /tmp). Na ogó³ przyczyn± mo¿e byæ to, ¿e nie masz katalogu /tmp na swoim komputerze. Tak jest na przyk³ad w przypadku systemu Windows. + +
Rozwi±zaæ ten problem mo¿na wskazuj±c w ustawieniach PHP istniej±cy katalog. Mo¿esz to zrobiæ edytuj±c plik php.ini :
+session.save_path = C:\temp
+albo w pliku .htaccess w katalogu g³ównym Moodle:
+php_value session.save_path "/home/moodle/sessions"
+ + ++
+ +
+Zasugeruj nowe pytanie do FAQ + (zamie¶æ odpowied¼!)
+
+Podziêkowania dla John'a Eyre za pomoc w utrzymaniu tego FAQ.
+ +Version: $Id: faq.html,v 1.6 2003/03/30 13:54:28 + moodler Exp $
+ + + diff --git a/lang/pl/docs/features.html b/lang/pl/docs/features.html new file mode 100644 index 0000000000..e24a4ffd9b --- /dev/null +++ b/lang/pl/docs/features.html @@ -0,0 +1,138 @@ + + + +Dokumentacja Moodle : Cechy + + + + + + +Cechy Moodle
+Moodle jest projektem otwartym i ci±gle siê rozwijaj±cym. Na tej stronie znajduj± siê jedynie niektóre z jego mo¿liwo¶ci. +
+Struktura ogólna
++
+- Wspiera konstruktywn±, spo³eczn± edukacjê (wspó³praca, æwiczenie, krytyczne przemy¶lenia)
+- Mo¿e byæ wykorzystane zarówno dla zajêæ prowadzonych w pe³ni on-line jak i jako uzupe³nienie tradycyjnych zajêæ.
+- Prosty, niewielki, efektywny, przeno¶ny, niezbyt skomplikowany interfejs dla przegl±darek internetowych.
+- £atwy w instalacji na niemal ka¿dej platformie wspieraj±cej PHP. Wymaga tylko jednej bazy danych (mo¿e byæ wspó³dzielona)
+- Lista kursów zawiera wszystkie kursy odbywaj±ce siê na serwerze, a tak¿e ich dostêpno¶æ dla go¶ci.
+- Po³o¿ono nacisk na siln± ochronê ca³o¶ci. Wszystkie formy s± sprawdzane, dane poddawane s± walidacji, cookies s± zakodowane itd.
+- W wiêkszo¶ci miejsc gdzie wprowadzony jest tekst (zasoby, posty na forum, wpisy do dzienników itd.) mog± byæ edytowane za pomoc± wbudowanego edytora WYSIWYG HTML.
+Zarz±dzanie serwisem
++
+- Serwis jest zarz±dzany przez administratora, ustalanego podczas instalacji.
+- Dodatkowe tematy pozwalaj± administratorowi na zmianê kolorów, czcionek, uk³adu itp., aby dostosowaæ serwis do lokalnych potrzeb.
+- Dodatkowe modu³y zawieraj±ce sk³adowe kursów mog± byæ dodawane do zainstalowanej wersji Moodle.
+- Pakiety jêzykowe umo¿liwiaj± pe³na lokalizacjê. Mog± one byæ edytowane za pomoc± wbudowanego, sieciowego edytora. Obecnie istniej± pakiety dla ponad dwudziestu o¶miu + jêzyków
+- Kod jest napisany przejrzy¶cie w jêzyku PHP. Posiada licencjê GPL - ³atwy w modyfikacji, aby zaspokoiæ twoje wymagania.
+Zarz±dzanie u¿ytkownikami
++
+- Celem jest ograniczenie potrzeby interwencji administratora do minimum, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeñstwa.
+- Wspiera wiele mechanizmów uwierzytelniaj±cych, poprzez do³±czane modu³y uwierzytelniaj±ce, które s± integrowane w ³atwy sposób.
+- Standardowa metoda z wykorzystaniem poczty elektronicznej : studenci sami tworz± swoje konta. Podany adres e-mail jest sprawdzany, poprzez przesy³anie nim potwierdzenia.
+- Metoda LDAP: konta mog± byæ porównywane z serwerem LDAP. Administrator mo¿e ustaliæ które z pól maj± byæ sprawdzane.
+- IMAP, POP3, NNTP: konta s± porównywane z poczt± lub serwerami nowo¶ci. Wspierane s± tak¿e certyfikaty, SSL, oraz TLS.
+- Zewnêtrzna baza danych : ka¿da baza danych zawieraj±ca przynajmniej dwa pola mo¿e byæ u¿yta jako zewnêtrzne ¼ród³o uwierzytelniania.
+- Ka¿da osoba musi posiadaæ jedynie jedno konto na ca³y serwer - dostêp do ka¿dego z kont mo¿e siê odbywaæ w inny sposób.
+- Administrator kontroluje tworzenie kursów, oraz tworzy prowadz±cych poprzez przypisanie u¿ytkowników do kursów.
+- W ramach zapewniania bezpieczeñstwa prowadz±cy mog± tworzyæ "Klucze dostêpu do kursu", aby nie dopuszczaæ do kursu osób z zewn±trz. Klucz mo¿e byæ przekazywany osobi¶cie, poprzez pocztê itp.
+- Prowadz±cy mog± rêcznie skre¶laæ osoby z kursu, je¶li chc±. W przeciwnym wypadku studenci s± automatycznie wypisywani z kursów po pewnym okresie braku aktywno¶ci (ustalanym przez administratora)
+- Studenci s± zachêcania do tworzenia profili sieciowych, zawieraj±cych fotografiê i opis. Adres e-mail mo¿e byæ nie byæ wy¶wietlany je¶li bêdzie taka potrzeba.
+- Ka¿dy u¿ytkownik mo¿e okre¶liæ swoj± strefê czasow±, a ka¿da data podana w Moodle jest t³umaczona na t± strefê. (np. daty postów, terminy oddawania prac itp.)
+- Ka¿dy u¿ytkownik mo¿e wybraæ jêzyk, w którym bêdzie u niego wy¶wietlany interfejs Moodle. (Angielski, Francuski, Niemiecki, Polski itd.)
+Zarz±dzanie kursami
++
+- Prowadz±cy ma pe³n± kontrolê nad wszystkimi ustawieniami kursu.
+- Wybór formatu kursu, takiego jak tygodniowy, tematyczny, albo skoncentrowany na dyskusjach format towarzyski.
+- Elastyczny zbiór sk³adowych kursów : fora, dzienniki, quizy, zasoby, wybory, ankiety, zadania.
+- Na g³ównej stronie kursu wy¶wietlane s± zmiany od ostatniego logowania. Pomaga to w utworzeniu poczucia wspólnoty.
+- W wiêkszo¶ci miejsc gdzie wprowadzony jest tekst (zasoby, posty na forum, wpisy do dzienników itd.) mog± byæ edytowane za pomoc± wbudowanego edytora WYSIWYG HTML.
+- Wszystkie oceny za fora, dzienniki, quizy, oraz zadania mog± byæ zebrane na jednym ekranie(oraz ¶ci±gniête jako jeden arkusz)
+- Dok³adny mechanizm zapisywania logów i ¶ledzenia dzia³añ u¿ytkowników - raporty aktywno¶ci ka¿dego studenta s± dostêpne na jednej stronie razem z wykresami, szczegó³ami na temat ka¿dego z modu³ów (ostatni dostêp, ilo¶æ odczytów), a tak¿e 'histori±' dzia³añ ka¿dego ze studentów, zawieraj±ca posty, wpisy do dzienników itd.
+- Integracja z poczt± elektroniczn± - kopie postów na forach, informacje zwrotne od prowadz±cych itp. mog± byæ przesy³ane poczt± w formacie HTML, jak i jako czysty tekst.
+Modu³ zadañ
++
+- Zadania mog± byæ okre¶lane wraz z terminem oddawania prac i maksymaln± ocen±.
+- Studenci mog± przesy³aæ swoje rozwi±zania (w dowolnym formacie) na serwer. Data ka¿dego przes³ania jest zapamiêtywana.
+- Mo¿na przesy³aæ prace opó¼nione, ale wielko¶æ spó¼nienia jest jasno przedstawiana prowadz±cemu.
+- Dla ka¿dego zadania ca³a grupa mo¿e zostaæ oceniona (ocena i komentarz) na jednej stronie jednego forum.
+- Informacje zwrotne od prowadz±cego s± dodawane do ka¿dego zadania, a powiadomienia s± wysy³ane poczt± elektroniczn±.
+- Prowadz±cy mo¿e zezwoliæ na powtórne przesy³anie prac, ju¿ po wystawieniu oceny (do powtórnej oceny).
+Modu³ wyboru
++
+- Mo¿e byæ u¿yty do przeg³osowania czego¶, albo, ¿eby zebraæ informacje na dany temat od ka¿dego studenta.
+- Prowadz±cy otrzymuje intuicyjn± tabelkê, pokazuj±c± jakiego wyboru dokona³ ka¿dy ze studentów.
+- Opcjonalnie mo¿na studentom pokazaæ aktualny wykres wyników g³osowania.
+Modu³ forum
++
+- Dostêpne s± ró¿ne typy forów, takie jak tylko-dla-nauczycieli, nowo¶ci kursu, otwarte dla wszystkich i jeden-w±tek na ka¿dego u¿ytkownika.
+- Do ka¿dego postu do³±czane jest zdjêcie autora.
+- Dyskusje mog± byæ ogl±dane w sposób zagnie¿d¿ony, p³aski, w±tkami, albo w kolejno¶ci od najnowszych do najstarszych.
+- U¿ytkownicy mog± zapisywaæ siê na fora tak, ¿e kopia ka¿dego posta jest przesy³ana do nich poczt± elektroniczn±. Prowadz±cy mo¿e wymusiæ zapis na dane forum u ka¿dego u¿ytkownika.
+- Prowadz±cy mo¿e zablokowaæ mo¿liwo¶æ odpowiadania na posty, np. w celu utworzenia forum tylko z wiadomo¶ciami.
+- W±tki dyskusji mog± byæ ³atwo przenoszone miêdzy forami.
+Modu³ dziennik
++
+- Dzienniki s± prywatne miêdzy prowadz±cym a studentem.
+- Ka¿dy wpis do dziennika mo¿e byæ kierowany otwartym pytaniem.
+- Dla danego dziennika ca³a grupa mo¿e zostaæ oceniona na jednej stronie jednego forum.
+- Informacje zwrotne od prowadz±cego s± za³±czane do wpisów do dziennika, a poczt± s± wysy³ane zawiadomienia.
+Modu³ quizów
++
+- Prowadz±cy mo¿e stworzyæ bazê danych pytañ, aby móc ich u¿ywaæ wielokrotnie.
+- Pytania mog± byæ przechowywane w kategoriach, aby u³atwiæ do nich dostêp. Kategorie mog± zostaæ "Opublikowane" dziêki czemu stan± siê dostêpne na ka¿dym kursie tego serwisu.
+- Quizy s± automatycznie oceniane, oraz mog± zostaæ ocenione ponownie, je¶li pytania zostan± zmienione.
+- Quizy mog± mieæ przypisane okno czasowe, poza którym nie s± dostêpne.
+- Zgodnie z wyborem prowadz±cego do quizów mo¿na podchodziæ wielokrotnie, oraz mo¿e byæ pokazywana informacja zwrotna czy prawid³owa odpowied¼.
+- Pytania i odpowiedzi do quizów mog± byæ wymieszane, aby ograniczyæ mo¿liwo¶æ oszukiwania.
+- Do pytañ mo¿na za³±czaæ grafiki i kod HTML
+- Pytania mog± byæ importowane z zewnêtrznych plików tekstowych.
+- Pytania wielokrotnego wyboru mog± umo¿liwiaæ wybór tylko jednej odpowiedzi lub wybór wielu odpowiedzi.
+- Pytania do krótkiej odpowiedzi
+- Pytania prawda-fa³sz
+- Pytania typu dopasuj odpowied¼
+- Pytania wybierane losowo
+Modu³ zasobów
++
+- Umo¿liwia wy¶wietlanie tre¶ci elektronicznych, Word, Powerpoint, Flash, Wideo, Pliki d¼wiêkowe itd.
+- Pliki mog± byæ przesy³ane i zarz±dzane na serwerze, albo tworzone na miejscu w formatach sieciowych(tekst, HTML)
+- Mo¿na zamieszczaæ odno¶niki do zewnêtrznych stron WWW. Mog± one byæ w³±czane w niezauwa¿alny sposób do interfejsu kursu.
+- Zewnêtrzne aplikacje sieciowe mog± byæ uruchamiane, a tak¿e mo¿na do nich przekazywaæ parametry.
+Modu³ ankiet
++ +
- Wbudowano ankiety (COLLES, ATTLS) w celu u³atwienia analizy grupy on-line.
+- Dostêpne s± raporty z ankiety, zawieraj±ce wiele wykresów. Dane mo¿na ¶ci±gn±æ jako arkusz Excel, albo plik tekstowy CVS.
+- Interfejs ankiet zapobiega wysy³aniu ankiet nie do koñca uzupe³nionych.
+- Studenci otrzymuj± informacje zwrotne, a ich wybory s± porównywane z wyborami pozosta³ych uczestników kursu.
+ + +
Version: $Id: features.html,v 1.2 2001/12/09 + 10:34:19 martin Exp $
+ + + diff --git a/lang/pl/docs/future.html b/lang/pl/docs/future.html new file mode 100644 index 0000000000..3372fe4934 --- /dev/null +++ b/lang/pl/docs/future.html @@ -0,0 +1,46 @@ + +Dokumentacja Moodle : Przysz³o¶c Moodle + + + + + + + +Przysz³o¶æ Moodel
+ +W miarê jak Moodle dojrzewa, kierunek jego rozwoju jest determinowany przez spo³eczeñstwo programistów i u¿ytkowników Moodle. Dynamiczna baza proponowanych funkcji i stanu ich realizacji jest umieszczona na moodle.org/bugs. + + Twój wk³ad w formie pomys³ów, kodu, komentarzy i promocji by³by mile widziany. Zobacz Podrêcznik programisty by zapoznaæ siê ze szczegó³ami.
+ +Tempo rozwoju ca³ego projektu spad³o ostatnio, do czasu a¿ Martin skoñczy swoj± pracê PhD
+ +Poni¿ej zamieszczono przybli¿one plany na przysz³o¶æ +
+
+ +- Wersja 1.0.9 - 29 Maj , 2003
+ +- Ta wersja bêdzie zawieraæ znacz±c± ilo¶æ nowych funkcji i bêdzie mia³a poprawione b³êdy odkryte od czasu wersji 1.0.8.1.
+ +- Wersja 1.1 - Sierpieñ 2003 ?
+- Ta wersja rozwi±¿e kilka otwartych nadal problemów, oraz bêdzie zawiera³ nowe modu³y takie jak czat czy ¶ledzenie tematów. Bêdzie te¿ prawdopodobnie kilka dodatkowych funkcji s³u¿±cych do tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania poszczególnych kursów. Byæ mo¿e bêdzie tak¿e zawieraæ opcje dla grup i pracy grupowej.
+ +- Wersja 2.0 - Grudzieñ 2003 ?
+- To wydanie bêdzie zawieraæ kilka istotnych zmian w wewnêtrznej strukturze, maj±cych na celu zwiêkszenie elastyczno¶ci i mo¿liwo¶ci integrowania w wielu obszarach. Do g³ównych celów zalicza siê : +
++
+- Wiêksze wsparcie pedagogiczne dla prowadz±cych i studentów. +
- Napisane od nowa warstwy odpowiedzialne za wy¶wietlanie, z wykorzystaniem kodu kompatybilnego z XHTML. +
- Szersze zastosowanie klas PHP w kluczowych obszarach kodu Moodle, aby ³atwiej by³o pisaæ nowe modu³y i integrowaæ Moodle z zewnêtrznymi systemami. +
- Nowy system dostêpu umo¿liwiaj±cy definiowanie ról i praw. +
- Podstawowe wsparcie dla IMS i SCORM +
- I cokolwiek jeszcze przyjdzie do g³owy :-) +
+ +
Version: $Id$
+ diff --git a/lang/pl/docs/glossary.html b/lang/pl/docs/glossary.html new file mode 100644 index 0000000000..f3f75e2b27 --- /dev/null +++ b/lang/pl/docs/glossary.html @@ -0,0 +1,158 @@ + +Dokumentacja Moodle : s³owniczek + + + + + + + +S³owniczek
+Ta strona zawiera definicje wielu wyrazów i zwrotów na które mo¿esz siê natkn±æ podczas pracy z Moodle.
+ +Je¶li nie znajdziesz danego s³owa tu odwied¼ kurs Using + Moodle (Korzystanie z Moode) na moodle.org, poszukaj w forach. Mo¿liwe, ¿e bêdziesz musia³ wyszukiwaæ danego zwrotu kilkakrotnie zanim znajdziesz najlepsze wyt³umaczenie.
+ +Je¶li nadal nie znajdziesz definicji to polecam spróbowaæ wyszukiwania na portalu Google, albo napisaæ posta na odpowiednim forum kursu Using + Moodle. Kto¶ na pewno bêdzie potrafi³ Ci pomóc
+ + +Active-X
+Metoda skryptowania (kontrolowania) pewnych funkcji strony WWW, wykorzystywana jedynie przez Microsoft Internet Explorer.
+ +Aplet
+Wspó³czesne przegl±darki potrafi± uruchamiaæ te ma³e programy, je¶li w ustawieniach przegl±darki w³±czono obs³ugê Java
+ +ASCII
+American Standard Code for Information Interchange
+
(Amerykañski standard kodowania do celów wymiany informacji)Niektóre typy plików wymagaj±, aby¶ przesy³a³ je w trybie ASCII gdy korzystasz z FTP. Zazwyczaj najlepiej jest wybraæ opcjê 'AUTO' w ustawieniach FTP.
+ +binarnie
+Niektóre typy plików wymagaj±, aby¶ przesy³a³ je w trybie binarnym gdy korzystasz z FTP. Zazwyczaj najlepiej jest wybraæ opcjê 'AUTO' w ustawieniach FTP.
+ +Cascading Style Sheets
+Zobacz CSS poni¿ej.
+ +CSS
+Skrót od "Cascading Style Sheets". +Css jest wykorzystywane jako wzorzec maj±cy na celu u³atwienie uaktualniania wygl±du (stylu) wielu stron internetowych. CSS pozwala tak¿e na stworzenie kilku stron internetowych, które pos³uguj± siê tym samym tematem.
+ +CVS
+Concurrent Versioning System jest to po prostu metoda przechowywania plików na serwerze, która pomaga koordynowaæ pracê kilku osób nad tymi plikami. 'Sprawdzenie' plików z CVS oznacza skopiowanie najnowszej wersji tych plików na twój komputer.
+ +Baza danych
+Elektroniczny zbiór informacji, przechowywanej w tabelach danych. Przyk³adowo Moodle zawiera tabelê z wszystkimi u¿ytkownikami serwisu. MySQL jest nazw± oprogramowania z baz± danych.
+ +katalog g³ówny danych
+Miejsce w którym Moodle mo¿e zachowywaæ przes³ane pliki. Serwer powinien mieæ mo¿liwo¶æ odczytu i zapisu do tego katalogu, ale katalog ten nie powinien byæ dostêpny bezpo¶rednio przez sieæ.
+ +nazwa domeny
+Nazwa nadawana komputerowi lub grupie komputerów, np. moodle.org. Nowe nazwy domen w internecie nale¿y kupiæ.
+ +¶ci±ganie (download)
+Skopiowanie plików z serwera na twój komputer. Zobacz tak¿e FTP i przesy³anie.
+ +katalog
+Zobacz katalog g³ówny
+ +katalog g³ówny
+Katalog g³ówny ma zawarto¶æ oraz nazwê. Ów katalog g³ówny mo¿e zawieraæ kilka podkatalogów a nazwa okre¶la lokacjê na twoim serwerze, gdzie pliki Moodle bêd± siê znajdowaæ po tym jak je prze¶lesz .
+ +FTP
+File Transfer Protocol - metoda kopiowania plików z jednego komputera do innego. Przyk³adowo mo¿esz przes³aæ za pomoc± FTP pliki Moodle z swojego komputera domowego na serwer.
+ +dostawca hostów
+Firma, która bêdzie przechowywaæ twoj± stronê za pewn± miesiêczn± op³atê. Podajesz im nazwê domeny, któr± ju¿ posiadasz, a pó¼niej kopiujesz na ich serwer swoje pliki i rozpoczynasz pracê twojej strony.
+ +html
+HyperText Markup Language - jêzyk wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.
+ +indeks
+Kiedy jako adres sieciowy podajesz katalog (np. http://yoursite.com/moodle/) zamiast pliku (np. http://yoursite.com/moodle/index.php), to serwer musi przyj±æ nazwê szukanego pliku. Pliki których szuka s± zwane w³a¶nie plikami indeksowymi.
+ +Java
+Jêzyk programowania, który jest stosowany do pisania apletów, które mog± byæ uruchamiane wewn±trz stron WWW. Moodle nie korzysta z ¿adnych apletów.
+ +javascript
+Jêzyk skryptowy, który mo¿e byæ u¿ywany do tworzenia ma³ych programów na stronach internetowych, takich jak wyskakuj±ce menu. Moodle wykorzystuje trochê Javascript'u.
+ +Moodle
+S³owo Moodle jest skrótem od +Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment (Modularne, zorientowane obiektowo dynamiczne ¶rodowisko nauczania)
+ +MySQL
+MySQL jest najpopularniejsz± baz± danych open-source, s³yn±c± z szybko¶ci i niezawodno¶ci.
+ +nightly
+pliki 'Nightly Moodle' s± tworzone codziennie z najnowszej wersji kodu. Dostêpne s± do ¶ci±gniêcia ze strony Moodle. Mo¿e to byæ przydatne, je¶li nie posiadasz CVS, a chcia³by¶ wypróbowaæ najnowsze funkcje Moodle. Kod ten mo¿e jednak zawieraæ b³êdy poniewa¿ nie zosta³ jeszcze dok³adnie przetestowany.
+ +PHP
+PHP jest jêzykiem skryptowym wykonywanym po stronie serwera, który wykonuje polecenia na serwerze, a nastêpnie tworzy dynamiczne strony HTML, które s± nastêpnie dostarczane do Twojej przegl±darki internetowej. Twój serwer musi posiadaæ mo¿liwo¶æ wykonywania skryptów PHP, aby¶ móg³ uruchomiæ Moodle.
+ +serwer
+Jest to miejsce, w którym twoja strona , baza danych, albo obie te rzeczy znajduj± siê. Mo¿esz zdecydowaæ siê na samodzielne postawienie serwera albo zleciæ to dostawcy hostów .
+ +arkusz stylu
+Zobacz CSS powy¿ej.
+ +przesy³anie
+Przesy³anie oznacza po prostu kopiowanie plików z twojego komputera na serwer. Zobacz tak¿e FTP.
+ +URL
+Uniform Resource Locator - jest to adres wykorzystywany do odnalezienia strony internetowej.
+ +XHTML - Extensible Hypertext Markup Language
+XHTML zast±pi kiedy¶ HTML na funkcji jêzyka wykorzystywanego do tworzenia stron internetowych. XHTML ma uczyniæ pisanie stron internetowych ³atwiejszym, gdy¿ strona bêdzie wygl±daæ zawsze tak samo, niezale¿nie od przegl±darki internetowej.
+ +XML
+Extensible Mark-up Language. is just what the name implies, extensible. +Programista pisz±cy w XML ma bardzo du¿± swobodê, jako ¿e mo¿e sam tworzyæ instrukcje, które nastêpnie umieszcza w swoich programach. Jest przeciwieñstwem HTML, który ma precyzyjnie okre¶lony i udokumentowany zestaw instrukcji do wykorzystania i nie oferuje ¿adnej mo¿liwo¶æ ich 'rozszerzenia'. Ze wzglêdu na swoj± ekstremaln± elastyczno¶æ XML mo¿e byæ koñcowym ogniwem ewolucyjnej ¶cie¿ki HTML. Zobacz tak¿e XHTML.
+ + + +
+Strona prowadzona przez John'a Eyre. proszê o przesy³anie sugestii na captain@eyrespace.com.
+
+ + +Version: $Id$
+ + diff --git a/lang/pl/docs/index.html b/lang/pl/docs/index.html new file mode 100644 index 0000000000..7ccff0a5a3 --- /dev/null +++ b/lang/pl/docs/index.html @@ -0,0 +1,41 @@ + +Moodle Contributed Documentation + + + + + + +Contributed Documentation
+ +This section contains links to user-contributed documentation, + which are intended to supplement the Official Documentation. + +
Some of the material below may eventually be integrated into the official + documentation, but it has been placed here to make it accessible in the + meantime. + +
Teacher Manual - by Matt Riordan
+A comprehensive walkthrough for teachers, with many screenshots. Based on Moodle 1.0.9.
+ ++
Version: $Id$
+ + diff --git a/lang/pl/docs/install.html b/lang/pl/docs/install.html new file mode 100644 index 0000000000..6ebce995e1 --- /dev/null +++ b/lang/pl/docs/install.html @@ -0,0 +1,305 @@ + +Dokumentacja Moodle : Instalacja + + + + + + +Instalacja Moodle
+Przewodnik ten opisuje sposób instalowania platformy Moodle. Niektóre aspekty procesu instalacji s± opisane bardzo szczegó³owo, aby zaznaczyæ wiele drobnych ró¿nic pomiêdzy ró¿nymi serwerami sieciowym. Z tego te¿ powodu dokument ten mo¿e siê wydaæ d³ugim i skomplikowanym. Nie daj siê jednak zniechêciæ - Moodle mo¿ne zainstalowaæ w kilka minut!
+Po¶wiêæ trochê czasu na dok³adne przyjrzenie siê temu dokumentowi - zaoszczêdzi Ci to pó¼niej sporo czasu.
+Spis tre¶ci:
++
+- Wymagania
+- ¦ci±ganie
+- Struktura serwisu
+- Tworzenie katalogu na dane
+- Tworzenie bazy danych
+- Sprawdzanie ustawieñ serwera sieciowego.
+- Edycja config.php
+- Wejd¼ na stronê administracyjn±
+- Ustawienia automatycznego powiadomiania
+- Tworzenie nowego kursu
+1. Wymagania
+++Platforma Moodle by³a pierwotnie utworzona w systemie Linux, w oparciu o Apache, MySQL, oraz PHP, ale jest regularnie testowana z PostgreSQL, a tak¿e w systemach operacyjnych Windows XP, Mac OS X, oraz Netware 6.
+Wymagania platformy Moodle s± nastêpuj±ce:
++
+- Oprogramowanie serwera sieciowego. Wiêkszo¶æ ludzi korzysta z Apache, ale platforma Moodle powinna wspó³pracowaæ z dowolnym serwerem obs³uguj±cym PHP, takim jak np. IIS na platformach Windows.
+- Jêzyk skryptowy PHP (w wersji 4.1.0 + lub pó¼niejszej), z nastêpuj±cymi ustawieniami: +
++
+- W³±czona biblioteka GD , z obs³ug± formatów JPG i PNG.
+- Obs³uga Sesji (session support) w³±czona.
+- Przesy³±nie plików (file uploading) w³±czone
+- Tryb awaryjny (Safe Mode) musi byæ wy³±czony (na forach znajduj±cych siê na moodle.org znajdziesz opis problemów powodowanych przez ten tryb)
+- Dzia³aj±cy serwer bazy danych: MySQL albo + PostgreSQL to bazy danych w pe³ni obs³ugiwane i zalecane przez Moodle 1.0.9. Wszystkie pozosta³e bazy danych bêd± obs³ugiwane w Moodle 1.1.
+W wiêkszo¶ci wypadków wymagania te s± spe³nione domy¶lnie. Je¶li jednak jest inaczej, to spytaj dostawcê twojego hosta dlaczego, oraz rozwa¿ mo¿liwo¶æ przeniesienia siê w inne miejsce.
+Je¶li chcia³by¶ uruchomiæ platformê Moodle na swoim w³asnym komputerze, a wydaje Ci siê to odrobinê skomplikowane, to przeczytaj przewodnik Instalacja + Apache, MySQL i PHP. Opisano tam krok po kroku proces ich instalacji na najbardziej popularnych platformach.
+
2. ¦ci±ganie
+++Platformê Moodle mo¿na zdobyæ na dwa sposoby : Jako skompresowany plik, albo jako CVS. Omówiono to dok³adnie na stronie po¶wiêconej ¶ci±ganiu : http://moodle.org/download/
+ +Po ¶ci±gniêciu i rozpakowaniu skompresowanego pliku, albo po porównaniu plików poprzez CVS, bêdziesz posiada³ katalog o nazwie "moodle", zawieraj±cy pliki i katalogi z Moodle.
+ +Mo¿esz albo przegraæ ca³y katalog na serwer, a je¶li tak zrobisz, to platforma Moodle bêdzie dostêpna pod adresem http://twójserwer.com/moodle, albo przegraæ zawarto¶æ katalogu moodle bezpo¶rednio na g³ówny katalog dokumentów na twoim serwerze i w tym wypadku Moodle bêdzie osi±galne pod adresem http://twójserwer.com
++
3. Struktura serwisu
+++Poni¿ej podano krótki opis zawarto¶ci folderu Moodle, aby pomóc Ci w orientacji :
+++config.php - Jedyny plik, który musisz zmodyfikowaæ, zanim rozpoczniesz pracê z Moodle
+
+ version.php - Definiuje aktualn± wersjê kodu Moodle
+ index.php - g³ówna strona serwisu+
+- admin/ - kod pozwalaj±cy na administracjê ca³ego serwisu
+- auth/ - modu³y s³u¿±ce do uwierzytelniania u¿ytkowników
+- course/ - kod s³u¿±cy do wy¶wietlania i zarz±dzania kursami
+- doc/ - dokumentacja Moodle (np. ta strona)
+- files/ - kod s³u¿±cy do wy¶wietlania i obs³ugi przes³anych plików
+- lang/ - Pliki ró¿nych wersji jêzykowych, po jednym katalogu na wersjê
+- lib/ - biblioteki dla j±dra platformy Moodle
+- login/ - kod obs³uguj±cy tworzenie nowych kont i proces logowania
+- mod/ - wszystkie modu³y kursów Moodle
+- pix/ - ogólne pliki graficzne dla serwisu
+- theme/ - tematy, s³u¿±ce do zmiany wygl±du twojego serwisu
+- user/ - kod s³u¿±cy do wy¶wietlania i obs³ugi u¿ytkowników
++
4. Tworzenie katalogu na dane
+++Platforma Moodle wymaga tak¿e pewnej przestrzeni na Twoim twardym dysku, aby przechowywaæ przes³ane pliki, takie jak dokumenty kursów, czy zdjêcia u¿ytkowników.
+ +Utwórz gdzie¶ katalog, który zamierzasz przeznaczyæ na ten cel. Ze wzglêdów bezpieczeñstwa najlepiej by by³o, gdyby by³ to katalog, który nie jest bezpo¶rednio dostêpny poprzez internet. Naj³atwiej to osi±gn±æ umieszczaj±c go po prostu poza katalogiem sieciowym. Je¶li tego nie zrobisz, to zamie¶æ w katalogu na dane Moodle plik o nazwie .htaccess, zawieraj±cy poni¿sz± liniê : +
++ +deny from all+Upewnij siê, ¿e platforma Moodle bêdzie mog³a zapisywaæ przes³ane pliki w tym katalogu. Sprawd¼, czy oprogramowanie serwera (np. Apache) ma uprawnienie do zapisu w tym katalogu. W systemie Unix oznacza to ustawienie w³a¶ciciela tego katalogu na przyk³adowo "nobody" lub "apache"
+ +Na wiêkszo¶ci wspó³dzielonych serwisów hostów bêdziesz prawdopodobnie musia³ zabroniæ dostêpu do plików u¿ytkownikom z Twojej "grupy" (aby uniemo¿liwiæ pozosta³ym klientom tego hosta dostêp do Twoich plików), ale umo¿liw pe³ne uprawnienia do zapisu/odczytu wszystkim pozosta³ym (aby serwer móg³ mieæ dostêp do Twoich plików). Porozmawiaj z administratorem serwera, je¶li masz problemy z zakresu bezpieczeñstwa danych.
+ ++
5. Tworzenie bazy danych
+++Musisz utworzyæ pust± bazê danych (np. "moodle") w twoim systemie baz danych, a tak¿e specjalnego u¿ytkownika (np."moodleuser"), który bêdzie mia³ dostêp do tej bazy danych (i tylko do niej). Móg³by¶ u¿yæ konta "root", ale jest to niewskazane ze wzglêdów bezpieczeñstwa : je¶li haker odkry³ by twoje has³o, to nie tylko jedna baza danych bêdzie zagro¿ona, ale ca³y system baz danych tak¿e. +
+Przyk³adowe polecenia dla MySQL:
++ # mysql -u root -p + > CREATE DATABASE moodle; + > GRANT SELECT,INSERT,UPDATE,DELETE,CREATE,DROP,INDEX,ALTER ON moodle.* + TO moodleuser@localhost IDENTIFIED BY 'yourpassword'; + > quit + # mysqladmin -p reload ++Przyk³adowe polecenia dla PostgreSQL:
++ # su - postgres + > psql -c "create user moodleuser createdb;" template1 + > psql -c "create database moodle;" -U moodleuser template1 + > psql -c "alter user moodleuser nocreatedb;" template1 ++(Je¶li korzystasz z MySQL to polecam phpMyAdmin do zarz±dzania twoimi bazami danych - mo¿esz wtedy wszystkie opisane powy¿ej polecenia wprowadziæ poprzez interfejs sieciowy).
+Od wersji 1.0.8 platforma Moodle obs³uguje prefiksy tabel, wiêc mo¿e bezpiecznie wspó³dzieliæ bazê danych razem z tabelami innych aplikacji.
++
6. Sprawdzanie ustawieñ serwera
+++Po pierwsze upewnij siê ¿e twój serwer jest skonfigurowany tak, by u¿ywaæ pliku index.php, jako domy¶lnej strony (prawdopodobnie obok index.html, default.htm itp.).
+W przypadku serwera Apache mo¿na to zrobiæ wykorzystuj±c parametr DirectoryIndex w pliku httpd.conf. U mnie parametr ten wygl±da no ogó³ tak :
+++DirectoryIndex index.php index.html index.htm+Po prostu upewnij siê, ¿e index.php znajduje siê na tej li¶cie (mo¿liwie blisko pocz±tku, w celu zwiêkszenia wydajno¶ci).
+Po drugie, je¶li korzystasz z Apache 2, to powiniene¶ w³±czyæ zmienn± AcceptPathInfo + , która umo¿liwia przekazywanie skryptom parametrów w nastêpuj±cy sposób : http://server/file.php/arg1/arg2. Jest to niezbêdne, aby umo¿liwiæ wewnêtrzne odno¶niki do Twoich zasobów, a tak¿e zwiêksza wydajno¶æ dla osób korzystaj±cych z twojego serwisu Moodle. Zmienn± t± mo¿esz ustawiæ poprzez dodanie nastêpuj±cej linii do pliku httpd.conf :
+++ +AcceptPathInfo on+Po trzecie platforma Moodle wymaga, paru ustawieñ PHP, aby dzia³aæ prawid³owo. Na wiêkszo¶ci serwerów bêd± to ustawienia domy¶lne. Niektóre serwery PHP (i niektóre najnowsze wersje PHP) mog± mieæ inne ustawienia. S± one zdefiniowane w pliku konfiguracyjnym PHP (na ogó³ jest to php.ini)
++ ++magic_quotes_gpc = 1 +magic_quotes_runtime = 0 +file_uploads = 1 +short_open_tag = 1 +session.auto_start = 0 +session.bug_compat_warn = 0 ++Je¶li nie masz dostêpu do httpd.conf lub php.ini na twoim serwerze, albo umie¶ci³e¶ Moodle na serwerze, na którym dzia³aj± ju¿ aplikacje wymagaj±ce innych ustawieñ nie przejmuj siê. Ni¿esz nadal zastêpowaæ ustawienia domy¶lne
+ +Aby to zrobiæ musisz utworzyæ plik o nazwie .htaccess w katalogu g³ównym Moodle, który bêdzie zawiera³ te ustawienia. Opisana metoda dotyczy tylko serwerów Apache, i tylko wtedy, kiedy umo¿liwione jest nadpisywanie ustawieñ domy¶lnych (overrides) + +
++DirectoryIndex index.php index.html index.htm + +<IfDefine APACHE2> + AcceptPathInfo on +</IfDefine> + +php_flag magic_quotes_gpc 1 +php_flag magic_quotes_runtime 0 +php_flag file_uploads 1 +php_flag short_open_tag 1 +php_flag session.auto_start 0 +php_flag session.bug_compat_warn 0Mo¿esz tak¿e zdefiniowaæ takie ustawienia jak maksymalny rozmiar przes³anych plików : +
+ ++LimitRequestBody 0 +php_value upload_max_filesize 2M +php_value post_max_size 2M +Najpro¶ciej mo¿na to zrobiæ kopiuj±c plik przyk³adowy lib/htaccess i modyfikuj±c go w zale¿no¶ci od potrzeb. Plik przyk³adowy zawiera dalsze instrukcje. W pow³oce Unix kopiuje siê ów plik nastêpuj±co : +
++ +cp lib/htaccess .htaccess++
7. Edycja config.php
+++Teraz mo¿esz ju¿ zmodyfikowaæ plik konfiguracyjny config.php, wykorzystuj±c do tego edytor tekstowy. Plik ten jest wykorzystywany przez wszystkie pozosta³e pliki Moodle.
+Na pocz±tek utwórz kopiê pliku config-dist.php i nazwij j± config.php. Przyjêto taki rozwi±zanie, aby plik config.php nie by³ nadpisywany podczas procesu uaktualniania Moodle.
+Zmodyfikuj config.php okre¶laj±c szczegó³y na temat bazy danych, któr± dopiero co zdefiniowa³e¶ (w³±czaj±c w to prefiks tabeli - Uwaga : jest to niezbêdne w przypadku PostgreSQL), a tak¿e adres serwisu, katalog z danymi itp. Plik konfiguracyjny zawiera szczegó³owe instrukcje wraz z przyk³adami.
+Gdy to ju¿ zrobi³e¶ reszta instalacji odbywa siê za po¶rednictwem interfejsu sieciowego. Do koñca tego dokumentu przyjmiemy, ¿e twoja strona dostêpna jest pod adresem http://example.com/moodle
++
8. Wejd¼ na stronê administracyjn±
+++Strona administracyjna powinna byæ dostêpna pod adresem http://example.com/moodle/admin. +Je¶li spróbujesz wej¶æ na g³ówn± stronê twojego serwisu, to i tak powiniene¶ zostaæ automatycznie na ni± przeniesiony. Za pierwszym razem gdy wejdziesz na stronê administracyjn± zostaniesz poproszony o zgodê na uzgodnienia "shrinkwrap" GPL. Musisz siê zgodziæ, aby móc kontynuowaæ.
+ +(Moodle spróbuje tak¿e ustawiæ kilka 'cookies' dla twojej przegl±darki. Je¶li posiadasz przegl±darkê skonfigurowan± tak, ¿e jeste¶ pytany o zgodê na zapisanie cookies, tu musisz zezwoliæ na ich zapis, gdy¿ w przeciwnym wypadku platforma Moodle nie bêdzie dzia³a³a prawid³owo). +
Teraz platforma Moodle rozpocznie konfiguracjê bazy danych i tworzenie tabel przeznaczonych na zapis danych. W pierwszej kolejno¶ci tworzone s± tabele g³ównej bazy danych. Powiniene¶ zobaczyæ seriê komend SQL, a po nich wiadomo¶æ statusow± (w kolorze zielonym lub czerwonym), które bêd± wygl±daæ w nastêpuj±cy lub podobny sposób :
+++CREATE TABLE course ( id int(10) unsigned NOT NULL auto_increment, category + int(10) unsigned NOT NULL default '0', password varchar(50) NOT NULL default + '', fullname varchar(254) NOT NULL default '', shortname varchar(15) NOT + NULL default '', summary text NOT NULL, format tinyint(4) NOT NULL default + '1', teacher varchar(100) NOT NULL default 'Teacher', startdate int(10) + unsigned NOT NULL default '0', enddate int(10) unsigned NOT NULL default + '0', timemodified int(10) unsigned NOT NULL default '0', PRIMARY KEY (id)) + TYPE=MyISAM
+SUCCESS
+...itd, a po nich: Main databases set up + successfully.
+Je¶li nie ujrzysz tych napisów, to oznacza to, i¿ by³ jaki¶ problem z baz± danych, albo ustawieniami w pliku config.php. Sprawd¼, czy PHP nie pracuje w trybie awaryjnym (safe mode) (hosty komercyjne pracuj± czasami w tym trybie). Mo¿esz sprawdziæ ustawienia PHP tworz±c ma³y plik zawieraj±cy polecenie <? phpinfo() ?> i ogl±daj±c go z poziomu przegl±darki internetowej. Zmieñ ustawienia, i ponownie uruchom t± stronê.
+Przewiñ stronê administracyjn± na sam koniec, a nastêpnie kliknij na odno¶nik "Continue"
+Zobaczysz teraz podobn± stronê, która ustawi tabele wymagane przez wszystkie modu³y Moodle. Tak jak poprzednio komunikaty powinny byæ wy¶wietlane na zielono.
+Przewiñ stronê na sam koniec i kliknij na odno¶nik "Continue"
+ +Powiniene¶ teraz ujrzeæ formularz, w którym mo¿esz okre¶liæ wiêcej zmiennych dotycz±cych instalacji, takich jak domy¶lny jêzyk, hosty SMTP itd. Nie przejmuj siê zbytnio ustawianiem wszystkiego teraz - zawsze mo¿esz tu wróciæ i zmodyfikowaæ warto¶ci tych zmiennych korzystaj±c z panelu administracyjnego. Przewiñ stronê do koñca i kliknij na "Save changes".
+ +Je¶li (i tylko wtedy gdy) utkniesz gdzie¶ podczas tego ca³ego procesu, bez mo¿liwo¶ci kontynuacji, to twój serwer ma najprawdopodobniej problem zwany "buggy referrer". £atwo go jednak naprawiæ: po prostu wy³±cz ustawienie "secureforms" i spróbuj kontynuawaæ instalacjê.
+Na nastêpnej stronie mo¿esz zdefiniowaæ parametry swojego serwisu w Moodle, a tak¿e stronê tytu³ow± wybieraj±c takie rzeczy jak nazwa, format, opis serwisu itp. Wype³nij te pola (mo¿esz do nich zawsze wróciæ) i kliknij na "Save changes" (zapisz zmiany).
+ +Na koniec zostaniesz poproszony o utworzenie konta nadrzêdnego u¿ytkownika - administratora, za pomoc± którego bêdziesz mia³ pó¼niej dostêp do stron administracyjnych. Wype³nij formularz, umieszczaj±c w nim swoje imiê, adres e-mail itp. a nastêpnie kliknij na "Save changes" (zapisz zmiany). Nie wszystkie pola musz± zostaæ wype³nione, ale je¶li pominiesz które¶ z istotniejszych, zostaniesz o nie ponownie zapytany.
+++++++++++Koniecznie zapamiêtaj nazwê u¿ytkownika i has³o, które wybra³e¶ dla konta administratora, jako ¿e bêd± one niezbêdne aby uzyskaæ dostêp do panelu administracyjnego w przysz³o¶ci.
+(Je¶li z jakiejkolwiek przyczyny proces instalacji zosta³ przerwany, albo wyst±pi³ b³±d systemowy, który uniemo¿liwia zalogowanie siê na konto administratora, mo¿esz zazwyczaj zalogowaæ siê u¿ywaj±c domy¶lnej nazwy u¿ytkownika "admin", z has³em "admin".)
+Gdy proces instalacji zakoñczy siê powodzeniem, zostaniesz przeniesiony z powrotem na stronê g³ówn± swojego serwisu. Zwróæ uwagê, na odno¶niki administracyjne widoczne po lewej stronie (te opcje dostêpne s± te¿ w panelu administracyjnym). S± ona widoczne tylko dla Ciebie, poniewa¿ jeste¶ zalogowany jako administratir. Ca³± administracja Moodle mo¿e byæ teraz wykonywana z tego menu. Mo¿esz za jego pomoc± np:
++
+- tworzyæ i usuwaæ kursy
+- tworzyæ i modyfikowaæ konta u¿ytkowników
+- zarz±dzaæ kontami nauczycielskimi
+- zmieniaæ ustawienia dla ca³ego serwisu, takie jak temat itp.
++
9. Ustawienia automatycznego powiadamiania (cron)
+++Niektóre modu³y Moodle wymagaj± cyklicznych testów, aby wykonywaæ swoje zadania. Na przyk³ad Moodle musi sprawdzaæ fora dyskusyjne, aby móc wys³aæ kopie postów osobom zapisanym na nie.
+Skrypt za to odpowiedzialny znajduje siê w katalogu 'admin' w pliku cron.php. Nie jest on jednak w stanie uruchomiæ sam siebie, dlatego te¿ musisz uruchomiæ mechanizm, który bêdzie regularnie uruchamiaæ ten skrypt (np. co piêæ minut). Bêdzie to takie &qout;bicie serca" ca³ego serwisu, w rytm którego wspomniany skrypt mo¿e wykonywaæ funkcje w odstêpach czasu zdefiniowanych w modu³ach.
+Zwróæ uwagê, ¿e maszyna która przeprowadza automatyczne powiadamianie nie musi byæ t± samo± maszyn±, na której pracuje Moodle. Je¶li przyk³adowo twój host nie posiada automatycznego powiadamiania, to mo¿esz uruchomiæ go na innym serwerze, albo na twoim komputerze w domu. Wa¿ne jest jedynie, aby plik cron.php by³ wywo³ywany regularnie.
+ +Obci±¿enie wprowadzane przez ten skrypt nie jest zbyt du¿e, wiêc 5 minut jest na ogó³ rozs±dnym wyborem, ale je¶li chcesz mo¿esz wyd³u¿yæ odstêpy do piêtnastu czy nawet trzydziestu minut. Najlepiej by by³o jednak, gdyby ten odcinek czasu nie by³ te¿ zbyt d³ugi, jako ¿e opó¼nienia w przesy³aniu wiadomo¶ci poczt± mog± ograniczyæ aktywno¶æ na kursach.
+ +Po pierwsze sprawd¼, czy skrypt dzia³a prawid³owo, poprzez uruchomienie go bezpo¶rednio z twojej przegl±darki :
+++http://example.com/moodle/admin/cron.php+Teraz musisz spowodowaæ, aby skrypt by³ uruchamiany automatycznie i regularnie.
+ +Uruchamianie skryptu z linii poleceñ
+Mo¿esz wywo³ywaæ t± stronê dok³adnie tak jak to pokazano w poprzednim przyk³adzie. Przyk³adowo w systemie Unix mo¿esz skorzystaæ z narzêdzia 'wget':
+++wget -q -O /dev/null http://example.com/moodle/admin/cron.php+Uwaga : w tym przyk³adzie wyj¶cie jest wyrzucane (do /dev/null).
+To samo mo¿na osi±gn±æ korzystaj±c z 'lynx':
+++lynx -dump http://example.com/moodle/admin/cron.php > /dev/null+Alternatywna metoda polega na wykorzystaniu wersji PHP, skompilowanej tak, aby mo¿na j± by³o uruchamiaæ z linii poleceñ. Zalet± tego rozwi±zania jest to, i¿ logi twojego serwera nie s± zapychane ci±g³ymi odwo³aniami do cron.php. Wad± jest to, ¿e musia³by¶ mieæ dostêp do wersji php opartej na linii poleceñ.
+++/opt/bin/php /web/moodle/admin/cron.php + + +(Windows) C:\apache\php\php.exe C:\apache\htdocs\moodle\admin\cron.php + ++Automatyczne uruchamianie skryptu co piêæ minut
+W systemach Unix: Korzystaj z cron. Zmodyfikuj ustawienia automatycznego powiadamiania z linii poleceñ, wpisuj±c "crontab -e" i dodaj±c liniê nastêpuj±cej postaci :
+++ +*/5 * * * * wget -q -O /dev/null http://example.com/moodle/admin/cron.php+W systemach Windows: Naj³atwiej jest skorzystaæ z ma³ego pakietu moodle-cron-for-windows.zip + który powoduje, ¿e ca³a sprawa staje siê bardzo prosta. Mo¿esz tak¿e zainteresowaæ siê wbudowan± funkcj± Windows 'Harmonogram zadañ'.
+Na hostach sieciowych: Twój oparty na sieci panel kontrolny mo¿e posiadaæ stronê internetow± umo¿liwiaj±c± w³±czenie tego procesu. Zapytaj swojego administratora w celu uzyskania szczegó³ów.
+ +10. Tworzenie nowego kursu
+++Teraz gdy platforma Moodle dzia³a ju¿ prawid³owo mo¿esz utworzyæ kursy.
+Wybierz opcjê "Utwórz nowy kurs" ze strony administracyjnej (albo z odno¶ników administracyjnych na stronie g³ównej twojego serwisu).
+Wype³nij formularz, przyk³adaj±c szczególn± uwagê do formatu kursu. Nie musisz siê zbytnio przejmowaæ detalami, gdy¿ wszystkie one mog± zostaæ pó¼niej ustalone przez prowadz±cego.
+Kliknij na "Zapisz zmiany", a zostaniesz przeniesiony do nastêpnego forumlarza, na którym mo¿esz przyporz±dkowaæ prowadz±cych do kursów. W tym miejscu mo¿esz korzystaæ jedynie z ju¿ istniej±cych kont. Je¶li chcesz utworzyæ nowe konto prowadz±cego, to albo popro¶ prowadz±cego, aby utworzy³ je sobie sam (na stronie logowania), albo utwórz je sam, klikaj±c na odno¶nik " Utwórz nowe konto" na panelu administracyjnym./p> + +
Gdy kurs zosta³ utworzony, jest gotowy do zmiany ustawieñ, oraz staje siê dostêpny poprzez odno¶nik "Kursy" na stronie g³ównej.
+ +Przeczytaj "Podrêcznik prowadz±cego" aby zapoznaæ siê ze szczegó³ami na temat budowy kursów.
++ +
Version: $Id$
+ + diff --git a/lang/pl/docs/installamp.html b/lang/pl/docs/installamp.html new file mode 100644 index 0000000000..a48ab78872 --- /dev/null +++ b/lang/pl/docs/installamp.html @@ -0,0 +1,110 @@ + +Dokumentacja Moodle: Instalacja PHP i MySQL + + + + + + +Instalacja Apache, MySQL i PHP
+Platforma Moodle zosta³a napisana w jêzyku skryptowym zwanym PHP, a wiêkszo¶æ swoich danych przetrzymuje w bazach danych. Zalecan± przez nas baz± danych jest MySQL. Przed instalacj± Moodle, musisz posiadaæ zainstalowane PHP, oraz dzia³aj±c± bazê danych, aby zmieniæ twój komputer w funkcjonalny serwer sieciowy. Wspomniane pakiety mog± byæ trudne w instalacji dla przeciêtnego u¿ytkownika komputera, wiêc ta strona zosta³a napisana, aby mo¿liwie u³atwiæ ten proces na ró¿nych platformach.
++
Mac OS X
+++Naj³atwiejszym sposobem jest skorzystanie z serwera Apache, dostarczanego przez Apple, oraz dodanie PHP i MySQL za pomoc± pakietów Marc'a Liyange. Obie podane poni¿ej strony zawieraj± solidn± instrukcjê, której nie bêdziemy tu powtarzaæ. +
+++PHP: ¦ci±gnij z : http://www.entropy.ch/software/macosx/php/
+MySQL: ¦ci±gnij z: http://www.entropy.ch/software/macosx/mysql/
+Gdy oba pakiety zosta³y zainstalowane podstawowy Podrêcznik instalacji powinien wystarczyæ.
+W przysz³o¶ci mo¿e zamie¶cimy tu wiêcej szczegó³ów...
++
Redhat Linux
+++Powiniene¶ zainstalowaæ wszystkie dostêpne pakiety RPM dla Apache, PHP, oraz MySQL. Jednym z pakietów, o którym czêsto zapominaj± u¿ytkownicy jest pakiet php-mysql, który jest niezbêdny, aby PHP mog³o siê komunikowaæ z MySQL.
+ +Gdy pakiety te zosta³y zainstalowane Podrêcznik instalacji powinien wystarczyæ.
+W przysz³o¶ci mo¿e zamie¶cimy tu wiêcej szczegó³ów...
+ ++
Windows
+++Notka t³umacza : Polecam odwiedziæ bardzo dobr±, Polsk± stronê www.krasnal.tk. Mo¿na z niej ¶ci±gn±æ pakiet bardzo podobny do opisanego poni¿ej EasyPHP, a tak¿e wiele porad i instrukcji + +
+Najpro¶ciej skorzystaæ z EasyPHP, +pakietu, który zawiera ca³e niezbêdne Ci oprogramowanie. Poni¿ej podano postêpowanie od pocz±tku do koñca :
++
+- Po pierwsze je¶li kiedykolwiek wcze¶niej instalowa³e¶ MySQL (nawet jako czê¶æ innego pakietu), odinstaluj je, skasuj wszystkie pliki MySQL, a tak¿e skasuj pliki +c:\my.cnf i c:\windows\my.ini. Mo¿esz te¿ chcieæ wyszukaæ i usun±æ WSZYSTKIE pliki o nazwie my.cnf i my.ini.
+- Je¶li instalowa³e¶ wcze¶niej PHP usuñ wszystkie pliki o nazwie php4ts.dll z ró¿nych miejsc katalogu Windows, a tak¿e wszystkie plik o nazwie php.ini.
+- ¦ci±gnij EasyPHP z strony: http://www.easyphp.org/telechargements/dn.php?F=easyphp1-6.php3 + (oko³o 10 Mb)
+- Uruchom ¶ci±gniêty plik: easyphp1-6_setup.exe. Proces instalacyjny odbywa siê w jêzyku Francuskim, ale jest bardzo podobny do wszystkich procesów instalacyjnych w Windows. Proponujê akceptowaæ wszystkie ustawienia domy¶lne. Uwaga : "Suivant" oznacza Dalej, a "Oui" oznacza Tak.
+ +- Na koniec instalacji pozostaw zaznaczonym opcjê "Lancer + EasyPHP" (Uruchom EasyPHP) i kliknij na przycisk "Terminer". Mo¿esz zostaæ przeniesiony na stronê z informacjami, któr± mo¿esz spokojnie zignorowaæ.
+ +- Je¶li ca³y proces przebieg³ bezproblemowo - gratulacje! Apache, PHP, oraz MySQL zosta³y zainstalowane i s± uruchomione! Powiniene¶ widzieæ czarn± literê E na pasku zadañ. Mo¿esz klikn±æ na ni± prawym klawiszem myszy aby otrzymaæ dostêp do menu z opcjami, ale na razie nie bêdziesz ego potrzebowa³.
+ +- Nastêpnym krokiem jaki musisz wykonaæ jest utworzenie bazy danych, z której platforma Moodle bêdzie mog³a korzystaæ. Za pomoc± przegl±darki internetowej przejd¼ do +http://localhost/mysql/ + (pamiêtaj o ostatnim znaku '³amane na').
+ +- Gdy zostaniesz poproszony o nazwê u¿ytkownika, wpisz "root", a has³o pozostaw puste. Powiniene¶ teraz zobaczyæ interfejs phpMyAdmin, który pozwala na tworzenie nowych baz danych i kont u¿ytkowników.
+ +- Utwórz now± bazê danych, wpisuj±c "moodle" w jej pole, a nastêpnie kliknij na przycisk "Create". Ale¿ to by³o proste:) +
+- Mo¿esz tak¿e utworzyæ nowe konto u¿ytkownika, aby korzystaæ z bazy danych. Mo¿e to byæ odrobinê skomplikowane dla pocz±tkuj±cego u¿ytkownika, wiêc mo¿esz siê na razie zdecydowaæ na korzystanie z konta "root" (bez has³a) podczas konfiguracji Moodle, a zmieniæ to pó¼niej.
+- Jeste¶ gotowy do instalacji Moodle! ¦ci±gnij najnowsz± wersjê Moodle ze strony http://moodle.org/download, i rozpakuj ¶ci±gniêty plik.
+- Przegraj pliki moodle do katalogu C:\Program Files\EasyPHP\www. . Mo¿esz albo skopiowaæ ca³y katalog moodle (np. C:\Program Files\EasyPHP\www\moodle), albo skopiowaæ jego zawarto¶æ . Je¶li zdecydujesz siê na to drugie rozwi±zanie, to strona g³ówna Moodle bêdzie dostêpna pod adresem http://localhost/ , zamiast http://localhost/moodle/.
+ +- Utwórz nowy katalog, w którym Moodle bêdzie mog³o przechowywaæ przes³ane dane np. C:\moodledata
+- Przejd¼ do katalogu Moodle. Zrób kopiê pliku config-dist.php, i nazwij j± config.php
+- Zmodyfikuj config.php korzystaj±c z edytora tekstowego (Notatnik Windows wystarczy. Uwa¿aj tylko, aby nie dodaæ na koñcu pliku pustych odstêpów ani nowych linii).
+- Wprowad¼ informacje o twojej bazie danych:
+
+ $CFG->dbtype = 'mysql';
+ $CFG->dbhost = 'localhost';
+ $CFG->dbname = 'moodle';
+ $CFG->dbuser = 'root';
+ $CFG->dbpass = '';
+ $CFG->dbpersist = true;
+ $CFG->prefix = 'mdl_';
+- Nastêpnie wprowad¼ ¶cie¿ki dostêpu do plików:
+
+ $CFG->wwwroot = 'http://localhost/moodle'; // Use an external address + if you know it.
+ $CFG->dirroot = 'C:\Program Files\EasyPHP\www\moodle';
+ $CFG->dataroot = 'C:\moodledata';
+- Zapisz plik config.php - mo¿esz zignorowaæ pozosta³e ustawienia, je¶li jeszcze jakie¶ zosta³y.
+- Ju¿ prawie koniec! Reszta instalacji odbywa siê poprzez sieæ. Wejd¼ na stronê http://localhost/moodle/admin/ + i kontynuuj proces instalacji z poziomu przegl±darki internetowej.
+- Na koniec musisz jeszcze zamie¶ciæ jaki¶ mechanizm powiadamiania. Szczegó³y znajdziesz w podrêczniku instalacji
+Je¶li nie chcesz lub nie mo¿esz korzystaæ z EasyPHP, poni¿ej podano kilka wskazówek jak upewniæ siê, ¿e PHP dzia³a poprawnie i unikn±æ najczêstszych b³êdów:
++
+- Pamiêtaj, aby umo¿liwiæ korzystanie z modu³u GD, aby platforma Moodle mog³a przetwarzaæ grafikê. Byæ mo¿e bêdziesz musia³ zmodyfikowaæ plik php.ini i usun±æ znak komentarza (;) z linii : 'extension=php_gd.dll'. +
+- Upewnij siê, ¿e sesje s± w³±czone. Byæ mo¿e bêdziesz musia³ zmodyfikowaæ plik php.ini i ustaliæ katalog do zapisu sesji (zmienna session.save_path). Zamiast domy¶lnego '/tmp' podaj katalog w formacie Windows np/ "c:/temp"
++ +
Version: $Id$
+ + diff --git a/lang/pl/docs/intro.html b/lang/pl/docs/intro.html new file mode 100644 index 0000000000..6dc30164e0 --- /dev/null +++ b/lang/pl/docs/intro.html @@ -0,0 +1,32 @@ + + + +Dokumentacja Moodle : Wstêp + + + + + +Wstêp
+ +Moodle jest pakietem przeznaczonym do tworzenia kursów prowadzonych przez internet, oraz stron internetowych. Jest to rozwijaj±cy siê projekt, zaprojektowany aby wspieraæ spo³eczny konstrukcjonizm jako podstawê edukacji.
+ +Moddle jest rozprowadzane darmowo jako oprogramowanie + Open Source (Zgodnie z + Licencj± GNU ).W skrócie oznacza to, ¿e Moodle podlega prawom autorskim, ale masz dodatkowe uprawnienia. Mo¿esz kopiowaæ, u¿ywaæ i modyfikowaæ Moodle, pod warunkiem, ¿e zgodzisz siê: udostêpniæ ¼ród³o innym osobom, nie zmieniaæ oryginalnej licencji, oraz za³±czyæ t± licencjê, do wszelkich prac pochodnych. Przeczytaj dok³adnie licencjê i skontaktuj siê z w³a¶cicielem praw autorskich, je¶li masz jakie¶ w±tpliwo¶ci
+ +Moodle bêdzie pracowa³o na ka¿dym komputerze obs³uguj±cym + PHP i wspó³pracuje z wieloma typami baz danych (w szczególno¶ci MySQL)
+ +S³owo Moodle jest skrótem od Modular Object-Oriented Dynamic + Learning Environment (Modularne, zorientowane obiektowo dynamiczne ¶rodowisko nauczania) i jest najbardziej przydatne dla programistów i teoretyków edukacji. +Jest to te¿ czasownik oznaczaj±cy proces leniwego wa³êsania siê poprzez co¶, robienie rzeczy tak, jak masz ochotê je zrobiæ, przyjemne majsterkowanie, które czêsto prowadzi do wiedzy i kreatywno¶ci. W taki sposób Moodle by³o projektowane, a tak¿e umo¿liwia w³a¶nie takie podej¶cie do procesau edukacji, zaróno od strony nauczyciela jak i uczniów. Ka¿dy kto korzysta z Moodle, jest w³a¶nie takim 'Moodlerem - majsterkowiczem' +
+Przy³±cz siê do Moodle!
++ +
+Version: $Id$
+ + + diff --git a/lang/pl/docs/module_files.txt b/lang/pl/docs/module_files.txt new file mode 100644 index 0000000000..123b99a319 --- /dev/null +++ b/lang/pl/docs/module_files.txt @@ -0,0 +1,11 @@ +Na temat tego katalogu +-------------------- + +NIE MODYFIKUJ, ZMIENIAJ NAZWY, ANI NIE PRZEMIESZCZAJ ¯ADNYCH PLIKÓW Z TEGO KATALOGU, chyba, ¿e NA PRAWDÊ wiesz co robisz. + +Zmiany w tych plikach mog¹ uszkodziæ Twój kurs. + +Katalog ten zawiera pliki przes³ane w obrêbie poszczególnych modu³ów (g³ównie przez studentów), takie jak rozwi¹zania zadañ, czy za³¹czniki do forów. + +Nazwy katalogów i plików w tym katalogu s¹ cile okrelone i zarz¹dzane przez platformê Moodle. + diff --git a/lang/pl/docs/teacher.html b/lang/pl/docs/teacher.html new file mode 100644 index 0000000000..29699f3087 --- /dev/null +++ b/lang/pl/docs/teacher.html @@ -0,0 +1,226 @@ + +Dokumentacja Moodle: Podrêcznik prowadz±cego + + + + + + + +Podrêcznik prowadz±cego
+ ++Niniejsza strona stanowi krótki przewodnik opisuj±cy zasady tworzenia kursów on-line za pomoc± Moodle. +Przedstawione s± tutaj g³ówne funkcje oraz niektóre najwa¿niejsze decyzje, które prowadz±cy bêdzie musia³ podj±æ. +
+ +Dokument ten sk³ada siê z nastêpuj±cych rozdzia³ów:
++
+- Wprowadzenie
+- Ustawienia kursu
+- Przesy³anie plików
+- Tworzenie sk³adowych kursu
+- Prowadzenie kursu
+- Dalsze informacje
+Wprowadzenie
+++Zak³adamy, ¿e administrator Twojego systemu zainstalowa³ platformê Moodle i przydzieli³ Tobie nowy, pusty kurs. + Zak³adamy równie¿, ¿e zalogowa³e¶ siê do kursu poprzez swoje konto prowadz±cego.
+Oto trzy ogólne wskazówki na pocz±tek:
++
+ +- Nie obawiaj siê eksperymentowaæ: +
Mo¿esz swobodnie poruszaæ siê po systemie i dokonywaæ zmian. + Bardzo trudno jest cokolwiek zepsuæ, a nawet je¿eli tak siê stanie to zwykle jest to ³atwe do naprawienia. ++- Zwracaj uwagê na poni¿sze ikonki: : +
++++
- ikona edycji umo¿liwia edycjê elementu przy którym siê znajduje.
+
- ikona pomocy + otwiera wyskakuj±ce okno pomocy
+
- ikona otwartego oka pozwala ukryæ co¶ przed studentami
+
- ikona zamkniêtego oka pozwala uczyniæ ukryty element dostêpnym
- Korzystaj z paska nawigacyjnego u góry ka¿dej strony +
+Przypomni Ci gdzie jeste¶ i zapobiegnie zgubieniu siê. +
Ustawienia kursu
+++Na pocz±tku przejd¼ do ramki "Administracja" na stronie g³ównej kursu + i kliknij na "Ustawienia..." + (Uwaga: ten link i ca³y dzia³ Administracja s± dostêpne tylko dla Ciebie (i administratora). + Studenci nie bêd± nawet widzieæ tych linków. +
+Na stronie Ustawienia mo¿esz zmieniæ szereg ustawieñ dotycz±cych Twojego kursu, + pocz±wszy od jego nazwy a skoñczywszy na dacie jego rozpoczêcia. Nie zostan± tutaj + omówione wszystkie poniewa¿ przy ka¿dym z ustawieñ widoczna jest ikona pomocy, która + udostêpnia ich szczegó³owy opis. Poni¿ej opisane jest tylko najwa¿niejsze z tych + ustawieñ - format kursu.
+Wybór formatu zadecyduje o zasadniczym uk³adzie kursu i bêdzie stanowiæ niejako + szablon. Moodle wersja 1.0 oferuje trzy formaty - w przysz³o¶ci prawdopodobnie bêdzie + ich znacznie wiêcej (proszê o przesy³anie sugestii i pomys³ów na adres + martin@moodle.com!)
+Poni¿ej przedstawiono przyk³adowe screenshoty z kursów w ka¿dym z trzech dostêpnych formatów + (zignoruj ró¿nice w kolorach - s± ustawiane przez administratora + dla ca³ego systemu):
+Format tygodniowy:
++
+
Format tematyczny:
++
+
Format towarzyski:
++
+
Nale¿y zwróciæ uwagê na to, ¿e formaty tygodniowy i tematyczny maj± bardzo podobn± strukturê. Ró¿ni± siê g³ównie tym, ¿e w formacie tygodniowym jedna ramka zawsze obejmuje dok³adnie jeden tydzieñ, natomiast w formacie tematycznym jedna ramka mo¿e obejmowaæ dowolny okres. Format towarzyski nie zawiera du¿o tre¶ci i oparty jest tylko na jednym forum. Pokazane jest ono na stronie g³ównej.
+Skorzystaj z przycisków pomocy na stronie "Ustawienia kursu" aby uzyskaæ + wiêcej szczegó³owych informacji.
+ +
Przesy³anie plików
+++Byæ mo¿e zechcesz w³±czyæ do swojego kursu ju¿ istniej±ce materia³y, takie jak strony + WWW, pliki audio i video, dokumenty Word lub animacje flash. Pliki dowolnego typu mog± + zostaæ do³±czone do kursu i umieszczone na serwerze. Pliki zapisane w serwerze mo¿esz + przenosiæ, edytowaæ, usuwaæ lub zmieniaæ ich nazwê.
+Wszystkie powy¿sze operacje wykonywane s± poprzez link Pliki w Twoim menu Administracja. Sekcja Pliki wygl±da nastêpuj±co:
++
+
Tylko prowadz±cy maj± dostêp do tego interfejsu, dla studentów jest on niedostêpny. Poszczególne pliki s± udostêpnianie studentom w pó¼niejszym etapie (jako "Zasoby" - zobacz nastêpny rozdzia³)
+Jak widaæ na powy¿szym widoku ekranu lista plików znajduje siê przy ka¿dym podkatalogu. + Mo¿esz utworzyæ dowolna liczbê podkatalogów w celu organizacji plików, które mog± byæ + przenoszone miêdzy podkatalogami.
+Przesy³anie plików przez sieæ WWW podlega obecnie pewnym ograniczeniom polegaj±cym na + tym, ¿e jednorazowo mo¿na przes³aæ tylko jeden plik. W celu jednorazowego przes³ania + wiêkszej liczby plików (np. ca³ej witryny), mo¿na wykorzystaæ program + kompresuj±cy i utworzyæ jeden spakowany plik typu zip, który mo¿na przes³aæ do + serwera i rozpakowaæ ponownie ju¿ na serwerze (link "unzip" znajduje siê obok + archiwów typu zip).
+Podgl±d przes³anego pliku mo¿liwy jest po klikniêciu na nazwê pliku. Twoja przegl±darka + sieciowa umo¿liwi zarówno wy¶wietlenie pliku jak i ¶ci±gniêcie go na Twój komputer.
+Pliki HTML oraz tekstowe mo¿na edytowaæ on-line, bez potrzeby ich ¶ci±gania. Pozosta³e + nale¿y poddaæ edycji na w³asnym komputerze i ponownie przes³aæ. Przes³anie pliku z tak± + sama nazw± jak ju¿ istniej±cy plik spowoduje jego automatyczne nadpisanie.
+Uwaga koñcowa: je¿eli Twoje materia³y znajduj± siê na stronach sieci WWW, nie trzeba w ogóle przesy³aæ plików na serwer - mo¿na utworzyæ do nich bezpo¶rednie linki ze stron kursu (zobacz modu³ Zasoby oraz nastêpny rozdzia³).
+ +
Tworzenie sk³adowych kursu
+++Tworzenie kursu obejmuje dodawanie modu³ów dzia³añ (sk³adowych) do strony g³ównej aby + umo¿liwiæ korzystanie z nich studentom. Mo¿esz w ka¿dej chwili zmieniaæ kolejno¶æ tych + modu³ów
+W celu w³±czenia funkcji edycji kliknij "W³±cz tryb edyci" w menu + Administracja. Prze³±cznik ten pokazuje albo ukrywa dodatkowe funkcje umo¿liwiaj±ce + manipulowanie stron± g³ówn±. Zwróæ uwagê, ¿e na pierwszym z powy¿szych obrazów ekranu + (Format tygodniowy) funkcje edycji s± w³±czone.
+Aby dodaæ now± sk³adow± kursu przejd¼ do tygodnia, tematu, lub sekcji ekranu, w której + chcesz te± sk³adow± dodaæ i wybierz rodzaj sk³adowej z menu podrêcznego. Oto krótkie + omówienie wszystkich standardowych sk³adowych kursów w Moodle 1.0:
++
+- Zadanie
+- Zadanie obejmuje wyznaczenie pracy do wykonania, daty jej ukoñczenia i maksymalnej + oceny. Studenci bêd± mogli przes³aæ jeden plik aby spe³niæ ustalone wymagania. Data + przes³ania pliku przez studenta zostaje zapisana. Nastêpnie, na pojedynczej stronie + mo¿esz przegl±daæ ka¿dy plik (wraz z informacj± o tym, z jakim opó¼nieniem lub + przyspieszeniem zosta³ przes³any) oraz zapisaæ ocenê i komentarz. Pó³ godziny po + wystawieniu danemu studentowi oceny, Moodle automatycznie wy¶le do niego + zawiadomienie poczt± elektroniczn±.
+
+
+- Wybór
+- Sk³adowa "Wybór" jest bardzo prosta - zadajesz pytanie i podajesz mo¿liwe + odpowiedzi, z których studenci mog± dokonaæ wyboru. Wyniki przedstawiane s± na + ekranie w postaci raportu. Funkcja to mo¿e byæ u¿yta do uzyskiwania zgody od + studentów na prowadzenie badañ, ale mo¿na j± równie¿ wykorzystaæ do przeprowadzania + szybkich ankiet lub g³osowañ w¶ród studentów.
+
+
+- Forum
+- Modu³ ten jest zdecydowanie najwa¿niejszy - w³a¶nie w nim maj± miejsce dyskusje. + Przy dodawaniu nowego forum, bêdziesz mieæ mo¿liwo¶æ wyboru ró¿nych jego typów, + takich jak prosta dyskusja na jeden temat, forum ogólne dostêpne dla wszystkich, + lub jeden w±tek na u¿ytkownika.
+
+
+- Dziennik
+- Ka¿de dzia³anie zwi±zane z dziennikiem stanowi wpis do dziennika ca³ego kursu. Dla ka¿dej sk³adowej kursu tego typu mo¿esz sformu³owaæ otwarte pytanie, które stanowi wskazówkê dla studentów, oraz okres, w którym dziennik jest dostêpny (tylko w formacie tygodniowym).Podstawow±, sprawdzon± metod± jest tworzenie jendego dziennika na ka¿dy tydzieñ. Nale¿y zachêcaæ studentów aby ich wpisy do dzienników mia³y charakter refleksyjny i krytyczny, poniewa¿ dostêp do nich maj± tylko oni oraz Ty. Nastêpnie mo¿esz oceniæ i skomentowaæ wszystkie wpisy dla danego tygodnia lub tematu, a studenci automatycznie otrzymaj± Twój komentarz poczt± elektroniczn±. Dzienniki nie s± przystosowane do ci±g³ego dodawania nowych wpisów. Je¶li potrzebujesz takiej mo¿liwo¶ci powiniene¶ dodawaæ nowe dzienniki.
+
+
+- Zasoby
+- Zasoby stanowi± tre¶æ Twojego kursu. Zasobem mo¿e dowolny plik wgrany przez Ciebie lub wskazany przez adres URL. Mo¿esz równie¿ tworzyæ proste strony tekstowe poprzez wpisywanie tekstu bezpo¶rednio do formularza.
+
+
+- Quiz
+- Modu³ ten umo¿liwia tworzenie i zadawanie testów w formie quizów sk³adaj±cych siê z pytañ wielokrotnego wyboru, pytañ typu prawda/fa³sz, oraz pytañ wymagaj±cych udzielenia krótkich odpowiedzi. Pytania te, uporz±dkowane wed³ug kategorii, przechowywane s± w bazie danych i mog± byæ ponownie wykorzystywane w ramach danego kursu lub nawet przenoszone do innego kursu. Quizy mog± dopuszczaæ wielokrotne próby znalezienia rozwi±zania. Ka¿da próba jest automatycznie sprawdzana i prowadz±cy mo¿e decydowaæ, czy przedstawiæ swój komentarz czy te¿ udostêpniæ poprawne odpowiedzi. Modu³ Quiz posiada narzêdzia umo¿liwiaj±ce wystawianie ocen.
+
+
+- Ankieta
+- Modu³ ten udostêpnia szereg wcze¶niej zdefiniowanych narzêdzi ankietowych, które pomagaj± poznaæ i lepiej zrozumieæ odbiorców twojego kursu. Obecnie dostêpne s± narzêdzia COLLES i ATTLS. Mog± zostaæ udostêpnione studentom na pocz±tku kursu w celach diagnostycznych oraz na koniec kursu w celu dokonania oceny kursu(ja sam co tydzieñ wykorzystujê takie narzêdzia na swoich kursach).
+
+Po dodaniu dzia³añ mo¿esz zamieniaæ ich pozycjê w rozk³adzie kursu poprzez klikniêcie + ikon przedstawiaj±cych ma³e strza³ki (
+ ++
) przy ka¿dym dzia³aniu. Mo¿esz + równie¿ usuwaæ dzia³ania przy pomocy ikony przedstawiaj±cej krzy¿yk +
, oraz edytowaæ przy pomocy ikony + edycji
.
Prowadzenie kursu
+++Istniej± wielkie plany, by rozszerzyæ ten dokument do bardziej szczegó³owego + przewodnika. Zanim to jednak nast±pi podajemy kilka pomys³ów :
++
+ +- Zapisz siê na ka¿de forum, by miec dobry kontakt ze swoimi studentami
+- Zachêcaj wszystkich studentów do wype³nienia ich profili u¿ytkownika (³±cznie z + fotografiami) i zapoznaj siê z nimi - u³atwi to stworzenie kontekstu dla ich + pó¼niejszych prac.
+- Prowad¼ notatki dla w³asnych potrzeb w prywatnym "Forum + nauczycielskim" (menu Administracja). Jest to szczególnie przydatne w + przypadku zespo³owego prowadzenia kursów.
+- Korzystaj z linku "Logi" (menu Administracja) w celu + uzyskania dostêpu do kompletnych, nieprzetworzonych logów. Znajduje siê tam link do + wyskakuj±cego okna, + które jest aktualizowane co 60 sekund i pokazuje informacje na temat aktywno¶ci w + ci±gu ostatniej godziny. Okno to mo¿e pozostaæ otwarte przez ca³y dzieñ, poniewa¿ + pomaga ono lepiej orientowaæ siê w tym co siê dzieje na danym kursie.
+- Korzystaj z "Raportów aktywno¶ci" (znajduj± siê przy + ka¿dym nazwisku na li¶cie wszystkich osób albo na stronie profilu dowolnego + u¿ytkownika). Raporty te s± bardzo dobrym sposobem sprawdzania co dana osoba zrobi³a + na danym kursie.
+- Nie odk³adaj na pó¼niej udzielania odpowiedzi studentom- czyñ to niezw³ocznie. Nie + tylko pozwoli to unikn±æ nagromadzenia siê zbyt du¿ej ilo¶ci pracy z tym zwi±zanej, + ale jest to równie¿ niezbêdne dla zbudowania i utrzymania poczucia spo³eczno¶ci + w¶ród uczestników Twojego kursu.
+
Dalsze informacje
+++ +W przypadku wyst±pienia problemu w Twoim lokalnym systemie, skontaktuj siê z jego administratorem.
+Je¿eli masz dobry pomys³ aby udoskonaliæ Moodle albo po prostu chcesz podzieliæ siê jak±¶ interesuj±c± histori±, odwied¼ stronê moodle.org i we¼ udzia³ w kursie Using Moodle ("Korzystanie z Moodle"). Chêtnie zapoznamy siê z Twoimi komentarzami - mo¿esz pomóc nam usprawniæ Moodle!
+Je¿eli chcesz braæ udzia³ w programowaniu nowych modu³ów lub tworzeniu dokumentacji albo innych materia³ów, skontaktuj siê ze mn± pod adresem: +Martin Dougiamas lub odwied¼ stronê po¶wiêcon± szukaniu b³êdów w Moodle: bugs.moodle.com
+Dziêkujê za korzystanie z Moodle - powodzenia!
+
++
Version: $Id: teacher.html,v 1.4 2002/08/18 10:00:01 + martin Exp $
+ + diff --git a/lang/pl/docs/upgrade.html b/lang/pl/docs/upgrade.html new file mode 100644 index 0000000000..a4de70ae19 --- /dev/null +++ b/lang/pl/docs/upgrade.html @@ -0,0 +1,99 @@ + +Dokumentacja Moodle : Uaktualnianie + + + + + + +Uaktualnianie Moodle
+ +Moodle jest zaprojektowane tak, aby bezproblemowo przechodziæ ze starszej wersji na nowsz±.
+Kiedy uaktualniasz Moodle powiniene¶ postêpowaæ zgodnie z poni¿szymi krokami :
+1. Zrób kopie zapasowe wa¿nych danych
+++ +Pomimo, ¿e nie jest to niezbêdne, to zawsze wskazane jest aby zachowywaæ swoje dane przed jakimi¶ powa¿nymi zmianami w systemie, na wypadek gdyby¶ musia³ wróciæ do starszej wersji z jakiego¶ powodu. W zasadzie dobrym pomys³em jest ustawienie serwera tak, aby tworzy³ kopie zapasowe Moodle codziennie. Je¶li tak jest, to mo¿esz omin±æ ten krok.
+ +Istniej± trzy obszary, które wymagaj± kopii zapasowych.
+++1.Katalog zawieraj±cy Moodle
+++Zrób osobn± kopiê tych plików zanim przejdziesz do nastêpnej wersji, aby¶ móg³ przywróciæ config.php i wszystkie modu³y które by³y zainstalowane 9tematy, pakiety jêzykowe, sk³adowe kursu itd.)
+
+2. Katalog z twoimi danymi.
+++W tym miejscu przechowywane s± przes³ane pliki (takie jak zasoby, czy prace studentów), wiêc bardzo istotne jest aby mieæ kopie tych plików zawsze, a nie tylko podczas aktualizacji wersji. Uaktualnianie mo¿e czasami zmieniæ nazwy katalogów, lub je przemie¶ciæ w inne miejsce.
+
+3. Baza danych
+++Wiêkszo¶æ uaktualnieñ Moodle bêdzie zmienia³o tabele w bazie danych, modyfikuj±c lub dodaj±c pola. Kopie zapasowe tych tabel robi siê w ka¿dej bazie danych inaczej. Jednym ze sposobów tworzenia kopii zapasowych w MySQL jest zapisanie ich do jednego pliku SQL. Poni¿szy przyk³ad pokazuje jak w systemie Unix zapisaæ bazê o nazwie "moodle":
+++mysqldump moodle > moodle-backup-2002-10-26.sql
+Mo¿esz tak¿e skorzystaæ z funkcji "Eksportuj" w Moodle, poprzez interfejs WWW "Zarz±dzanie baz± danych" aby zrobiæ to samo na innych platformach.
++
2. Zainstaluj nowe oprogramowanie dla Moodle
+++Korzystaj±c z ¶ci±gniêtego pliku
+++Nie nadpisuj poprzedniej instalacji, chyba ¿e jeste¶ pewien tego co robisz. Czasami stare pliki mog± powodowaæ problemy w nowej wersji. Najlepszym sposobem jest zmiana nazwy katalogu z obecn± wersj± Moodle, a nastêpnie rozpakowaæ now± wersjê w stare miejsce.
+++mv moodle moodle.backup
+
+ tar xvzf moodle-1.0.6.tgzNastêpnie skopiuj config.php i modu³y zewnêtrzne takie jak tematy.
+++cp moodle.backup/config.php moodle
+
+ cp -pr moodle.backup/theme/mytheme moodle/theme/mythemeKorzystaj±c z CVS
+++Je¶li korzystasz z CVS, to po prostu przejd¼ do g³ównego katalogu Moodle i uaktualnij pliki.
+++cvs update -dP
+Pamiêtaj o parametrze "d". S³u¿y on do tworzenia nowych katalogów je¶li jest to potrzebne. Wa¿nym parametrem jest te¿ "P". Zezwala on na kasowanie pustych katalogów. +
+Je¶li edytowa³e¶ pliki Moodle, to uwa¿nie przeczytaj komunikaty, aby upewniæ siê, ¿e nie zaistnia³y ¿adne konflikty. Wszystkie twoje tematy i niestandardowe modu³y zewnêtrzne pozostan± nienaruszone.
++
3. Koñczenie procesu aktualizacji.
+++Ostantni krok polega na uruchomieniu procesu aktualizacji w samym Moodle.
+Aby to zrobiæ wejd¼ na +To do this just visit panel administracyjny.
+++http://example.com/moodle/admin
+Nie jest wa¿ne, czy jeste¶ zalogowany jako administrator czy nie.
+Moodle wykryje istnienie nowej wersji automatycznie, oraz przeprowadzi wszystkie uaktualnienia bazy danych i plików, które s± niezbêdne. Je¶li natrafi na co¶, czego nie jest w stanie zrobiæ sam (bardzo rzadko spotykane), to poinformuje Ciê o wszystkim co trzeba zrobiæ rêcznie.
++
Je¶li wszystko odby³o siê bezb³êdnie (nie by³o ¿adnych komunikatów o b³êdach) mo¿esz od razu rozpocz±æ korzystanie z nowej wersji Moodle!
+Je¶li masz problemy z uaktualnianiem odwied¼ moodle.org i umie¶æ posta na Installation + Support Forum(forum wspomagania procesu instalacji) w kursie Using Moodle (korzystanie z Moodle).
++
+ +
Version: $Id$
+ + diff --git a/lang/pl/help/assignment/assignmenttype.html b/lang/pl/help/assignment/assignmenttype.html new file mode 100644 index 0000000000..350ecc2da8 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/assignment/assignmenttype.html @@ -0,0 +1,9 @@ + +Rodzaj zadania
+ +Istniej± ró¿ne rodzaje zadañ
+ +Dzia³ania wykonywane w trybie off-line - opcja ta jest przydatna w przypadku zadañ wykonywanych poza platform± Moodle. Studenci widz± opis zadania ale nie mog± przes³aæ plików ani wykonaæ innych czynno¶ci. +Prowadz±cy mog± jednak wystawiæ oceny studentom, którzy otrzymaj± powiadomienie o wystawionej ocenie.
+ +Wymagane przes³anie jednego pliku - ten rodzaj zadania umo¿liwia wszystkim studentom przes³anie pojedynczego pliku dowolnego typu. Mo¿e to byæ dokument Word, plik graficzny, skompresowana witryna WWW lub dowolny inny plik, który maj± polecenie przys³aæ. Prowadz±cy mog± oceniaæ przes³ane zadania w trybie on-line.
diff --git a/lang/pl/help/assignment/resubmit.html b/lang/pl/help/assignment/resubmit.html new file mode 100644 index 0000000000..5e4081cbec --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/assignment/resubmit.html @@ -0,0 +1,8 @@ +Powtórne przesy³anie zadañ
+ +Ustawienie domy¶lne nie pozwala studentom na powtórne przesy³anie zadañ po wystawieniu oceny przez prowadz±cego
+ +Je¿eli w³±czysz tê opcje, studenci bêd± mogli ponownie przes³aæ ju¿ ocenione przez Ciebie zadania w celu ich powtórnego ocenienia. Mo¿e to byæ przydatne je¿eli zamierzasz zachêciæ studentów do lepszej pracy poprzez powtarzanie zadania a¿ do skutku.
+ +Opcja ta oczywi¶cie nie dotyczy zadañ wykonywanych w trybie off-line.
+ diff --git a/lang/pl/help/choice/options.html b/lang/pl/help/choice/options.html new file mode 100644 index 0000000000..e42524b971 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/choice/options.html @@ -0,0 +1,5 @@ +Wybór odpowiedzi
+ +W tym miejscu okre¶lasz odpowiedzi, z których uczestnicy maj± dokonaæ wyboru.
+ +Mo¿esz wype³niæ dowoln± ich liczbê i pozostawiæ niektóre puste, je¿eli nie potrzebujesz wszystkich sze¶ciu.
diff --git a/lang/pl/help/forum/allowdiscussions.html b/lang/pl/help/forum/allowdiscussions.html new file mode 100644 index 0000000000..3a9f5f7885 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/forum/allowdiscussions.html @@ -0,0 +1,11 @@ +Dopuszczanie nowych postów
+ +Opcja ta umo¿liwia ograniczenie mo¿liwo¶ci przesy³ania przez studentów nowych postów na forum.
+ +W przypadku wiêkszo¶ci forów nie zechcesz ograniczaæ studentów i wybierzesz pierwsz± opcjê umo¿liwiaj±ca im tworzenie nowych tematów dyskusji (w±tków) oraz wysy³anie odpowiedzi w ramach tych w±tków.
+ +W niektórych sytuacjach mo¿esz jednak chcieæ zrezygnowaæ z tej mo¿liwo¶ci, np. w przypadku formu Aktualno¶ci, gdy chcesz aby tylko prowadz±cy mogli wysy³aæ nowe posty, które bêd± widoczne na g³ównej stronie kursu. W tym przypadku mo¿esz wybraæ opcje trzeci±: "¯adnych dyskusji, ¿adnych odpowiedzi".
+ +W przypadku gdy chcesz aby tylko prowadz±cy mogli rozpoczynaæ nowe dyskusje, ale studenci mogli wypowiadaæ siê w ramach ju¿ istniej±cych w±tków (np. na forum Aktualno¶ci na stronie g³ównej), wybierz opcje drug± "¯adnych dyskusji, ale odpowiedzi s± dozwolone".
+ + diff --git a/lang/pl/help/forum/attachment.html b/lang/pl/help/forum/attachment.html new file mode 100644 index 0000000000..52f56ef965 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/forum/attachment.html @@ -0,0 +1,12 @@ +Za³±czniki do postów
+ +Istnieje mo¿liwo¶æ do³±czenia JEDNEGO pliku z Twojego komputera do ka¿dego postu wysy³anego na forum. Plik ten zostanie przes³any do serwera i zapisany razem z Twoim postem.
+ +Jest to przydatne w przypadku gdy chcesz innym uczestnikom udostêpniæ np. zdjêcie albo dokument Word.
+ +Za³±czony plik mo¿e byæ dowolnego typu, bardzo zalecane jest jednak aby nazwa pliku mia³a standardowe trzyliterowe rozszerzenie internetowe, takie jak .doc w przypadku dokumentu Word albo .jpg lub .png w przypadku plików graficznych itp. U³atwi to innym uczestnikom ¶ci±ganie i ogl±danie Twoich za³±czników w ich przegl±darkach.
+ +Je¿eli dokonasz ponownej edycji postu i do³±czysz inny plik, zast±pi on jakiekolwiek pliki poprzednio do³±czone do tego postu.
+ +Je¿eli dokonasz ponownej edycji postu z za³±cznikiem i zostawisz to miejsce puste, to pierwotny za³±cznik zostanie zachowany.
+ diff --git a/lang/pl/help/forum/forumtype.html b/lang/pl/help/forum/forumtype.html new file mode 100644 index 0000000000..03cc00cd80 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/forum/forumtype.html @@ -0,0 +1,12 @@ +Rodzaje forów
+ +Mo¿na wybraæ spo¶ród kilku nastêpuj±cych rodzajów forów:
+ +Pojedyncza prosta dyskusja - jeden temat, wszystko na jednej stronie. Opcja ta jest przydatna w przypadku krótkich dyskusji skupiaj±cych siê na okre¶lonym temacie.
+ +Forum standardowe do u¿ytku ogólnego - otwarte forum, na którym ka¿dy mo¿e w ka¿dej chwili rozpocz±æ dyskusjê na nowy temat. Jest to najbardziej odpowiednie forum dla u¿ytku ogólnego.
+ +Ka¿da osoba przesy³a jeden temat dyskusji - ka¿da osoba mo¿e przes³aæ tylko jeden nowy temat dyskusji (ale wszyscy mog± odpowiadaæ). Jest to opcja przydatna w przypadku gdy chcesz aby ka¿dy ze studentów rozpocz±³ dyskusjê na temat np. ich refleksji dotycz±cych tematu tygodnia, a wszyscy inni u¿ytkownicy maj± siê wypowiedzieæ.
+ +(Wiêcej mo¿liwo¶ci pojawi siê w przysz³ych wersjach Moodle)
+ diff --git a/lang/pl/help/forum/ratings.html b/lang/pl/help/forum/ratings.html new file mode 100644 index 0000000000..a78ee04e88 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/forum/ratings.html @@ -0,0 +1,61 @@ +Oceny uczestników forum
+ +Poszczególne posty mo¿na oceniaæ przy pomocy skali opartej na teorii odrêbnego poznania i powi±zanego poznania.
+ +Teoria ta mo¿e pomóc na nowo spojrzeæ na interakcje miêdzyludzkie. Opisuje dwa ró¿ne sposoby uczenia siê i oceniania tego co widzimy i s³yszymy.
+ +Mimo, i¿ ka¿dy z nas mo¿e wykorzystywaæ te dwie metody w ró¿nym stopniu w ró¿nym +czasie, warto wyobraziæ sobie dwie przyk³adowe osoby. Jedna z nich jest pos³uguje siê g³ównie odrêbnym poznaniem (Ja¶), a druga g³ównie poznaniem powi±zanym (Ma³gosia).
++
+- Ja¶ chce zachowywaæ "obiektywizm" w najwiêkszym mo¿liwym stopniu, nie anga¿uj±c swych uczuæ +ani emocji. W dyskusji z innymi lud¼mi, którzy maj± odmienne zdania, Ja¶ woli broniæ swych racji u¿ywaj±c logiki do znajdywania luk w racjach przedstawianych przez przeciwników. Do nowych pogl±dów podchodzi krytycznie, chyba, ¿e s± one faktami popartymi przez ciesz±ce siê dobr± opini± ¼ród³a takie jak ksi±¿ki, szanowani nauczyciele, lub w³asne +bezpo¶rednie +do¶wiadczenie. Ja¶ w du¿ym stopniu pos³uguje siê poznaniem odrêbnym.
+
+- Ma³gosia jest bardziej wra¿liwa na ludzi. Ma rozwiniêt± empatiê i +czêsto + s³ucha innych oraz zadaje im pytania tak d³ugo a¿ ma wra¿enie, ¿e potrafi powi±zaæ i "zrozumieæ + sprawy z ich punktu widzenia". Uczy siê poprzez wymianê +do¶wiadczeñ, + które zaowocowa³y zdobyciem wiedzy u innych osób. W rozmowach z innymi unika konfrontacji i czêsto, je¶li znajdzie sposób, stara siê pomagaæ drugiej osobie, sugeruj±c logiczne rozwi±zania. Ma³gosia w bardzo du¿ym stopniu wykorzystuje +poznanie + powi±zane.
+Czy w powy¿szych przyk³adach zauwa¿y³e¶, ¿e poznaniem odrêbnym pos³uguje siê mê¿czyzna, a +powi±zanym kobieta? Niektóre badania wykazuj±, ¿e statystycznie jest to pewna prawid³owo¶æ, choæ poszczególne osoby mog± plasowaæ siê w dowolnym miejscu pomiêdzy tymi dwoma skrajno¶ciami.
+Dla wspó³pracuj±cej i efektywnej grupy ucz±cych siê najlepiej by³oby gdyby wszyscy +mogli stosowaæ OBA sposoby poznania.
+W szczególnej sytuacji, tak jak na forum on-line pojedynczy post danej osoby mo¿e ujawniaæ jedn± z tych dwóch cech lub nawet obie. Osoba, która +ogólnie +pos³uguje siê poznaniem powi±zanym mo¿e wysy³aæ sygna³ typowy dla poznania odrêbnego i odwrotnie. Celem oceny ka¿dego postu przy pomocy tej skali jest:
+++a) pomóc Tobie w zastanawianiu siê nad tymi kwestiami w trakcie czytania innych postów
+
+ b) przedstawiæ ka¿demu autorowi opinie na temat tego, jak postrzegani s± przez innychWyników nie stosuje siê do oceny studentów, lecz do usprawnienia komunikacji i procesu uczenia siê.
+
++
+ Je¶li jeste¶ zainteresowany bardziej szczegó³owymi informacjami, odsy³amy do publikacji autorów tych koncepcji:+
+ + diff --git a/lang/pl/help/forum/subscription.html b/lang/pl/help/forum/subscription.html new file mode 100644 index 0000000000..382a47c919 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/forum/subscription.html @@ -0,0 +1,11 @@ +- Belenky, M.F., Clinchy, B.M., Goldberger, N.R., & Tarule, J.M. (1986). + Women's ways of knowing: the development of self, voice, and mind. New York, + NY: Basic Books.
+- Clinchy, B.M. (1989a). The development of thoughtfulness in college women: + Integrating reason and care. American Behavioural Scientist, 32(6), 647-657.
+- Clinchy, B.M. (1989b). On critical thinking & connected knowing. Liberal + education, 75(5), 14-19.
+- Clinchy, B.M. (1996). Connected and separate knowing; Toward a marriage + of two minds. In N.R. Goldberger, Tarule, J.M., Clinchy, B.M. &
+- Belenky, M.F. (Eds.), Knowledge, Difference, and Power; Essays inspired + by “Women’s Ways of Knowing” (pp. 205-247). New York, NY: + Basic Books.
+- Galotti, K. M., Clinchy, B. M., Ainsworth, K., Lavin, B., & Mansfield, + A. F. (1999). A New Way of Assessing Ways of Knowing: The Attitudes Towards + Thinking and Learning Survey (ATTLS). Sex Roles, 40(9/10), 745-766.
+- Galotti, K. M., Reimer, R. L., & Drebus, D. W. (2001). Ways of knowing + as learning styles: Learning MAGIC with a partner. Sex Roles, 44(7/8), 419-436. +
+
+Subskrypcja (zapis na) forum
+ +Ka¿da osoba, która zapisze siê na dane forum otrzyma poczt± elektroniczn± kopie wszystkich postów do tego forum (posty wysy³ane s± po up³ywie oko³o maxeditingtime/60 ?> minut po ich napisaniu).
+ +Na ogó³ ka¿dy mo¿e samodzielnie zdecydowaæ czy chce zapisaæ siê na dane forum.
+ +W przypadku jednak gdy prowadz±cy wymusi subskrypcjê danego forum, wybór nie jest mo¿liwy i wszystkie osoby w grupie bêd± otrzymywaæ kopie postów.
+ +Jest to szczególnie przydatne w przypadku forum Aktualno¶ci oraz na pocz±tku kursu zanim wszyscy uczestnicy zorientuj± siê, ¿e mog± samodzielnie zapisaæ siê na fora.
+ + diff --git a/lang/pl/help/quiz/attempts.html b/lang/pl/help/quiz/attempts.html new file mode 100644 index 0000000000..7bc10cc660 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/quiz/attempts.html @@ -0,0 +1,5 @@ +Próby rozwi±zania quizu
+ +Studentom mo¿na umo¿liwiæ wielokrotne podchodzenie do rozwi±zywania quizu.
+ +Dziêki temu quiz stanie siê dzia³aniem wspomagaj±cym proces uczenia siê, a nie tylko narzêdziem do oceny studenta.
diff --git a/lang/pl/help/quiz/categories.html b/lang/pl/help/quiz/categories.html new file mode 100644 index 0000000000..964db30401 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/quiz/categories.html @@ -0,0 +1,11 @@ +Kategorie pytañ
+ +Zamiast tworzyæ jedn± d³ug± listê pytañ, mo¿esz podzieliæ pytania na kategorie.
+ +Ka¿da kategoria zawiera nazwê i krótki opis.
+ +Ka¿da kategoria mo¿e równie¿ zostaæ "opublikowana" co oznacza, ¿e ta kategoria (i wszystkie pytania w niej) bêd± dostêpne we wszystkich kursach na tym serwerze, czyli Twoje pytania bêd± mog³y zostaæ wykorzystane w quizach nale¿±cych do innych kursów.
+ +Kategorie mog± byæ tworzone i usuwane gdy zechcesz. Jednak w przypadku usuniêcia kategorii zawieraj±cej pytania, musisz okre¶liæ inn± kategoriê, do której bêd± one mog³y zostaæ przeniesione.
+ + diff --git a/lang/pl/help/quiz/correctanswers.html b/lang/pl/help/quiz/correctanswers.html new file mode 100644 index 0000000000..c6e552b7d0 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/quiz/correctanswers.html @@ -0,0 +1,5 @@ +Poka¿ poprawne odpowiedzi
+ +W³±czenie funkcji pokazywania poprawnych odpowiedzi spowoduje, ¿e informacja zwrotna przekazywana studentowi bêdzie równie¿ zawieraæ poprawn± odpowied¼ na ka¿de pytanie (wyró¿nion± jasnym kolorem). +
+ diff --git a/lang/pl/help/quiz/createmultiple.html b/lang/pl/help/quiz/createmultiple.html new file mode 100644 index 0000000000..ab35d317df --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/quiz/createmultiple.html @@ -0,0 +1,7 @@ +Tworzenie wielu pytañ
+Ta strona umo¿liwia Ci tworzenie wielu pytañ równocze¶nie
+ +Na chwilê obecn± mo¿esz tu jedynie stworzyæ kilka pytañ wybieranych losowo i (opcjonalnie) + dodaæ je do aktualnego quizu
+ +Docelowo strona ta zostanie rozwiniêta do kreatora, który bêdzie posiada³ znacznie wiêcej opcji
\ No newline at end of file diff --git a/lang/pl/help/quiz/feedback.html b/lang/pl/help/quiz/feedback.html new file mode 100644 index 0000000000..f55b86f47a --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/quiz/feedback.html @@ -0,0 +1,3 @@ +Informacja zwrotna
+ +W³±czenie funkcji wysy³ania informacji zwrotnej spowoduje, ¿e studenci otrzymaj± informacjê na temat ka¿dej odpowiedzi (prawid³owej lub nieprawid³owej).
diff --git a/lang/pl/help/quiz/grademethod.html b/lang/pl/help/quiz/grademethod.html new file mode 100644 index 0000000000..73f110534c --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/quiz/grademethod.html @@ -0,0 +1,24 @@ +Metoda oceniania
+ +Je¿eli dozwolone s± wielokrotne próby rozwi±zania quizu, to istniej± ró¿ne sposoby wykorzystania ocen za poszczególne próby do obliczenia ostatecznej oceny za rozwi±zanie quizu. + +
Ocena najwy¿sza
+
+
+ +Ocen± ostateczn± jest najwy¿sza (najlepsza) ocena spo¶ród wszystkich ocen za poszczególne próby. +
Ocena ¶rednia
+
+
+ +Ocen± ostateczn± jest ¶rednia ocen za wszystkie próby. +
Ocena pierwsza
+
+
+ +Ocen± ostateczn± jest ocena za pierwsz± próbê rozwi±zania (inne próby s± zignorowane). +
Ocena ostatnia
+
+
+ diff --git a/lang/pl/help/quiz/import.html b/lang/pl/help/quiz/import.html new file mode 100644 index 0000000000..f6665e181e --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/quiz/import.html @@ -0,0 +1,33 @@ +Ocen± ostateczn± jest ocena przyznana za ostatni± próbê rozwi±zania. +
Importowanie nowych pytañ
+Ta funkcja pozwala Ci na importowanie pytañ z zewnêtrznych plików tekstowych, wczytuj±c je poprzez formê
+ +Obs³ugiwane s± nastêpuj±ce formaty plików :
+ +Brakuj±ce S³owa
++
+Ten format przeznaczony jest jedynie do pytañ wielokrotnego wyboru. +Ka¿da odpowied¼ jest oddzielana tyld± (~), a prawid³owa odpowied¼ poprzedzona jest znakiem równo¶ci (=). Poni¿ej podano przyk³ad : +
Ju¿ wtedy gdy rozpoczynamy odkrywaæ czê¶ci naszego cia³a jako noworodki zostajemy studentami {=anatomii i fizjologii ~refleksologii ~nauki ~do¶wiadczenia}, i w pewnym sensie pozostajemy studentami przez ca³e ¿ycie.+ +Wiêcej informacji: helpbutton("formatmissingword", "", "quiz") ?>
+ +AON
++
+ +Ten format jest identyczny z formatem Brakuj±ce S³owa, z t± ró¿nic±, ¿e po zaimportowaniu pytañ wszystkie pytania typu Krótka Odpowied¼ zmieniane s± czwórkami na pytania typu Dopasuj Odpowiedzi.
+ +Nazwa pochodzi od organizacji która sponsorowa³a rozwój wielu cech quizów
Blackboard (Tablica)
+ ++ +
Ten modu³ umo¿liwia importowanie pytañ zapisanych w formacie eksportowym Blackboard. Polega on na umieszczaniu funkcji XML w twoim pliku PHP
+ +Wiêcej informacji: helpbutton("formatblackboard", "", "quiz")?>
Niestandardowy
++ +
Je¶li masz swój w³asny format, który chcesz zaimportowaæ mo¿esz zaimplementowaæ ten proces samodzielnie edytuj±c mod/quiz/format/custom.php +
Dodaæ musisz jedynie niewielk± ilo¶æ kodu - jedynie tyle ile potrzeba by wyró¿niæ pojedyncze pytanie z danego tekstu.
+ +Wiêcej informacji: helpbutton("formatcustom", "", "quiz") ?>
Planowana jest obs³uga wiêkszej ilo¶ci formatów, wliczaj±c w to WebCT, IMS QTI i wszelkie inne formaty, które mog± dostarczyæ u¿ytkownicy Moodle!
\ No newline at end of file diff --git a/lang/pl/help/quiz/match.html b/lang/pl/help/quiz/match.html new file mode 100644 index 0000000000..f66860f69f --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/quiz/match.html @@ -0,0 +1,4 @@ +Pytania typu "Dopasuj Odpowiedzi"
+Po opcjonalnym wstêpie odpowiadaj±cy otrzymuje kilka pod-pytañ, oraz kilka wymieszanych odpowiedzi. Istnieje jedna prawid³owa odpowied¼ na ka¿de z pod-pytañ.
+Odpowiadaj±cy musi wybraæ po jednej odpowiedzi do ka¿dego z pod-pytañ
+Ka¿de z pod-pytañ ma tak± sam± wagê w ostatecznej ocenie odpowiedzi na ca³e pytanie
\ No newline at end of file diff --git a/lang/pl/help/quiz/maxgrade.html b/lang/pl/help/quiz/maxgrade.html new file mode 100644 index 0000000000..fe0c0cae37 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/quiz/maxgrade.html @@ -0,0 +1,7 @@ +Ocena maksymalna
+ +Wszystkie oceny dostosowane s± proporcjonalnie do ustalonej przez Ciebie oceny maksymalnej za dany quiz. + +
Przyk³adowo, mo¿esz ustaliæ, ¿e ocena maksymalna wynosi 20 poniewa¿ ocena za quiz stanowi 20% oceny za ca³y kurs. + +
Oznacza to, ¿e nawet je¿eli quiz sk³ada siê z 10 pytañ, za które mo¿na uzyskaæ ³±cznie 50 punktów, to wszystkie oceny zostan± proporcjonalnie przeskalowane w taki sposób, by maksymalna ocena za quiz wynios³a 20. \ No newline at end of file diff --git a/lang/pl/help/quiz/multichoice.html b/lang/pl/help/quiz/multichoice.html new file mode 100644 index 0000000000..6b65c627aa --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/quiz/multichoice.html @@ -0,0 +1,11 @@ +
Pytania wielokrotnego wyboru
+ +Odpowiadaj±c na pytanie (które mo¿e zawieraæ grafikê) odowiadaj±cy wybiera z kilku proponowanych odpowiedzi. S± dwa rodzaje pytañ wielokrotnego wyboru - z jedn± poprawn± odpowiedzi± i z wieloma poprawnymi odpowiedziami.
+ +W przypadku pytañ pierwszego typu wybraæ mo¿na tylko jedn± odpowied¼. Punktacja tego typu pytañ zasadniczo powinna byæ dodatnia.
+ +W przypadku pytañ drugiego typu wybraæ mo¿na jedn± lub wiêcej odpowiedzi. Ka¿da z proponowanych odpowiedzi mo¿e mieæ dodatni± albo ujemn± punktacjê, przez co zaznaczenie WSZYSTKICH odpowiedzi nie bêdzie oznacza³o zdobycia maksymalnej liczby punktów. Je¿eli dla danego pytania ³±czna liczba zdobytych punktów jest ujemna to za to pytanie zostanie przyznane zero punktów. Uwaga: mo¿liwe jest u³o¿enie pytañ, za które mo¿na uzyskaæ ocenê ponad 100%.
+ +Ka¿da odpowied¼ (poprawna albo nie) powinna zawieraæ informacjê zwrotn±, która zostanie wy¶wietlona przy wybranej przez respondenta odpowiedzi (je¿eli quiz jest skonfigurowany tak aby informacje zwrotne by³y udzielane). +
+ diff --git a/lang/pl/help/quiz/questiontypes.html b/lang/pl/help/quiz/questiontypes.html new file mode 100644 index 0000000000..bfc8877e0c --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/quiz/questiontypes.html @@ -0,0 +1,32 @@ +Tworzenie nowych pytañ
+ +Ka¿da kategoria pytañ mo¿e sk³adaæ siê z pytañ ró¿nych typów. Oto te podstawowe :
+ +Pytania wielokrotnego wyboru
++
+ +Odpowiadaj±c na pytanie (które mo¿e zawieraæ grafikê) odpowiadaj±cy wybiera z kilku proponowanych odpowiedzi. S± dwa typy pytañ wielokrotnego wyboru - z jedn± poprawn± odpowiedzi± i z wieloma poprawnymi odpowiedziami. +
Wiêcej informacji: helpbutton("multichoice", "", "quiz") ?>
+Pytania do krótkiej odpowiedzi
++
+ +W odpowiedzi na pytanie (które mo¿e zawieraæ grafikê) respondent wpisuje s³owo lub wyra¿enie. Mo¿e istnieæ kilka poprawnych odpowiedzi, z ró¿n± punktacj±. Przy wpisywaniu odpowiedzi, wielko¶æ liter mo¿e mieæ znaczenie lub nie. +
+Wiêcej informacji: helpbutton("shortanswer", "", "quiz") ?>
+Pytania typu prawda/fa³sz
++
+ +Odpowiadaj±c na pytanie (które mo¿e zawieraæ grafikê) respondent wybiera spo¶ród dwóch opcji: Prawda lub Fa³sz. +
+Wiêcej informacji: helpbutton("truefalse", "", "quiz") ?>
+Pytania wybierane losowo
++
+ + diff --git a/lang/pl/help/quiz/random.html b/lang/pl/help/quiz/random.html new file mode 100644 index 0000000000..53e7805648 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/quiz/random.html @@ -0,0 +1,9 @@ +Funkcja jeszcze nie wdro¿ona. Umo¿liwia Tobie wybranie szeregu innych pytañ, z których jedno jest losowo wybrane za ka¿dym razem gdy student próbuje rozwi±zaæ quiz. +
+Wiêcej informacji: helpbutton("random", "", "quiz") ?>
+Pytania wybierane losowo
+Pytania wybierane losowo s± specjalnym typem pytañ
+ +Je¶li umie¶cisz pytania wybierane losowo w twoim quizie, wtedy jedno pytanie bêdzie wybierane losowo z ca³ej kategorii przy ka¿dym podej¶ciu do odpowiedzi
+ +Maksymalna ocena jak± bêdzie mo¿na dostaæ za wylosowane pytanie bêdzie zawsze równa tej wybranej przez Ciebie jako ocenie za pytania wybierane losowo
+Je¶li stworzysz quiz zawieraj±cy powiedzmy 10 pytañ, to ka¿dy student mo¿e dostaæ zupe³nie inny zestaw dziesiêciu pytañ, za ka¿dym razem gdy podchodzi do rozwi±zywania quizu
+ +Uwaga : Mo¿esz mieszaæ pytania losowe z nielosowymi w swoim quizie, je¶li chcesz mieæ pewno¶æ, ¿e dane pytanie wyst±pi w ka¿dym zestawie
\ No newline at end of file diff --git a/lang/pl/help/quiz/randomsamatch.html b/lang/pl/help/quiz/randomsamatch.html new file mode 100644 index 0000000000..f62ec7f302 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/quiz/randomsamatch.html @@ -0,0 +1,6 @@ +Losowo wybierane pytania typu "Dopasuj odpowied¼", wybierane z puli pytañ do krótkiej odpowiedzi
+Po opcjonalnym wstêpie odpowiadaj±cy otrzymuje kilka pod-pytañ, oraz kilka wymieszanych odpowiedzi. Istnieje jedna prawid³owa odpowied¼ na ka¿de z pod-pytañ.
+ +Odpowiadaj±cy musi wybraæ po jednej odpowiedzi do ka¿dego z pod-pytañ
+Ka¿de z pod-pytañ ma tak± sam± wagê w ostatecznej ocenie odpowiedzi na ca³e pytanie
+Zarówno pytania jak i odpowiedzi s± wybierane z puli pytañ do krótkiej odpowiedzi w aktualnej kategorii. Ka¿de podej¶cie rozwi±zywania quizu bêdzie mia³o inne pytania i odpowiedzi
\ No newline at end of file diff --git a/lang/pl/help/quiz/review.html b/lang/pl/help/quiz/review.html new file mode 100644 index 0000000000..547bff7703 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/quiz/review.html @@ -0,0 +1,5 @@ +Udostêpnienie przegl±du po zamkniêciu quizu
+ +Je¿eli funkcja ta jest w³±czona, studenci bêd± mogli przegl±daæ swoje dotychczasowe próby rozwi±zania tego quizu.
+ +Funkcja ta dzia³a dopiero po zamkniêciu quizu.
diff --git a/lang/pl/help/quiz/shortanswer.html b/lang/pl/help/quiz/shortanswer.html new file mode 100644 index 0000000000..d23050be45 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/quiz/shortanswer.html @@ -0,0 +1,7 @@ +Pytania do krótkiej odpowiedzi
+ +W odpowiedzi na pytanie (które mo¿e zawieraæ grafikê) odpowiadaj±cy wpisuje s³owo lub wyra¿enie. + +
Mo¿e istnieæ kilka poprawnych odpowiedzi, ka¿da z inn± liczb± punktów. Je¿eli wybrana jest opcja "uwzglêdnianie wielko¶ci liter", punktacja za odpowied¼ "S³owo" mo¿e byæ inna ni¿ za odpowied¼ "s³owo". + +
Odpowiedzi s± porównywane z dok³adno¶ci± co do litery, zatem nale¿y uwa¿aæ na ortografiê! diff --git a/lang/pl/help/quiz/shuffleanswers.html b/lang/pl/help/quiz/shuffleanswers.html new file mode 100644 index 0000000000..9ff92c2974 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/quiz/shuffleanswers.html @@ -0,0 +1,5 @@ +
Mieszanie kolejno¶ci odpowiedzi
+Je¶li wybierzesz t± opcjê, kolejno¶æ odpowiedzi do ka¿dego pytania bêdzie inna za ka¿dym razem gdy student bêdzie podchodzi³ do rozwi±zywania quizu.
+Oczywi¶cie opcja ta dotyczy wy³±cznie pytañ, które maj± kilka wy¶wietlanych odpowiedzi, taki jak pytania wielokrotnego wyboru, czy pytania typu dopasuj odpowied¼
+Opcja ta mo¿e byæ stosowana, by odrobinê utrudniæ studentom przepisywanie od siebie odpowiedzi.
+Opcja ta jest niezale¿na od wykorzystania "pytañ wybieranych losowo"
\ No newline at end of file diff --git a/lang/pl/help/quiz/shufflequestions.html b/lang/pl/help/quiz/shufflequestions.html new file mode 100644 index 0000000000..d88c37bc59 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/quiz/shufflequestions.html @@ -0,0 +1,4 @@ +Mieszanie kolejno¶ci pytañ
+Je¶li wybierzesz t± opcjê, kolejno¶æ pytañ bêdzie inna za ka¿dym razem, gdy student bêdzie podchodzi³ do rozwi±zywania quizu.
+Nie ma to zwi±zku z pytaniami wybieranymi losowo. Opcja ta dotyczy wy³±cznie kolejno¶ci wy¶wietlania pytañ.
+Opcja ta mo¿e byæ stosowana, by odrobinê utrudniæ studentom przepisywanie od siebie odpowiedzi
\ No newline at end of file diff --git a/lang/pl/help/quiz/timeopen.html b/lang/pl/help/quiz/timeopen.html new file mode 100644 index 0000000000..0ade290ba0 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/quiz/timeopen.html @@ -0,0 +1,6 @@ +Otwarcie i zamkniêcie quizu
+ +Mo¿esz okre¶liæ przedzia³ czasowy, w którym quiz bêdzie dostêpny dla osób próbuj±cych go rozwi±zaæ. + +
Quiz nie bêdzie dostêpny przed czasem jego otwarcia ani po czasie zamkniêcia. + diff --git a/lang/pl/help/quiz/truefalse.html b/lang/pl/help/quiz/truefalse.html new file mode 100644 index 0000000000..37cf506463 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/quiz/truefalse.html @@ -0,0 +1,7 @@ +
Pytania typu prawda/fa³sz
+ + +Odpowiadaj±c na pytanie (które mo¿e zawieraæ grafikê) respondent wybiera spo¶ród dwóch opcji: Prawda lub Fa³sz. + +
W³±czenie funkcji udzielania informacji zwrotnej spowoduje, ¿e po wybraniu odpowiedzi na pytanie quizu wy¶wietlona zostanie odpowiednia informacja zwrotna. Przyk³adowo, je¿eli poprawn± odpowiedzi± jest "Fa³sz", a respondent wybierze odpowied¼ "Prawda" (czyli odpowie nieprawid³owo), wy¶wietlony zostanie komunikat dla odpowiedzi "Prawda". +
diff --git a/lang/pl/help/resource/resourcetype.html b/lang/pl/help/resource/resourcetype.html new file mode 100644 index 0000000000..d5bfd85c77 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/resource/resourcetype.html @@ -0,0 +1,22 @@ +Rodzaj zasobów
+ +Zasoby to wszelkie mo¿liwe materia³y, które mo¿esz chcieæ wykorzystaæ. Dziel± siê one na kilka typów, g³ównie w zale¿no¶ci od tego w jaki sposób mo¿na uzyskaæ dostêp do ich zawarto¶ci:
+ +Zwyk³y tekst - naj³atwiejszy w u¿yciu. Wystarczy wpisaæ tekst strony (lub dokonaæ edycji) do formularza na nastêpnej stronie. Niektóre czê¶ci wpisywanego przez Ciebie tekstu bêd± formatowane automatycznie, podobnie jak posty do forów. Zobacz pomoc na temat pisania tekstu: helpbutton("text", get_string("helptext")) ?>
+ +Tekst HTML - dla bardziej zaawansowanych u¿ytkowników. Brak jakiegokolwiek formatowania automatycznego. Ca³e formatowanie nale¿y wykonaæ samodzielnie, korzystaj±c z kodu HTML
+ +Odniesienie - odniesienie do czasopisma lub ksi±¿ki.
+ +Przes³any plik - wy¶wietla dowolny plik przes³any do kursu. Zobacz rozdzia³ "Pliki".
+ +Odno¶nik WWW - Adres URL strony w sieci WWW. Klikniêcie na ten rodzaj zasobu spowoduje wyj¶cie z kursu i wej¶cie na okre¶lon± przez Ciebie stronê WWW, która wype³ni okno przegl±darki.
+ +Strona WWW - Adres URL strony w sieci WWW. Podobnie jak w przypadku poprzednim, wy¶wietlona zostanie strona WWW. Ró¿nica polega na tym, ¿e strona ta zostanie wy¶wietlona wewn±trz ramki, tak jakby stanowi³a integraln± czê¶æ kursu.
+ +Program - zewnêtrzny program, który wymaga przekazania informacji o aktualnym u¿ytkowniku i kursie Moodle. Funkcja ta umo¿liwia wspó³pracê zewnêtrznych aplikacji sieciowych z platform± Moodle.
+ +Tekst Wiki - oferuje wiêcej mo¿liwo¶ci formatowania ni¿ zwyk³y tekst, bez konieczno¶ci nauczenia siê jêzyka HTML. +Polega to na wpisywaniu zwyk³ego tekstu ale z mo¿liwo¶ci± do³±czenia du¿ego zakresu znaków formatowania (np. *to bêdzie pogrubione*, /to bêdzie wyró¿nione/), które umo¿liwiaj± ³atwe tworzenie zaawansowanych formatów.
+ + diff --git a/lang/pl/help/resource/summary.html b/lang/pl/help/resource/summary.html new file mode 100644 index 0000000000..375b84b272 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/resource/summary.html @@ -0,0 +1,8 @@ +Streszczenie
+ +Streszczenie stanowi bardzo krótki opis zasobu.
+ +Pamiêtaj aby nie napisaæ tutaj za du¿o i nie próbuj za³±czyæ samego zasobu!
+ +Zawarto¶æ zasobu bêdziesz móg³ dok³adniej opisaæ na nastêpnej stronie.
+ diff --git a/lang/pl/help/workshop/addingacomment.html b/lang/pl/help/workshop/addingacomment.html new file mode 100644 index 0000000000..ddc1d07069 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/addingacomment.html @@ -0,0 +1,14 @@ +Dodawanie komentarzy
+ +Komentarze mo¿na dodaæ do ocen, aby + +
+
+- Zamie¶ciæ wyja¶nienie oceny (przez studenta, który oceni³ jak±¶ pracê); +
- Aby poprosiæ o wyja¶nienie stwierdzeñ zawartych w ocenie (przez studenta, którego praca zosta³a oceniona); +
- Aby wyja¶niæ problemy, jakie mog³y powstaæ podczas dyskusji nad ocen± (przez prowadz±cego); +
Celem zamieszczania komentarzy jest albo próba osi±gniêcia dwustronnej zgody co do ostatecznej oceny, albo próba przekonania osoby do ponownego rozwa¿enia wystawionej przez siebie oceny. Dyskusja ta powinna byæ rozpoczynana tylko w rozs±dny sposób, w uzasadnionych przypadkach. + +
Je¶li praca zostanie ponownie oceniona wszystkie stare komentarze s± usuwane i nie s± zestawione z now± ocen±. + +
diff --git a/lang/pl/help/workshop/agreeassessments.html b/lang/pl/help/workshop/agreeassessments.html new file mode 100644 index 0000000000..665259e61d --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/agreeassessments.html @@ -0,0 +1,12 @@ +Uzgadnianie oceny
+ +Ocena wystawiona za zadanie mo¿e byæ uzgadniana na jeden z dwóch poni¿szych sposobów : + +
+
+- W fazie przesy³ania rozwi±zañ i oceny, gdy studenci widz± oceny wystawione przez pozosta³ych studentów student oceniany nie odpowiada a ¿aden sposób studentowi oceniaj±cemu go. Informacje zwrotne mog± byæ jedynie umieszczane przez prowadz±cego, je¶li ten zdecyduje siê oceniaæ oceny wystawione przez studentów. W tym wypadku uwagi i stopnie wystawione przez prowadz±cego bêd± dostêpne zarówno dla ocenianego jak i oceniaj±cego studenta. Komunikacja nadal jednak pozostanie jednostronn±. + +
- W fazie przesy³ania rozwi±zañ i oceny, gdy studenci widz±c oceny wystawione przez pozosta³ych studentów student oceniany mo¿e komentowaæ ocenê wystawion± mu przez wspó³uczestnika kursu. Oczywi¶cie mog± siê ostatecznie zgodziæ lub nie. Je¶li dojd± do porozumienia, to wystawiona ocena jest akceptowana i wykorzystana pó¼niej do wystawienia oceny koñcowej. Je¶li jednak oceniany nie zgadza siê ze swoj± ocen±, student oceniaj±cy bêdzie mia³ mo¿liwo¶æ ponownego ocenienia pracy. Pêtla ponowna ocena - brak zgody co do oceny mo¿e trwaæ a¿ porozumienie zostanie osi±gniête, lub nadejdzie termin ostateczny oddawania prac. Ocena, która jest wci±¿ dyskutowana, gdy mija termin sk³adania prac nie jest uwzglêdniana przy wyznaczaniu oceny koñcowej. W ten sposób realizowana jest dwustronna komunikacja miêdzy studentami, na temat ka¿dej z prac z osobna. + +
Je¶li obowi±zuje ta druga metoda istnieje opcja wy³±czenia wy¶wietlania ocen. Je¶li opcja ta jest w³±czona student oceniany mo¿e poznaæ jedynie komentarze do swojej oceny. Ocena zostaje wy¶wietlona dopiero wtedy gdy osi±gniête zostanie porozumienie (na temat samych komentarzy). Ta opcja jest przydatna jedynie wtedy, gdy potrzebna jest dwustronna zgoda co do oceny. +
diff --git a/lang/pl/help/workshop/anonymous.html b/lang/pl/help/workshop/anonymous.html new file mode 100644 index 0000000000..e78eb302dc --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/anonymous.html @@ -0,0 +1,8 @@ +Oceny wystawiane anonimowo
+ +Praca oceniana przez wspó³uczestników kursu mo¿e byæ oceniana anonimowo. W tym wypadku imiona (ani zdjêcia) oceniaj±cych studentów nie s± pokazywane. Jedynie nazwy plików przes³anych przez studentów s± wykorzystywane w celu identyfikacji ocenianych prac. + +
Je¶li prace nie s± oceniane anonimowo, to razem z ka¿dymi przes³anymi materia³ami zamieszczane jest imiê i zdjêcie studenta je umieszczaj±cego. Mo¿e to prowadziæ do tego, ¿e studenci bêd± wystawiaæ oceny w sposób nieobiektywny. + +
Uwaga : Je¶li oceny prowadz±cego s± pokazywane studentom, to nigdy nie s± one anonimowe +
diff --git a/lang/pl/help/workshop/assignmenttype.html b/lang/pl/help/workshop/assignmenttype.html new file mode 100644 index 0000000000..06874e4de1 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/assignmenttype.html @@ -0,0 +1,13 @@ +Prace oceniane przez wspó³uczestników kursu
+ +Oceny wystawiane przez wspó³uczestników kursu s± jednego z dwóch poni¿szych typów + +
+
+ + diff --git a/lang/pl/help/workshop/breakdownoffinalgrade.html b/lang/pl/help/workshop/breakdownoffinalgrade.html new file mode 100644 index 0000000000..f61f7859cc --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/breakdownoffinalgrade.html @@ -0,0 +1,12 @@ +- Wprowadzana jest jedynie komentarz i ogólne podsumowanie. Prace nie otrzymuj± te¿ oceny od prowadz±cego. Mierzone jest jedynie zaanga¿owanie siê studenta w ocenianie prac pozosta³ych studentów. Tylko ono maj± wp³yw na koñcow± ocenê. + +
- W tym wypadku zarówno prowadz±cy jak i wspó³uczestnicy kursu s± proszeni o skomentowanie oraz ocenienie pracy. +Zadanie jest oceniane zarówno pod wzglêdem ilo¶ciowym jak i jako¶ciowym. Oceny koñcowe s± wyznaczane jako ¶rednia wa¿ona z oceny prowadz±cego, ¶redniej oceny wspó³uczestników kursu, oraz zaanga¿owanie siê studenta w ocenianie pozosta³ych uczestników kursu. + +
Sk³adowe ostatecznej oceny
+ +Tabelka na tym ekranie pokazuje Twoj± koñcow± ocenê, oraz sposób w jaki zosta³a obliczona. Ocena koñcowa sk³ada siê z trzech sk³adowych. + +
+
+ +- Oceny wystawionej przez nauczyciela, za przes³an± pracê. +
- ¦redniej ocen wystawionych tobie przez wspó³uczestników kursu. +
- Oceny za aktywno¶æ podczas procesu oceniania prac pozosta³ych studentów. Ta ocena jest oparta na (a) tym, czy wystawione przez Ciebie oceny nie by³y zbyt wysokie lub zbyt niskie w porównaniu do ¶rednij (przek³amanie), (b)czy wystawione przez ciebie oceny odpowiadaj± tym wystawionym przez pozosta³ych studentów (rzetelno¶æ) i (c) jako¶ci zamieszczanych przez Ciebie komentarzy. Ta ostatnia sk³adowa jest oceniana przez prowadz±cego. Powy¿sze trzy czynniki wziête pod uwagê w stosunku 1:2:3 daj± twoj± ostateczn± ocenê za aktywno¶æ podczas procesu oceniania prac przez wspó³uczestników kursu. Innymi s³owy ocena wystawiona przez prowadz±cego jest tak samo istotna jak oceny za przek³amania i rzetelno¶æ razem wziête. +
Powy¿sze trzy sk³adowe mog± mieæ przypisane odpowiednie wagi przez prowadz±cego. Wagi te podane s± w mniejszej tabelce. +
diff --git a/lang/pl/help/workshop/calculatingfinalgrade.html b/lang/pl/help/workshop/calculatingfinalgrade.html new file mode 100644 index 0000000000..10383f3b94 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/calculatingfinalgrade.html @@ -0,0 +1,22 @@ +Wyliczanie oceny koñcowej
+ +Tabelka na tej stronie pokazuje sposób w jaki ostateczna ocena studentów jest wyznaczana. Ocena koñcowa jest sum± wa¿on± piêciu sk³adowych : + +
+
+ +- Ocena prowadz±cego wystawiona za przes³an± pracê. Ocena ta jest opcjonalna i bêdzie wykorzystana tylko wtedy, gdy prowadz±cy oceni prace studentów. Je¶li student prze¶le wiêcej ni¿ jedn± pracê, uwzglêdniona bêdzie najwy¿sza ocena. Najwy¿sza oznacza tu najwy¿sz± ¶redni± wa¿on± z ocen wystawionych przez prowadz±cego i pozosta³ych studentów... + +
- ¦rednia ocen wystawionych przez wspó³uczestników kursu. Ponownie student który wys³a³ wiêcej ni¿ jedn± pracê otrzymuje ocenê za pracê najlepiej ocenion± (praca ta jest wybierana na zasadach opisanych w poprzednim punkcie). Ocena wystawiona przez wspó³uczestników mo¿e opcjonalnie zawieraæ ocenê wystawion± przez prowadz±cego. Na ogó³ dzieje siê tak, gdy ilo¶æ ocen wystawionych przez wspó³uczestników jest ma³a, oraz wtedy gdy nast±pi³o przek³amanie lub nierzetelno¶æ ocen. Je¶li ocena prowadz±cego jest liczona w tym miejscu, to posiada ona tak± sam± wagê co oceny pozosta³ych studentów. + +
- Ocena przek³amañ w ocenach wystawianych przez studenta. Wska¼nik ten ocenia, czy wszystkie oceny wystawione przez studenta nie s± zbyt wysokie lub zbyt niskie. Jest to miara wzglêdna, gdy¿ odchy³ki liczone s± od ¶redniej ocen wystawionych ka¿dej pracy przez pozosta³ych studentów. Generalnie wspó³czynnik ten NIE powinien otrzymywaæ wysokiej wagi. +
- Ocena rzetelno¶ci ocen wystawianych przez studenta. Ta miara ocenia czy oceny wystawione przez studenta konkretnym pracom odpowiadaj± ocenom wystawionym przez pozosta³ych studentów. Ta miara usuwa przek³amanie i liczy warto¶æ bezwzglêdn± ró¿nicy ocen wystawionych przez studenta i pozosta³ych uczestników kursu. Teoretycznie je¶li student daje wysokie noty dobrym pracom, a niskie z³ym to wska¼nik ten osi±gnie wysok± warto¶æ. Je¶li istnieje podejrzenie, ¿e studenci ogólnie s± s³abi w wystawianiu obiektywnych ocen, to powinny tu byæ uwzglêdnione oceny nauczyciela, by prawid³owo dobraæ warto¶æ ¶redni±. +
- ¦rednia z ocen wystawionych studentowi przez prowadz±cego za sposób w jaki ocenia³ inne prace. Ta ocena zawiera w sobie zarówno wstêpne oceny jakie student otrzyma³ za ocenê prac przyk³adowych jak i wszelkie oceny jakie prowadz±cy wystawi³ studentowi za sposób oceniania zadañ innych studentów. Ten komponent jest o wiele bardziej istotny ni¿ ocena za przek³amanie czy rzetelno¶æ, wiêc powinien mieæ odpowiednio wy¿sz± wagê. + +
Powy¿szych piêæ sk³adowych mo¿e posiadaæ przypisane wagi w zale¿no¶ci od typu zadania. +Przyk³adowo ocena nauczyciela powinna posiadaæ du¿± wagê, je¶li etap po¶wiêcony wzajemnej ocenie prac przez studentów stanowi stosunkowo nieistotn± czê¶æ warsztatów. Z drugiej strony je¶li prowadz±cy oceni³ tylko kilka prac, to ocenom nauczyciela mo¿na nadaæ zerow± wagê. Je¶li warsztaty ukierunkowane s± na odpowiednie oceniane i komentowanie prac przez studentów pierwsze dwie sk³adowe mog± mieæ warto¶æ zerow± (lub stosunkowo nisk±), a oceny za proces oceniania prac wspó³uczestników bêd± jednocze¶nie ocenami koñcowymi. + + +
Uwaga : jest to strona przej¶ciowa, a koñcowe oceny nie s± udostêpniane studentom zanim nie nast±pi koñcowa faza warsztatów. Gdy prowadz±cy uzna, i¿ oceny tu zamieszczone s± satysfakcjonuj±ce, oraz ¿e wagi dobrano odpowiednio mo¿e je udostêpniæ studentom. + +
diff --git a/lang/pl/help/workshop/editingacomment.html b/lang/pl/help/workshop/editingacomment.html new file mode 100644 index 0000000000..fad19d1c00 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/editingacomment.html @@ -0,0 +1,4 @@ +Modyfikacja komentarza
+ +Podobnie jak w przypadku innych elementów istnieje pewien okres czasu, w którym mo¿na modyfikowaæ komentarz. Komentarz nie jest pokazywany przy ocenie zanim ten czas nie minie. +
diff --git a/lang/pl/help/workshop/elements.html b/lang/pl/help/workshop/elements.html new file mode 100644 index 0000000000..75af79d56c --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/elements.html @@ -0,0 +1,29 @@ +Sk³adowe zadania
+ +W celu usprawnienia procesu oceniania warsztatów ka¿de zadanie na warsztatach powinno byæ podzielone na sensown± liczbê "Sk³adowych zadania". Ka¿da sk³adowa powinna pokrywaæ konkretny aspekt zadania. Typowe zadanie powinno mieæ od piêciu do piêtnastu sk³adowych do oceny i skomentowania. Liczba tych sk³adowych powinna byæ uzale¿niona od z³o¿ono¶ci zadania. + + +
Rodzaj sk³adowych zale¿y od przyjêtej strategii oceny warsztatów.
+ + +Nie oceniane +Te elementy s± opisami pewnych aspektów zadania. Oceniaj±cy jest proszony o zamieszczenie komentarza, na temat ka¿dego z tych aspektów. Tak jak we wszystkich strategiach oceniania dostêpne jest te¿ pole na komentarz ogólny.
+ + +Ocena sumaryczna +Sk³adowe opisane s± trzema poni¿szymi cechami : +
+
+- Opis sk³adowej zadania. Powinien zawieraæ dok³adny opis, jaki aspekt zadania jest oceniany w tej sk³adowej. Przydatnym mo¿e byæ te¿ podanie kryteriów potrzebnych do osi±gniêcia danych ocen. + +
- Skala oceniania. Skale rozpoczynaj± siê od prostej oceny zerojedynkowej (tak/nie), poprzez skale kilkupunktowe, a¿ do pe³nych skali procentowych. Ka¿da sk³adowa ma swoj± w³asn± skalê, która powinna byæ dobrana w zale¿no¶ci od mo¿liwych wariacji tej sk³adowej. Pamiêtaj, ¿e skala nie determinuje wagi danej sk³adowej w ocenie koñcowej. Pytanie z dwupunktow± skal± bêdzie mia³o taki sam wp³yw na odpowied¼, co sk³adowa oceniana procentowo, je¶li tylko maj± t± sam± wagê... + +
- Waga ocenianego elementu. Domy¶lnie ka¿dy z elementów ma jednakowy wp³yw na ocenê koñcow±. Mo¿e to jednak zostaæ zmienione poprzez nadanie mniej istotnym elementom wagi mniejszej ni¿ 1, oraz odpowiednio wagi wiêkszej od 1 sk³adowym istotniejszym. Zmiany wagi NIE zmieniaj± maksymalnej oceny. Ocena maksymalna jest okre¶lana osobnym parametrem. Istnieje te¿ mo¿liwo¶æ nadania elementom wagi ujemnej, ale jest to mo¿liwo¶æ wprowadzona eksperymentalnie. + +
Oceny zale¿ne od ilo¶ci b³êdów. +Te sk³adowe to na ogó³ pewne aspekty które musz± zostaæ zamieszczone w prezentacji rozwi±zania. Ocena jest wystawiana na podstawie obecno¶ci b±d¼ te¿ braku danego elementu w odpowiedzi. Prowadz±cy musi podaæ sugerowane oceny je¶li wszystkie elementy s± obecne w pracy, je¶li jednego brakuje, je¶li brakuje dwóch itd. Je¶li niektóre elementy odpowiedzi s± istotniejsze od innych mo¿na im nadaæ wagi wiêksze ni¿ wyj¶ciowe 1. Elementy poboczne mog± otrzymaæ wagi mniejsze ni¿ 1. Ostateczna "ilo¶æ b³êdów" jest liczona jako suma wa¿ona brakuj±cych elementów. Prowadz±cy zawsze mo¿e nieco zmieniæ sugerowan± ocenê. + +
Ocena zgodnie z ustalonym kryterium +Sk³adowe otrzymaj± zestaw zdañ okre¶laj±cych jako¶æ odpowiedzi. Te zdania mog± byæ kumulatywne, albo mog± siê zawieraæ same w sobie. Oceniaj±cy musi zadecydowaæ które z zdañ najlepiej charakteryzuje ocenian± pracê. Prowadz±cy musi te¿ przyporz±dkowaæ ka¿demu z zdañ odpowiadaj±c± mu ocenê. Najlepiej by by³o, gdyby oceny by³y umieszczone w tej samej kolejno¶ci co odpowiedzi. Prowadz±cy zawsze mo¿e nieco zmieniæ sugerowan± ocenê. + +
diff --git a/lang/pl/help/workshop/finalgrades.html b/lang/pl/help/workshop/finalgrades.html new file mode 100644 index 0000000000..375bc04378 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/finalgrades.html @@ -0,0 +1,13 @@ +Oceny koñcowe
+ +Tabelka na tej stronie przedstawia koñcowe oceny, oraz ich rozk³ad na sk³adowe, który jest pokazywany studentom. Je¶li w tabelce brakuje niektórych warto¶ci to mo¿na klikn±æ na przycisk "powróæ" i je uzupe³niæ. + Koñcowe oceny mog± zostaæ zmienione w dwojaki sposób. + +
+
+ + diff --git a/lang/pl/help/workshop/graded.html b/lang/pl/help/workshop/graded.html new file mode 100644 index 0000000000..d503277c79 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/graded.html @@ -0,0 +1,6 @@ +- Je¶li nast±pi³a konieczno¶æ zmiany oceny wystawionej przez prowadz±cego, to ocena ta mo¿e zostaæ zmieniona z poziomu ekranu zarz±dzania warsztatami. Nale¿y tam klikn±æ na odno¶nik "Prace przes³ane przez studentów do oceny". Mo¿na oceniæ dowoln± z znajduj±cych siê tam prac. Gdy praca zosta³a ju¿ oceniona nale¿y cofn±æ warsztaty do fazy trzeciej, policzyæ ponownie oceny koñcowe. W podobny sposób mo¿na oceniæ prace jeszcze nie ocenione. + +
- Je¶li nast±pi³a potrzeba zmiany schematu wag, nale¿y cofn±æ warsztaty do fazy trzeciej, klikn±æ na odno¶nik "policz oceny koñcowe", a nastêpnie wprowadziæ nowe wagi. Gdy ju¿ wprowadzono zmiany warsztaty powinny byæ ponownie przesuniête do fazy czwartej, aby studenci mogli zobaczyæ nowe oceny. + +
Oceny przyznane przez wspó³uczestników kursu
+ +W tym oknie pokazane s± stopnie i komentarze przyznane przes³anej pracy. Mo¿esz odpowiedzieæ na te oceny, lub nawet je odrzuciæ (na tym etapie). Je¶li tak zrobisz, to pamiêtaj aby umie¶ciæ przyczynê twego niezadowolenia z wystawionej oceny. Nastêpnie kliknij na przycisk znajduj±cy siê u spodu strony, i wybierz odpowied¼ 'NIE' gdy zostaniesz zapytany czy zgadzasz siê z ocenami.
+ +Z drugiej strony je¶li wystawione oceny ciê satysfakcjonuj± po prostu kliknij na przycisk u spodu strony i wybierz 'TAK', gdy zostaniesz zapytany, czy zgadzasz siê z ocenami. +
diff --git a/lang/pl/help/workshop/grading.html b/lang/pl/help/workshop/grading.html new file mode 100644 index 0000000000..02d7772e2e --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/grading.html @@ -0,0 +1,18 @@ +Przyznawanie ocen przez wspó³uczestników kursu
+ +W celu u³atwienia wystawienia oceny przez wspó³uczestników kursu zadania dzieli siê na kilka sk³adowych. Ka¿dy element pokrywa konkretny aspekt zadania. W zale¿no¶ci od rodzaju zadania, dla ka¿dego elementu powiniene¶ + +
+
+ +- Wprowadziæ stopieñ, klikaj±c na odpowiedni przycisk, lub wybieraj±c odpowiedni± opcjê w rozwijanym menu. + +
- Wprowadziæ wyja¶nienie, dlaczego wystawi³e¶ tak± ocenê, w polu 'informacja zwrotna'. Je¶li s±dzisz, ¿e przyczyny s± oczywiste, to nie musisz wype³niaæ tego obszaru. Pamiêtaj jednak, ¿e prowadz±cy mo¿e obejrzeæ twoj± ocenê, oraz mo¿e j± zakwestionowaæ, szczególnie je¶li nie jest wyja¶niona. + +
W niektórych strategiach oceniania jeste¶ proszony o to, by stwierdziæ jakie elementy s± obecne w pracy, a jakich zabrak³o, w innych jeste¶ proszony o wybranie zdania najlepiej charakteryzuj±cego ocenian± pracê. W obu tych wypadkach, mo¿esz zmodyfikowaæ ocenê, je¶li uznasz to za stosowne. + +
Ostatnie pole pozwala Ci na zamieszczenie generalnego komentarza na temat pracy. Powinien on wyja¶niaæ przyczyny wystawienia przez Ciebie danej oceny. Powinien byæ napisany w sposób grzeczny, oraz w miarê mo¿liwo¶ci konstruktywny. Twoja ocena bêdzie przedstawiona osobie, która przes³a³a pracê. + +
Przez pewien ograniczony okres czasu (domy¶lnie pó³ godziny), mo¿esz zmieniæ wystawione przez siebie oceny i komentarze. Gdy ten okres czasu minie osoba, której prace oceniasz zostaje powiadomiona o ocenie. Na tym etapie mo¿esz ogl±daæ swoj± ocenê, ale nie mo¿esz ju¿ jej zmieniæ. + +
diff --git a/lang/pl/help/workshop/gradingassessments.html b/lang/pl/help/workshop/gradingassessments.html new file mode 100644 index 0000000000..3244fa824d --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/gradingassessments.html @@ -0,0 +1,8 @@ +Ocenianie ocen wystawionych przez studentów
+ +Na ekranie tym prowadz±cy ocenia oceny wystawione przez studentów w fazie przesy³ania zadania, oraz w fazie oceniania zadania. Stosowany jest stosunkowo prosty system oceniania o skali dwudziestostopniowej. Prowadz±cy mo¿e zadecydowaæ co dok³adnie bêdzie ocenia³ na podstawie zaleceñ jakie przedstawi³ studentom przed rozpoczêciem zadania. Na przyk³ad studenci na wy¿szych poziomach mog± byæ poproszeni o zamieszczenie krytycznego komentarza, studenci ¶rednich poziomów o wypunktowanie mocnych oraz s³abych stron pracy, a pocz±tkuj±cy po prostu o wypisanie b³êdów i nie¶cis³o¶ci. + +
Je¶li opcja ta jest w³±czona, to oceny wystawione przez prowadz±cego zamieszczone s± przed tymi wystawionymi przez studentów i mo¿na je w ³atwy sposób porównaæ. Komentarze prowadz±cego mog± byæ swego rodzaju punktami odniesienia. + +
Oceny ocen wystawionych przez studentów zostaj± zapisane po klikniêciu na odpowiedni przycisk u spodu strony. Istnieje mo¿liwo¶æ powtórzenia procesu oceniania przez okre¶lony czas. Gdy czas ów minie oceny prowadz±cego staj± siê dostêpne dla studentów. +
diff --git a/lang/pl/help/workshop/gradingstrategy.html b/lang/pl/help/workshop/gradingstrategy.html new file mode 100644 index 0000000000..5beec7bcc0 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/gradingstrategy.html @@ -0,0 +1,30 @@ +Strategie wystawiania ocen
+ +Warsztaty s± ca³kiem elastyczne je¶li chodzi o metodê wystawiania ocen. Do wyboru s± nastêpuj±ce mo¿liwo¶ci : + +
+
+ + diff --git a/lang/pl/help/workshop/includeself.html b/lang/pl/help/workshop/includeself.html new file mode 100644 index 0000000000..92d75facb2 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/includeself.html @@ -0,0 +1,7 @@ +- Brak ocen: W zadaniach tego typu prowadz±cy nie jest zainteresowany ocenami ze strony studentów. Prowadz±cy je¶li zechce mo¿e jednak oceniæ komentarze zamieszczane przez studentów. Te oceny s± wtedy podstaw± do wystawienia oceny koñcowej. Je¶li prowadz±cy nie oceni wypowiedzi studentów, to warsztaty w ogóle nie maj± oceny koñcowej. + +
- Ocenianie sumacyjne: Jest to domy¶lny sposób oceniania. W tym wypadku ocena koñcowa jest tworzona na podstawie ocen za kilka "sk³adowych zadania". Ka¿da sk³adowa powinna pokrywaæ konkretny aspekt zadania. Typowe zadanie powinno mieæ od piêciu do piêtnastu sk³adowych do oceny i skomentowania. Liczba tych sk³adowych powinna byæ uzale¿niona od z³o¿ono¶ci zadania. + + +
+Sk³adowe opisane s± trzema poni¿szymi cechami : +
+
+ + +- Opis sk³adowej zadania. Powinien zawieraæ dok³adny opis, jaki aspekt zadania jest oceniany w tej sk³adowej. Przydatnym mo¿e byæ te¿ podanie kryteriów potrzebnych do osi±gniêcia danych ocen. + +
- Skala oceniania. Skale rozpoczynaj± siê od prostej oceny zerojedynkowej (tak/nie), poprzez skale kilkupunktowe, a¿ do pe³nych skali procentowych. Ka¿da sk³adowa ma swoj± w³asn± skalê, która powinna byæ dobrana w zale¿no¶ci od mo¿liwych wariacji tej sk³adowej. Pamiêtaj, ¿e skala nie determinuje wagi danej sk³adowej w ocenie koñcowej. Pytanie z dwupunktow± skal± bêdzie mia³o taki sam wp³yw na odpowied¼, co sk³adowa oceniana procentowo, je¶li tylko maj± t± sam± wagê... + +
- Waga ocenianego elementu. Domy¶lnie ka¿dy z elementów ma jednakowy wp³yw na ocenê koñcow±. Mo¿e to jednak zostaæ zmienione poprzez nadanie mniej istotnym elementom wagi mniejszej ni¿ 1, oraz odpowiednio wagi wiêkszej od 1 sk³adowym istotniejszym. Zmiany wagi NIE zmieniaj± maksymalnej oceny. Ocena maksymalna jest okre¶lana osobnym parametrem. Istnieje te¿ mo¿liwo¶æ nadania elementom wagi ujemnej, ale jest to mo¿liwo¶æ wprowadzona eksperymentalnie. + +
- Ocena wystawiana na podstawie ilo¶ci b³êdów: W tym wypadku prace s± oceniane metod± zerojedynkow± (tak/nie). Ocena wystawiana jest na podstawie "tabeli stopni" która podaje zale¿no¶æ miêdzy ilo¶ci± b³êdów a sugerowan± ocen±. Przyk³adowo je¶li rozwi±zania powinno zawieraæ sze¶æ istotnych elementów, to wspomniana powy¿ej tabela bêdzie sugerowa³a ocenê, je¶li brakuje jednego z tych elementów, je¶li brakuje dwóch itd. Ka¿dy z tych elementów mo¿e mieæ przyporz±dkowan± wagê. Domy¶lnie ka¿dy z nich posiada wagê jeden. Tabela stopni mo¿e byæ nieliniowa, np. sugerowane oceny mog± wygl±daæ nastêpuj±co : 90%, 70%, 50%, 40%, 30%, 20%, 10%, 0%, 0%, 0%, dla zadania zawieraj±cego dziesiêæ elementów. Prowadz±cy mo¿e zmieniæ t± ocenê, o niewiêcej ni¿ 20%, w obie strony. + + +
- Oceny zgodne z pewnym kryterium Jest to najprostsza metoda oceniania, choæ niekoniecznie najprostsza do przygotowania. Przes³ane prace s± porównywane z zestawem zdañ kryterialnych. Oceniaj±cy wybiera które z zdañ najlepiej charakteryzuje pracê. Ocena wystawiana jest na podstawie "tabeli kryterialnej", która przedstawia sugerowan± ocenê dla ka¿dego z zdañ kryterialnych. Przyk³adowo je¶li zadanie jest porównywane z piêcioma zdaniami kryterialnymi, to oceniaj±cy musi wybraæ jedno z tych zdañ do ka¿dej oceny. Podobnie jak w przypadku oceny opartej na b³êdach, prowadz±cy mo¿e zmieniæ t± ocenê, o niewiêcej ni¿ 20%, w obie strony. + +
Uwzglêdnianie samooceny
+ +Zadania oceniane przez wspó³uczestników kursu mog± opcjonalnie zawieraæ samoocenê. Je¶li jest piêæu uczestników kursu oceniaj±cych prace, to ka¿dy z nich bêdzie poproszony o ocenienie sze¶ciu prac, w tym swojej. + +
Je¶li ilo¶æ uczestników kursu oceniaj±cych prace jest ustawiona na zero, a opcja samooceny jest w³±czona to zadanie staje siê zadaniem do samooceny. Mo¿e ono uwzglêdniaæ ocenê prowadz±cego, ale nie musi. Zale¿y to od tego czy opcja oceny przez prowadz±cego jest w³±czona. + +
diff --git a/lang/pl/help/workshop/managing.html b/lang/pl/help/workshop/managing.html new file mode 100644 index 0000000000..927981ca9d --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/managing.html @@ -0,0 +1,24 @@ +Obs³uga Warsztatów
+ +Warsztaty s± bardziej z³o¿on± wersj± sk³adowej 'zadanie'. Warsztaty odbywaj± siê w czterech krokach : +
+
+ + diff --git a/lang/pl/help/workshop/nassessmentsofstudentsubmissions.html b/lang/pl/help/workshop/nassessmentsofstudentsubmissions.html new file mode 100644 index 0000000000..147f5c04da --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/nassessmentsofstudentsubmissions.html @@ -0,0 +1,5 @@ +- Ocena zadania powinna byæ roz³o¿ona na kilka sk³adowych. Pozwala to Tobie oceniæ pracê studenta w sposób bardziej obiektywny, a studentom pozwala poznaæ sposób ich oceniania. Na tym etapie rola prowadz±cego polega na podziale zadania na sk³adowe a co za tym idzie przygotowanie karty ocen (Na temat karty ocen dowiesz siê wiêcej na stronie jej po¶wiêconej). + +
Gdy sk³adowe oceny s± ju¿ gotowe, prowadz±cy powinien na ogó³ przes³aæ kilka ma³ych, przyk³adowych prac. Studenci w ramach przygotowania do swojego zadania powinni oceniæ te prace. Zanim jednak to nast±pi prace te powinny byæ przede wszystkim ocenione i skomentowane przez prowadz±cego. Dziêki temu studenci zapoznaj± siê nie tylko z przyk³adowymi rozwi±zaniami zadania, ale tak¿e z fachow± ocen± tych rozwi±zañ.
+ +Przesy³anie przyk³adowych rozwi±zañ przez prowadz±cego jest opcjonalne, a w niektórych wypadkach nawet niewskazane.
+ +- W tej fazie zadanie jest ju¿ otwarte dla studentów. Je¶li prowadz±cy zdecydowa³ siê na zamieszczenie przyk³adów, to mo¿na za¿±daæ od studentów by ocenili czê¶æ z nich. Je¶li to nast±pi, to prowadz±cy musi oceniæ oceny studentów, a ka¿dy ze studentów musi osi±gn±æ pewien okre¶lony pu³ap, zanim bêdzie móg³ przes³aæ w³asn± pracê. W tym przyk³adzie "Pu³ap" zosta³ ustalony na 40%. Gdy student zaliczy wymagan± ilo¶æ przyk³adów mo¿e ju¿ wys³aæ swoj± pracê. + +
Gdy student prze¶le ju¿ swoj± pracê prowadz±cy mo¿e, je¶li zechce, oceniæ t± pracê. Ta wstêpna ocena mo¿e byæ pó¼niej uwzglêdniona w ocenie koñcowej. Je¶li wstêpne oceny s± wymagane, to mo¿na je wykonaæ zarówno podczas tej fazy, jak ju¿ po terminie nadsy³ania prac.
+ +Je¶li zadanie uwzglêdnia ocenê wspó³uczestników kursu, to studenci, którzy ju¿ wys³ali swoje prace otrzymuj± do oceny pracê innych studentów. Gdy ju¿ dokonaj± oceny pozostali uczestnicy kursu mog± zobaczyæ t± ocenê (chocia¿ nie mog± jej komentowaæ). Z drugiej strony prowadz±cy je¶li chce mo¿e przydzielaæ punkty za oceny prac wspó³uczestników kursu, a punkty te równie¿ uwzglêdniane bêd± w wyliczaniu oceny koñcowej. + + +
- Kolejny etap rozpoczyna siê, gdy min±³ termin oddawania prac. Prowadz±cy wprowadza warsztaty w kolejn± fazê, podczas której studenci nie mog± ju¿ przesy³aæ ani oceniaæ prac. Prowadz±cy je¶li chce mo¿e jeszcze oceniæ oceny które studenci przypisali wspó³uczestnikom kursu. Nie jest to jednak niezbêdne je¶li ka¿da z prac zosta³a ju¿ kilkakrotnie oceniona. W tym wypadku umiejêtno¶æ "prawid³owej oceny" danego studenta mo¿e zostaæ pozyskana z relatywnych ¼róde³. Nauczyciel mo¿e teraz obliczyæ ostateczne oceny. Normalnie ocena koñcowa sk³ada siê z trzech komponentów : oceny przes³anej pracy, wystawionej przez prowadz±cego, ocen wystawionych przez wspó³uczestników kursu, oraz oceny za to, jak student sprawowa³ siê przy ocenianiu innych. Ostatni komponent mo¿e zawieraæ "ocenê oceny" przyznan± przez prowadz±cego za komentarze studentów. Prowadz±cy przydziela ka¿dej z tych sk³adowych jej procentowy udzia³ w koñcowej ocenie. + + +
- Ostatnia faza warsztatów to udostêpnienie studentom ich ocen koñcowych. Prowadz±cy je¶li chce mo¿e wróciæ do wcze¶niejszych etapów, by móc na przyk³ad zmieniæ wagi poszczególnych sk³adowych. Te poprawione oceny mog± ponownie zostaæ przedstawione studentom +
Ilo¶æ ocen prac wspó³uczestników kursu
+ +Ta liczba determinuje to, czy studenci s± proszeni o dokonanie oceny prac wspó³uczestników kursu. Je¶li liczba ta jest ró¿na od zera, ka¿dy ze studentów otrzymuje do oceny dok³adnie tyle prac od innych studentów. Po wystawieniu oceny twórca pracy mo¿e siê zapoznaæ z komentarzami i ewentualnie z ocen± wystawion± przez wspó³uczestnika kursu. Proces uzgadniania oceny mo¿e byæ wielostopniowy, je¶li wybrano opcjê "uzgadnianie oceny". Prowadz±cy mo¿e oceniæ oceny wystawione przez studentów, a jego ocena mo¿e byæ uwzglêdniona przy wyznaczaniu oceny koñcowej. Student mo¿e obejrzeæ komentarze i ocenê wystawion± przez prowadz±cego dla ka¿dej z przes³anych przez siebie prac. + +
diff --git a/lang/pl/help/workshop/nassessmentsofteachersexamples.html b/lang/pl/help/workshop/nassessmentsofteachersexamples.html new file mode 100644 index 0000000000..70c47540b9 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/nassessmentsofteachersexamples.html @@ -0,0 +1,5 @@ +Ilo¶æ ocen przyk³adów przes³anych przez prowadz±cego
+ +Ta liczba okre¶la czy ka¿dy ze studentów bêdzie poproszony o ocenienie prac przyk³adowych przes³anych przez nauczyciela, a je¶li tak, to ile takich przyk³adów bêdzie musia³ oceniæ. +Je¶li tak, to student musi osi±gn±æ na tym etapie okre¶lony pu³ap, zanim bêdzie móg³ przes³aæ w³asne zadania. Oznacza to, i¿ prowadz±cy musi oceniæ ka¿d± z ocen przyk³adów. Student bêdzie móg³ obejrzeæ zarówno komentarze nauczyciela, jak i wystawion± przez niego ocenê. +
diff --git a/lang/pl/help/workshop/nelements.html b/lang/pl/help/workshop/nelements.html new file mode 100644 index 0000000000..4d0c3c7cba --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/nelements.html @@ -0,0 +1,6 @@ +Ilo¶æ komentarzy, sk³adowych, niezbêdnych elementów, albo zdañ kryterialnych
+ +Wpisana tu liczba determinuje ilo¶æ sk³adowych zadania. Ich rodzaj zale¿y od przyjêtej strategii oceniania. Mo¿e to byæ ilo¶æ komentarzy, sk³adowych zadania, niezbêdnych elementów, albo ilo¶æ zdañ kryterialnych. Typowe zadanie powinno mieæ od piêciu do piêtnastu sk³adowych zadania. Liczba tych sk³adowych powinna byæ uzale¿niona od z³o¿ono¶ci zadania. + +
Wszystkie strategie oceniania posiadaj± tak¿e pole przeznaczone na ogólny komentarz. W przypadku strategii "Bez oceniania" wpisana tu liczba determinujê ilo¶æ dodatkowych pól na komentarz. Je¶li zostanie ustawiona na zero, to ocena bêdzie siê sk³ada³a tylko z komentarza ogólnego +
diff --git a/lang/pl/help/workshop/numberofassessors.html b/lang/pl/help/workshop/numberofassessors.html new file mode 100644 index 0000000000..535d823208 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/numberofassessors.html @@ -0,0 +1,9 @@ +Ilo¶æ wspó³uczestników kursu oceniaj±cych pracê.
+ +Zadanie przeznaczone do oceny przez wspó³uczestników kursu standardowo bêdzie mia³o od trzech do o¶miu oceniaj±cych. Oznacza to, i¿ w fazie oceny przez wspó³uczestników ka¿dy ze studentów bêdzie poproszony o ocenienie w³a¶nie takiej ilo¶ci prac innych studentów. Im wiêksze (pod wzglêdem tre¶ci) zadanie, tym ta liczba powinna byæ mniejsza. W przeciwnym wypadku obci±¿enia studentów, w sensie sprawdzania zadañ, mog± siê okazaæ zbyt du¿e. Z drugiej jednak strony ka¿dy ze studentów powinien zobaczyæ na tyle du¿o prac, aby poznaæ zarówno dobre jak i z³e prace. Co wiêcej, im wiêcej prac oceni student, tym bardziej sprawiedliwa bêdzie ocena któr± dostanie za ocenianie prac pozosta³ych uczestników kursu. Je¶li student sprawdzi³ tylko trzy czy cztery prace istnieje du¿a szansa, ¿e wystawiona mu ocena bêdzie nieadekwatna do umiejêtno¶ci. + + +
Je¶li przes³ano wystarczaj±c± ilo¶æ prac (dziesiêæ lub wiêcej) to system przydzieli ka¿demu ze studentów przynajmniej jedn± dobr± i przynajmniej jedn± z³± pracê. Jest to jednak mo¿liwe tylko wtedy, gdy prowadz±cy oceni³ prace jeszcze zanim zosta³y one przydzielone do oceny poszczególnym studentom. Prowadz±cy nie musi jednak oceniaæ wszystkich prac, a jedynie kilka. Poza tym oceny wystawione przez prowadz±cego nie musz± byæ jeszcze ocenami koñcowymi, a jedynie ocenami wstêpnymi. Uwaga : Je¶li w³±czona jest opcja pokazywania studentom ocen te oceny zostan± pokazane studentom po zakoñczeniu fazy przesy³ania prac. + +
Ilo¶æ wspó³uczestników kursu oceniaj±cych pracê mo¿e byæ równa zeru. W tym wypadku zadanie staje siê albo zadaniem do samooceny, je¶li opcja ta jest w³±czona, albo zwyk³ym zadaniem ocenianym przez prowadz±cego. +
diff --git a/lang/pl/help/workshop/resubmit.html b/lang/pl/help/workshop/resubmit.html new file mode 100644 index 0000000000..44acaa6f70 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/resubmit.html @@ -0,0 +1,10 @@ +Powtórne przesy³anie rozwi±zañ
+ +Domy¶lnie studenci nie mog± przesy³aæ ponownie ju¿ raz przes³anych rozwi±zañ.
+ +Je¶li opcja ta jest w³±czona, to studenci bêd± mogli wys³aæ wiêcej ni¿ jedno rozwi±zanie zadania. Mo¿e to byæ przydatne, je¶li prowadz±cy chce zachêciæ studentów do cyklicznego ulepszania swojej pracy.
+ +Przydzia³ do oceny przez wspó³uczestników kursu przes³anych prac jest oparty na istniej±cej ju¿ ilo¶ci ocen ka¿dej pracy. Dlatego te¿ nowe prace bêd± z du¿ym prawdopodobieñstwem przydzielane w pierwszej kolejno¶ci. Je¿eli jednak student przesy³a w krótkich odstêpach czasu kilka prac, to ka¿da z nich ma jednakow± szansê, ¿eby zostaæ przydzielon± do oceny. System NIE daje pierwszeñstwa pracom najnowszym . + +
Gdy obliczana jest koñcowa ocena studenta, brana jest pod uwagê najwy¿ej oceniona z jego prac. "Najwy¿ej" oznacza tu ¶redni± wa¿on± z oceny prowadz±cego, oraz z oceny wspó³uczestników kursu, je¶li obie te oceny s± uwzglêdniane w ocenie koñcowej. +
diff --git a/lang/pl/help/workshop/selfassessment.html b/lang/pl/help/workshop/selfassessment.html new file mode 100644 index 0000000000..2f712a846b --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/selfassessment.html @@ -0,0 +1,8 @@ +Samoocena
+ +Zadania przydzielone na warsztatach mog± opcjonalnie podlegaæ samoocenie. Oznacza to, ¿e je¶li jest piêæu uczestników kursu oceniaj±cych pracê, to ka¿dy z nich bêdzie poproszony o ocenienie sze¶ciu prac, w tym swojej. + + +
Je¶li ilo¶æ uczestników kursu oceniaj±cych prace jest ustawiona na zero, a opcja samooceny jest w³±czona to zadanie staje siê zadaniem do samooceny. Mo¿e ono uwzglêdniaæ ocenê prowadz±cego, ale nie musi. Zale¿y to od tego czy opcja oceny przez prowadz±cego jest w³±czona. + +
diff --git a/lang/pl/help/workshop/showinggrades.html b/lang/pl/help/workshop/showinggrades.html new file mode 100644 index 0000000000..9c5af36ec8 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/showinggrades.html @@ -0,0 +1,7 @@ +Ukrywanie lub ujawnianie ocen
+ +Opcja ta mo¿e byæ wykorzystana na warsztatach w których studenci musz± do¶æ do porozumienia w sprawie ocen. Domy¶lnie student, którego praca jest oceniana bêdzie móg³ zobaczyæ zarówno komentarz, jak i wystawion± mu przez wspó³uczestnika kursu ocenê. To mo¿e prowadziæ do d³u¿szych dyskusji, ni¿ to jest w przypadku, gdy tylko komentarz jest ujawniany studentom ocenianym. + + +
Je¶li zadecydowano, aby oceny by³y ukrywane przed ocenianym studentem, s± one ujawniane w momencie doj¶cia do porozumienia. To porozumienie jest osi±gane oczywi¶cie tylko na podstawie komentarzy. Je¶li komentarze nie przek³adaj± siê na otrzyman± ocenê student, którego praca zosta³a oceniona mo¿e odwo³aæ siê do prowadz±cego. +
diff --git a/lang/pl/help/workshop/specimen.html b/lang/pl/help/workshop/specimen.html new file mode 100644 index 0000000000..ceffce3b0a --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/specimen.html @@ -0,0 +1,5 @@ +Przyk³adowy formularz do wystawiania ocen
+ +Ta strona pokazuje formularz, jaki bêdzie wykorzystywany do oceniania twojej pracy. Prowadz±cy zastosuje go, aby oceniæ twoj± pracê. Co wiêcej równie¿ wspó³uczestnicy kursu, oceniaj±cy twoj± pracê równie¿ bêd± musieli z niego korzystaæ.
+ +Uwaga : Pomimo, ¿e mo¿esz zmieniaæ oceny w tym konkretnym formularzu, to NIE bêd± one zachowane. To jest tylko formularz przyk³adowy, ale bardzo podobny bêdzie wykorzystywany przez prowadz±cego i prawdopodobnie tak¿e byæ mo¿e przez ciebie.
diff --git a/lang/pl/help/workshop/teachersgradings.html b/lang/pl/help/workshop/teachersgradings.html new file mode 100644 index 0000000000..4b5196d659 --- /dev/null +++ b/lang/pl/help/workshop/teachersgradings.html @@ -0,0 +1,7 @@ +Wy¶wietlanie ocen wystawionych przez prowadz±cego
+ +W zadaniach przeznaczonych do oceny przez studentów istnieje mo¿liwo¶æ udostêpnienia tym ostatnim komentarzy i ocen przypisanych przez prowadz±cego do prac. Mo¿e to nast±piæ po terminie nadsy³ania prac, albo pó¼niej, je¶li oceny prowadz±cego maj± pozostaæ niedostêpne. Komentarze i oceny prowadz±cego mog± pomóc studentom w ocenie prac wspó³uczestników kursu. + + +
Uwaga : Nawet je¶li oceny wystawiane s± anonimowo, to je¶li oceny wystawione przez prowadz±cego s± pokazywane studentom, to zawsze razem z imieniem, oraz ew. fotografi± prowadz±cego. +